Haftalık Bültenler

JEC World 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Jec World 2024 Fuarı 5-7 Mart 2024 Türkiye Milli Katılımı İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Karayolu / Havayolu Nakliye, Lojistik Ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında Fransa'nın Paris kentinde düzenlenecek olan Jec World 2024 fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 6 Kasım 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nın Onaylanmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı25 Ekim 2023 tarihli ve 32350 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de "2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7739)" yayınlanmıştır.
MIP - İç Dolum/Boşaltım ve Muayene Sahalarında Bekleyen Konteynerler Hakkında BilgilendirmeMersin Uluslararası Limanı (MIP) tarafından "İç Dolum/Boşaltım ve Muayene Sahalarında Bekleyen Konteynerler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda iç dolum/boşaltım veya muayene için serilen boş ve dolu konteynerlerin operasyonunun MIP'den kaynaklanmayan sebeplerden dolayı serildiği gün yapılamaması halinde uygulanacak yönteme ilişkin bilgilendirme yapılmıştır.

Bu çerçevede, iç dolum/boşaltım ve muayene sahalarının daha verimli kullanılabilmesi adına 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren konteynerin sahaya alındığı günden sonraki gün itibarıyla, sahada kaldığı her gün için konteyner başı 1 adet liman içi transfer (boş/dolu) ücretinin yansıtılacağı belirtilmiştir.
P&I Teyit Mektubu MuafiyetiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "P&I Teyit Mektubu Muafiyeti" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Yönetmeliği Uygulama Yönergesinin 13'üncü maddesi kapsamında boğazlardan geçecek tehlikeli yük taşıyan tüm gemilerin, 300 GT ve üzeri gemilerin ve yedek çeken gemilerin geçerli bir P&I poliçesine sahip olacakları hükmü ile Türk Boğazları'ndan yüklü olarak geçecek ham petrol taşıyan gemilerin, yine Türk Boğazları'ndan yüklü olarak geçecek, Denizlerin Gemiler Tarafından Kirletilmesinin Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (MARPOL) doğrultusunda petrol ürünlerini taşıyan gemilerin P&I sigorta kuruluşlarından P&I sigortasının söz konusu gemi, sefer ve yük için geçerli ve kapsayıcı olacağına ilişkin uygulamanın başlatıldığı bildirilmiştir.

Söz konusu uygulamanın başlamasıyla ülkemiz limanlarından yine ülkemiz limanlarına boşaltılan yüklerle ilgili değerlendirmeler neticesinde boğaz geçişi esnasında gemide bulunan sınıftaki yüklerin muhakkak ülkemiz liman tesislerinden yüklenmiş ve yine ülkemiz limanlarına boşaltılacak olmasına ilişkin kanıtlayıcı dokümanın SP-1 raporuna eklenmesi kaydıyla, bu şartları taşıyan gemilerin söz konusu uygulamalardan muaf tutulmasının uygun olarak değerlendirildiği belirtilmiştir.
Tehlikeli Eşyanın Demiryolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Yönetmelik’in (RID) 2023 Çevirilerinde DüzenlemelerT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Tehlikeli Eşyanın Demiryolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Yönetmelik’in (RID) 2023 Çevirilerinde Düzenlemeler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Tehlikeli Eşyanın Demiryolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Yönetmelik’in (RID) 2023 çevirilerinde gerekli görülen düzeltmelerin yapıldığı belirtilmiştir.
128 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Hakkında BilgilendirmeTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "128 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3 Mart 2023 tarihli ve 32121 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkında 128 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda 6 Şubat 2023-2 Mart 2023 (bu tarihler dahil) tarihleri arasında afet ve acil durum sebebiyle görevlendirilen araçlara ilişkin düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanaklarının 128 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırılabileceği bildirilmiştir.
UBAK İzin Belgeleri Dağıtım Başvuruları için Son Gün 31 Ekim 2023T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "UBAK İzin Belgeleri ile İlgili" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2024 yılı UBAK izin belgeleri dağıtımı başvurularına ilişkin son tarihin 31 Ekim 2023 olduğu belirtilmiştir.

Başvuruların sadece e-Devlet kapısı üzerinden "UBAK İzin Belgesi Dağıtımı Başvurusu" hizmeti kullanılarak yapılabileceği ve tüm özmal taşıtlara ilişkin "Taşıt Euro Norm" bildirimlerinin de 31 EKim 2023 tarihine kadar yapılması gerektiği bildirilmiştir.
Polonya'daki Kayıt Zorunluluğu UygulamasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Polonya'daki Kayıt Zorunluluğu Uygulaması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Polonya'da ikili ve üçüncü ülke taşımalarına getirilen kayıt zorunluluğu uygulaması nedeniyle taşımacıların karşılaştığı sıkıntıların Polonya tarafında diplomatik yollardan iletildiği belirtilmiş olup Polonya Altyapı Bakanlığı Karayolu Taşımacılığı Başmüfettişliği Muayene Denetim Ofisi Direktörü Mariusz Kurczynski ile temas edilerek taleplerin aktarıldığı bildirilmiştir.

Aktarılan taleplere istinaden Polonya Bakan Yardımcısı Rafal Weber'in ekte belirtilen mektubunun özetinde yer aldığı üzere Polonya'nın Avrupa Birliği yükümlülükleri çerçevesinde söz konusu uygulamaya yönelik olarak bir tutum değişikliğine gidemeyeceği belirtilmiştir.
EUROCONTROL Avrupa Havacılık Genel Bakış RaporuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "EUROCONTROL Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda EUROCONTROL tarafından 16-22 Ekim 2023 dönemi hava trafik istatistiklerini içeren Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu'nun yayınlandığı bildirilmiş ve istatistikler paylaşılmıştır.
Ankara E-İhracat ZirvesiHizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından "Ankara E-İhracat Zirvesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda "Ankara E-İhracat Zirvesi"nin ihracatçı firmaların e-ihracat bilincinin arttırılması e-ihracat konusu ve e-ihracat destekleri konularında daha fazla bilgilendirilmelerini sağlamak amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı evsahipliğinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonu ile 8-10 Kasım 2023 tarihleri arasında Congresium Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleştirileceği belirtilmiştir.
Afrika Lojistik FuarıT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "Afrika Lojistik Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 7. Uluslararası Afrika Taşımacılık Forum ve Fuarı'nın (FISAT) Abidjan fuar merkezinde Afrika ve Avrupa'dan taşımacılık lojistiği ve altyapısı alanındaki şirketlerin katılımıyla 29 Kasım - 1 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiştir.

Fuara 17 uluslararası delegasyon, 60 katılımcı ve 90 panelist olmak üzere 5000'den fazla ziyaretçinin beklendiği bildirilmiştir.
ALMAC - Asya Lojistik, Denizcilik ve Havacılık KonferansıHong Kong Trade Development Council (HKTDC) tarafından ALMAC - Asya Lojistik, Denizcilik ve Havacılık Konferansı "Geleceğe Hazır Tedarik Zincirleri; Çeşitlendirme, Karbondan Arındırma ve Dijitalleştirme" temasıyla 21-22 Kasım 2023 tarihlerinde Hong Kong'ta düzenlenecektir.

Konferansta teknolojinin ve sürdürülebilirliğin evriminin geleceğe hazır iş birlikleri ve sürdürülebilirliğe olan katkıları hakkında bilgi aktarılması amacıyla küresel ticaret ve tedarik zincirleri, uluslararası ve bölgesel iş birlikleri, yenilikçilik konuları hakkında değerlendirmeler yapılacaktır. Katılımcıların COVID-19 salgını sonrası dönemde Asya'daki fırsatları yakalamalarına yardımcı olacak olan ALMAC aynı zamanda Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi (GBA), tedarik zinciri dönüşümü ve intermodal bağlantıların getirdiği fırsatları da kapsayacaktır.

Konferansa ilişkin son kayıt tarihi 3 Kasım 2023 Cuma günü olup gizem.gurel@hktdc.org e-posta adresi ile iletişime geçerek UTİKAD Üyelerine özel ücretsiz kayıt avantajından yararlanabilirsiniz.
F&L (European Freight Leaders) Trieste Buluşması / 22 Kasım 2023F&L topluluğu tarafından 22 Kasım 2023 tarihinde Trieste’de değişen küresel ticaret akışlarının değerlendirileceği bir etkinlik düzenlenecektir.

Mısır ve Kuzey Afrika ülkelerinin de davet edildiği etkinliğe 20’den fazla Avrupa ülkesinden 100-150 arasında lojistik profesyoneli katılım sağlayacaktır.

Etkinliğe ilişkin iletişim ve detaylı bilgi için Audrey Macnab ile audrey.macnab@europeanfreightleaders.eu e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
CLECAT E-Bülteni No.31UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 31 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr