Haftalık Bültenler

Gümrük Genel Tebliği (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi)'nde
Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ
16 Haziran 2022 tarihli ve 31868 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Genel Tebliği (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) (Seri No: 5)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) (Seri No: 6)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS)'nden yararlanacak ülkelere, ihracat veya ithalat yapan ve yapılan ihracat ve ithalat beyanlarında Form A Belgesi veya Menşe Beyanı ibraz edilen veya düzenlenen işlemlere ilişkin değişiklikler yapılmıştır.
Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği (SHY-22)’nde
Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
14 Haziran 2022 tarihli ve 31866 sayılı Resmi Gazete'de "Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği (SHY-22)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Sivil Havacılık İşletmelerine Yönelik Siber Güvenlik Talimatı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sayfasında "Sivil Havacılık İşletmelerine Yönelik Siber Güvenlik Talimatı" yayınlanmıştır.

Talimatta sivil havacılık işletmelerinin siber tehditlere karşı alması gereken önlemlere ve havacılık işletmelerince kurulması gereken Kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekibi'nin işletme organizasyonuna ilişkin bilgilere yer verilmiştir.
Aktaş Sınırı'ndan Öncelikli Geçiş Hakkında Bilgilendirme
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Sınırlardan Öncelikli Geçiş" konulu Genelge "(2022/11)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede 17 Haziran 2022 tarihinden itibaren (bugün) Aktaş Gümrük Müdürlüğü’nde izinli gönderici yetkisine sahip firmaların, kendi tesislerinden veya ihracatta yerinde gümrükleme sahibi firmaların tesislerinden yapacakları taşımalar için öncelikli sınır geçişi uygulamasının başlatılacağı bildirilmiştir.
Balıkesir Gümrük Müdürlüğü'nün Faaliyete Geçirilmesi
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Balıkesir Gümrük Müdürlüğü’nün Faaliyete Geçmesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan 161200 gümrük kodlu Balıkesir Gümrük Müdürlüğü'nün 30 Mayıs 2022 tarihinde faaliyete geçtiği bildirilmiştir.
Geri Verme ve Kaldırma Talep Yönetimi Sistemi
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Geri Verme ve Kaldırma Talep Yönetimi Sistemi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Geri Verme ve Kaldırma Talep Yönetimi Sistemi üzerinden 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun 211. ve 214. madde hükümleri çerçevesinde yapılan geri verme ve kaldırma başvuruları kapsamında, yükümlüler tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı'na kesinleşmiş borcu olup olmadığına dair ibraz edilmesi gereken belgenin sistem tarafından otomatik oluşturulmasının ve başvuruya eklenmesinin sağlandığı bildirilmiştir.
TL Cinsi Reeskont Kredilerde Düzenleme Yapılması
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "TCMB-TL Cinsi Reeskont Kredilerde Düzenleme Yapılması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı’nın güncellendiği ve Türk Lirası cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için vadelerin uzatıldığı belirtilerek faiz oranlarının düşürüldüğü bildirilmiştir.
Ekvator Ginesi Ulusal Havayolu Şirketi İş Birliği TalebiT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Ekvator Ginesi Ulusal Havayolu Şirketinin Talebi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Ekvator Ginesi ulusal havayolu şirketi "Ceiba"nın Boeing uçak filosunun (737-800, 767- 300, 777-200) hat bakımı, CAMO hizmeti ve diğer hizmetlere ilişkin olarak Türkiye'de faaliyet gösteren havacılık sektörü şirketleriyle sözleşme yapmak istediği bildirilmiştir.
Sayısal Takograf İkame Kart BaşvurularıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından "Sayısal Takograf İkame Kart Başvuruları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda sayısal takograf sürücü kartının kaybedilmesi, çalınması, denetim görevlilerince el konulması, karta veya yongasına müdahale edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ilk sayısal takograf kartı başvuru işleminin yapıldığı tarihten itibaren, 2 defadan fazla yenileme başvurusu yapılması halinde, yeni kart taleplerinin bir önceki kart verilme tarihi üzerinden 6 ay geçmedikçe karşılanmayacağı bildirilmiştir.
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi-Ulusal Staj Programı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi-Ulusal Staj Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen, Ulusal Staj Programı’nın erişime açıldığı bildirilerek söz konusu programa ilişkin bilgiler paylaşılmıştır.

Duyuruda ayrıca Ulusal Staj Programı'na başvuru yapmak isteyenlerin firmalarını https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ulusalstajprogrami adresi üzerinden işveren olarak tanımlaması gerektiği bildirilmiş olup ekte yer alan formu doldurarak kariyerkapisi@cbiko.gov.tr adresine iletmeleri bildirilmiştir.
CLECAT 2022 Yarı Dönem RaporuUTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) tarafından CLECAT Yarı Dönem Raporu 2022 (CLECAT Mid-Term Report 2022) yayınlanmıştır.

Yayınlanan raporda taşımacılık sektörüne ilişkin genel bilgilere, denizyolu ve karayolu taşımacılığına, düşük ve sıfır emisyonlu lojistiğe, dijitalizasyona vb. konulara yer verilmiştir.
CLECAT İthalat Kontrol Sistemi 2 (ICS2) Hakkında
Güncel CLECAT Bilgilendirmesi
UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) tarafından yapılan duyuruda CLECAT'ın Trans-European Coordination (TEC) tarafından düzenlenen "ICS2 Release 2" toplantısına katılım gösterdiği bildirilmiş olup toplantı ile ilgili dokümanlar iletilmiştir.

Söz konusu toplantı doğrultusunda CLECAT tarafından sektörün ICS2’ye geçiş süreçleri ile ilgili bir sunum yapılmış olup ilgili sunum dosyası ile toplantı dokümanları paylaşılmıştır.

Ayrıca duyuruda ICS2 ile ilgili olarak sektördeki farkındalığı arttırmak için başlayacak yeni operasyonel süreçler hakkında CLECAT internet sitesinde bir bilgi formu yayınlandığı belirtilmiş ve DG TAXUD tarafından ICS2 operasyonel süreçlerine ilişkin sıkça sorulan sorulardan oluşan bir doküman ve ICS2 Uygunluk Testi hazırlandığı bildirilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 10 Haziran 2022 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı
UTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 29 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihlerinde 10.00 – 18.00 saatleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel, fuar için 7 Temmuz 2022 tarihine kadar %25 erken kayıt indirim avantajı sağlanacaktır. 7 Temmuz 2022 tarihinden sonra gerçekleştirilecek kayıtlar için ise UTİKAD üyelerine %15 indirim sunulacaktır.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 79 / 0531 250 64 41
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr

Sercan Açıkgöz
Fuar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 23 / 0531 250 64 17
II. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi
UTİKAD'ın da destekçileri arasında olduğu ve konuşmacı olarak katılım sağlanan I. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) destekleriyle, Türkiye’de ilk defa 7-8 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara’da 64 stant ve 1367 ziyaretçi ile tamamlanmıştır.

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’nin ikincisi ise yeniden UTİKAD’ın desteği ile 4-5 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn Hotel’de düzenlenecek olup Ankara Sanayi Odası (ASO) önderliğinde gerçekleştirilecektir. İlgili kamu kurum ve şirketleri ve yurt dışı davetleri ASO tarafından koordine edilecektir.

Söz konusu zirveye katılım sağlamak isteyen üyelerimiz DLSS organizasyon komitesi ile aşağıda yer alan bilgiler üzerinden iletişime geçebilirler.

İletişim:
Tel: 0312 219 59 20
E-Posta: info@dlssummit.org
7. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı
UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "7. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı" 5-7 Ekim 2022 tarihlerinde Clarion Congress Hotel Prague'da gerçekleştirilecektir.

"Birlikte Yeni Nesil Demiryolları İnşa Edelim" sloganı ile gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında beş oturum düzenlenecek olup oturumlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında demiryolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığında standardizasyon, Avrupa Birliği araştırmaları ve inovasyonlar vb. konular değerlendirilecektir.

Etkinliğe katılmak isteyen üyelerimiz https://irfc.eu/en/ adresinden etkinliğin güncel programı ve etkinlik ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirler.
Dubai Lojistik ve Ticaret Fırsatları SemineriDış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK) tarafından 22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 14.00'te DEİK Yeni Merkezi'nde "Dubai Lojistik ve Ticaret Fırsatları Semineri" düzenlenecektir.
Ulaştırma ve Lojistik Alanında Türkiye-Belarus İş Birliği WebinarıDış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK) tarafından 23 Haziran 2022 Perşembe günü saat 10.30'da "Ulaştırma ve Lojistik Alanında Türkiye-Belarus İş Birliği Webinarı" düzenlenecektir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr