Haftalık Bültenler

Türkiye Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması'na İlişkin Ortak BildiriT.C. Ticaret Bakanlığı "Türkiye Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması'na İlişkin Ortak Bildiri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye ve Birleşik Krallık arasında 2020 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın geliştirilmesi için çalışmalar yapılacağı belirtilmiştir.
MEPC 80. Dönem Toplantısı Sonuçları İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "MEPC 80. Dönem Toplantısı Sonuçları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından 3-7 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen Deniz Çevresini Koruma Komitesi 80. Dönem Toplantısı'nın detaylı içeriği, sonuçları ve alınan kararlar paylaşılmıştır.
IMO 2023 Sera Gazı StratejisiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "IMO ve IAPH Tarafından Gemi-Liman İşbirliğinin Geliştirilmesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından "2023 Sera Gazı Stratejisi" çerçevesinde gündeme alınan orta ve uzun vadeli tedbir ve uygulamalara yönelik hazırlanan yazının paylaşıldığı belirtilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin/Sürüş Ehliyetlerinin Karşılıklı Olarak Tanınması15 Temmuz 2023 tarihli ve 32249 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin/Sürüş Ehliyetlerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimi Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
ATA Karnelerinin Odalarca Onaylanması ZorunluluğuT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "ATA Karnelerinin Odalarca Onaylanması Zorunluluğu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sistemi üzerinden (www.atak.tobb.org.tr) yapılan başvurularda ATA karnelerinin basıldıktan sonra yetkilendirilmiş Odalardan onay alınmadan/mühürletilmeden eşyanın yurt dışı edildiği ve Gümrük Müdürlüklerince karnelerin kabul edildiği/işlem yapıldığı belirtilerek karne hamillerinin gümrüklerde sorun yaşamaması ve sürecin doğru işlemesi için yetkili Odalar tarafından onaylanmamış karnelerin kabul edilmemesine ilişkin gerekli özenin gösterilmesi ve Gümrük Müdürlükleri'nin uyarılması ve TOBB'un kefil kuruluş sıfatıyla bu ATA karneleri sebebiyle ortaya çıkabilecek vergi ve cezalardan sorumlu olmayacağı bildirilmiştir.
Elektronik Menşe ve Dolaşım Belgesi Düzenleyen Ülkeler ListesiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Elektronik Menşe ve Dolaşım Belgesi Düzenleyen Ülkeler Listesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda menşe ve dolaşım belgelerini elektronik ortamda düzenlediğine dair bildirimde bulunan ülkelerin adları, ilgili belge türleriyle birlikte yayınlanmıştır.
TIR Karnesi Takibat İşlemleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "TIR Karnesi Takibat İşlemleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda TIR Karnesi ile yapılan taşımalara ilişkin başlatılan takibatlarda Ortak Transit Sözleşmesi hükümlerine veya ortak transitle ilgili ulusal mevzuata atıf yapılmaması, 1975 tarihli TIR Sözleşmesi hükümleri ile TIR işlemlerine ilişkin ulusal mevzuatın dikkate alınması gerektiği bildirilmiştir.
Ras Al Khaimah Serbest Ticaret Bölgesi Hakkında BilgilendirmeRas Al Khaimah (RAK) Serbest Ticaret Bölgesi yetkilileri tarafından UTİKAD'a bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Ziyarette Birleşik Arap Emirlikleri’nde 40’a yakın serbest bölge olduğu, devlete ait Ras Al Khaimah (RAK) Serbest Ticaret Bölgesi’nde 18.000 adet ithalat-ihracat yapan firma bulunduğu, serbest bölgenin genellikle üretim yapan firmalar ile öne çıktığı ve serbest bölgede lojistik imkan olarak soğuk depolama olanaklarının olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca Ras Al Khaimah Serbest Ticaret Bölgesi'nin iş birlikleri ve yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğu bildirilmiştir.
Dubai'de İş ve Yatırım Fırsatları WebinarıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Dubai'de İş ve Yatırım Fırsatları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve DP WORLD iş birliğinde, Türkiye-BAE arasındaki Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (CEPA) sonrasında iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin değerlendirilnesi amacıyla 28 Temmuz 2023 Cuma günü saat 10.00'da bir webinar düzenleneceği bildirilmiştir.
Türkiye-Pakistan Mal Ticareti Anlaşması (MTA) Bilgilendirme SemineriİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Türkiye-Pakistan Mal Ticareti Anlaşması (MTA) Bilgilendirme Semineri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Mal Ticareti Anlaşması'nın 1 Mayıs 2023 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilmiş olup Pakistan ile ticari ilişkisi olan firma ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak 16 Ağustos 2023 tarihinde anlaşma hakkında bir çevrimiçi bilgilendirme seminerinin düzenleneceği bildirilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.22UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 22 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.