Haftalık Bültenler

T.C. Ticaret Bakanlığı Sunucularında Yapılacak Çalışma Sebebiyle Yaşanacak KesintiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "22/04/2023 Sistem Kesintisi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bakanlık veri merkezindeki veri tabanı sunucularında 22 Nisan 2023 Cumartesi günü saat 22.00'de bakım çalışması yapılacağı, tahmini olarak 6 saatlik bir kesinti gerçekleşmesinin öngörüldüğü, güncelleme çalışmasının veri tabanı sunucularını kullanan tüm uygulamaları kapsadığı bildirilmiş olup etkilenecek uygulamalar hakkında bilgi verilmiştir.
Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği15 Nisan 2023 tarihli ve 32164 sayılı Resmi Gazete'de "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği (Seri No: 3)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile ek verginin uygulanmasına yönelik esaslar belirlenmiştir.
Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Yapılan Değişiklikler20 Nisan 2023 tarihli ve 32169 sayılı Resmi Gazete'de "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7108)" yayınlanmıştır.
Trinidad-Tobago Ticaret Portalı Hakkında BilgilendirmeİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Trinidad-Tobago Ticaret Portalı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Trinidad ve Tobago Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından açılan "Trinidad and Tobago's Trade and Business Information Portal"ı hakkında bilgi verilmiş olup portalda ticaret ve iş imkanları konusunda güncel, güvenilir ve kapsamlı bilgilere yer verildiği, ayrıca ticaret ve yatırımlarla ilgili unsurlara erişim sağlanabildiği belirtilmiştir.
Trabzon-Soçi Feribot Seferleri İçin Yük Taşımacılığının Kapsam Dışı OlmasıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Trabzon-Soçi Feribot Seferi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Trabzon-Soçi Limanları arasındaki feribot projesine ilişkin gerekli tüm izinlerin alındığı ancak feribot seçiminin gerçekleştirilmediği, Trabzon ve Soçi Limanları arasında sefer gerçekleştirecek feribotun sadece yolcu ve araba taşıyacağı, yük taşımacılığının yapılmayacağı belirtilmiştir.
Yurtiçi Eşya Tarifesi'nde Yapılan DeğişikliklerTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından tarife düzenlemesine ilişkin "Genelge E/32" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelge ile TCDD Taşımacılık Eşya Tarifesi'nin "2.12. Çeken ve Çekilen Araçlar Kira Tarifesi" başlığı altında yer alan "2.12.6 Özel Anlaşma" bölümündeki "C" maddesinin "2- Çekilen Araçlardan" bölümüne "6 Dingilli Platform Vagon" ilave edilmiştir.
4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Yapılan Değişiklik20 Nisan 2023 tarihli ve 32169 sayılı Resmi Gazete'de "4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7107)" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar'ın Geçici 4. maddesi başlığı ile beraber değiştirilmiştir.
Amerika Birleşik Devletleri Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Kararda Yapılan Değişiklikler20 Nisan 2023 tarihli ve 32169 sayılı Resmi Gazete'de "Amerika Birleşik Devletleri Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7110)" yayınlanmıştır.
Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 104)’nde Yapılan Değişiklikler20 Nisan 2023 tarihli ve 32169 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 104)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 190)" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 104)’nin 3. maddesinin 1. fıkrasında yer alan yetkili gümrük müdürlükleri listesine Trabzon Gümrük Müdürlüğü eklenmiştir.
1. Azerbaycan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Forumu2 Haziran 2023 tarihinde Bakü Fuar Merkezi'nde "TransLogistica Caspian 2023 Fuarı" kapsamında "1. Azerbaycan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Forumu" düzenlenecektir.

31 Mayıs-2 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecek "TransLogistica Caspian 2023 Fuarı", demiryolu altyapısı, denizcilik endüstrisi, havacılık, ticari araçlar, ulaşım ve lojistik hizmetleri gibi ulaştırma sektörünün çeşitli paydaşlarını bir araya getirecektir.

Fuarın üçüncü gününde düzenlenecek 1. Azerbaycan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Forumu'na FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) ve TITR (Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı Birliği) yetkilileri katılım gösterecektir.
ASIA FRUIT LOGISTICA Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı - Türkiye Milli Katılım OrganizasyonuOrta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan duyuruda 6-8 Eylül 2023 tarihleri arasında Hong Kong’ta "ASIA FRUIT LOGISTICA Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı"nın Türkiye milli katılımının 8. kez Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Fuara Türkiye’nin milli katılımı ile katılmak isteyen firmaların 5 Mayıs 2023 tarihine kadar online başvuru formunu doldurmaları gerektiği bildirilmiştir.
Mersin Lojistik ve Taşımacılık FuarıUTİKAD'ın destekçileri arasında yer aldığı "Mersin Lojistik ve Taşımacılık Fuarı" 21 Eylül-23 Eylül 2023 tarihleri arasında Mersin'de düzenlenecektir.

Lojistik çözümlerine dair her şeyi aynı çatı altında buluşturacak olan fuar, perakendeciler, toptancılar, imalatçılar, gıda yetiştiricileri ve işleyicileri, ithalatçılar, ihracatçılar, acenteler, distribütörler, lojistik direktörlerinin de aralarında olduğu binlerce sektör temsilcisini ağırlayacak olup Avrupa, Kuzey Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu, Uzak ve Orta Doğu ülkelerinin yeni iş bağlantıları ve yeni ticaret rotaların keşfedileceği fuarda B2B iş görüşmeleri yapılabilecektir.

Fuarda UTIKAD üyelerine özel indirimli fiyattan yararlanarak yer almak isteyen üyelerimizin CNR Holding Fuarlar Grup Müdürü Selçuk Baki ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

İletişim Bilgileri:

Selçuk Baki
Telefon: 0 212 465 74 74 (Dahili: 2711)
E-Posta: selcuk.baki@cnr.net
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri FuarıUTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 27-29 Eylül 2023 tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel %15 indirimin yanı sıra, 31 Mayıs 2023 tarihi mesai bitimine kadar %10 erken kayıt indirim avantajı da sağlanacaktır. 31 Mayıs 2023 tarihinden sonra gerçekleştirilecek kayıtlar için ise UTİKAD üyelerine %15 indirim sunulmaya devam edilecektir.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Koordinatörü
Tel: 0232 497 11 79
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 14 Nisan 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.13UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 13 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr