Haftalık Bültenler

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklikler16 Ağustos 2022 tarihli ve 31925 sayılı Resmi Gazete'de "Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Havacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Kapsamında Doğrulayıcıların Yetkilendirilmesi TalimatıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "Havacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Kapsamında Doğrulayıcıların Yetkilendirilmesi Talimatı (SHT-DOGRU)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan talimat ile ulusal ve uluslararası havacılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının izlenmesi, raporlanması, doğrulanmasına yönelik iş ve işlemler ile doğrulayıcı kuruluşların yetkilendirilmesi ve doğrulama ekibinde yer alacak kişilerin yetkinlik kriterlerinin belirlenmesine dair usul ve esaslar belirlenmiştir.
Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği (SHY-6A)’nde Yapılan Değişiklikler19 Ağustos 2022 tarihli ve 31928 sayılı Resmi Gazete'de "Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği (SHY-6A)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
EUROCONTROL Değerlendirme RaporuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "EUROCONTROL Tarafından 11-17 Ağustos 2022 Dönemi Kapsamlı Değerlendirme Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda EUROCONTROL tarafından 11-17 Ağustos 2022 dönemi hava trafik istatistiklerini içeren Kapsamlı Değerlendirme Raporu'nun yayınlandığı bildirilmiş ve istatistikler paylaşılmıştır.
Gazze'de İthal Ürünlere Getirilen Ek VergiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Gazze'de İthal Ürünlere Getirilen Ek Vergi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Gazze yönetimi tarafından bazı ürünlerin ithalatına ilişkin ek vergi getirilmesi ile ilgili bilgi verildiği, Türkiye'den ithal edilen ürünlerin bu vergilerden muaf tutulacağı ve aksi bir uygulama ile karşılaşılması durumunda Türk firmalarının ilgili Ataşelikle irtibata geçmesi gerektiği bildirilmiştir.
FIATA / Freight-Pay Platformu
Freight-Pay, UTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) tarafından uygulamaya konulan ve üyelerimiz tarafından kullanılmaya başlanan bir platformdur.

Freight-Pay, FIATA üyelerinin kendi aralarında ödeme yapabilmeleri, dünya çapında anında para gönderip alabilmeleri ve indirimli işlem ücretlerinden yararlanabilmeleri için geliştirilmiş özel bir platform olup, borç ve alacakları yönetmek için kullanıcı dostu özellikler sunarak tüm işlemlerin tek bir araç üzerinden takip edilmesini sağlamaktadır.
FIATA E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 12 Ağustos ve 18 Ağustos 2022 tarihli e-bültenleri yayınlanmıştır.

18 Ağustos 2022 tarihli e-bültende e-FBL dağıtımına başlayan ilk 6 dernek arasında UTİKAD'ın da bulunduğu belirtilmiştir.
HİB 2021 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları Başvuruları
Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği tarafından "HİB 2021 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından 2021 yılı "Hizmet İhracatı Şampiyonları"nı belirlemeye yönelik firma başvuruları alınacağı bildirilmiş olup katılım için Birlik üyesi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yeminli Mali Müşavir onaylı belge ile ihracat beyan usulüne göre yürütülecek olan başvuru ve değerlendirme sürecinde hizmet sektörlerinde ihracat gerçekleştiren firmaların 2021 yılındaki hizmet ihracatı ile sıralanarak kamuoyunun bilgisine sunulacağı belirtilmiştir.

Liman İşletmeciliği Hizmetleri, Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri, Danışmanlık, Müşavirlik ve Destek Hizmetleri, Yazılım ve Bilişim Hizmetleri ile Yer Hizmetleri kategorilerinde de başvuruların alınacağı etkinliğe 31 Ağustos 2022 tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekmektedir.
Özel Sektör Heyet ProgramıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 6-7-8 Eylül tarihleri arasında Saraybosna, Belgrad ve Zagreb'de T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaretler kapsamında Saraybosna, Belgrad ve Zagreb'de iş forumları düzenlenmesinin planlandığı bildirilmiştir.

İş forumlarına katılım sağlamak isteyen üyelerimizin katılım için katılım formunu 24 Ağustos 2022 Çarşamba gününe kadar doldurmaları ve avans bedelini ödemeleri gerekmektedir.
Azerbaycan-Karabağ İş Forumuİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından 16 Eylül 2022 tarihinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan'dan çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin katılımı ile "Azerbaycan-Karabağ İş Forumu"nun düzenleneceği bildirilmiştir.

Foruma katılım için ücret talep edilmeyecek ve katılımcılara tercüme desteği sağlanacak olup COVID-19 tedbirleri kapsamında aşı kartı ve PCR testi gerekliliği bulunan foruma katılım sağlamak isteyen üyelerimizin 1 Eylül 2022 tarihi saat 12.00'ye kadar katılım formlarını Türk Ticaret ve Sanayi Odası Sekretaryasına (Turkcci@tobb.org.tr, adem.kula@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.
Alman-Türk Ekonomi Günleri
İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından Almanya Büyükelçiliği'nin 19-20 Eylül 2022 tarihlerinde Kocaeli Kongre Merkezi'nde Alman İş Günü kapsamında Federal Malzeme Yönetimi, Tedarik ve Lojistik Birliği (BME) ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nın (AHK Türkiye) Alman satınalmacılar ile Türk tedarikçiler arasında ikili görüşmeler düzenleyeceği bildirilmiştir.

Tedarikçi olarak Alman alıcılar ile görüşmek isteyen katılımcıların 24 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar başvuruda bulunmaları, başvuru için ekte yer alan doküman üzerinden firma profilini İngilizce olarak doldurarak hartwig.kuehn@dtr-ihk.de e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.
İnovasyon ForumuİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "İnovasyon Forumu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İnovasyon Forumu'nun Birleşmiş Milletler Çevre Programı (United Nations Environment Programme-UNEP) ve Norveç iş birliği ile 28-29 Eylül 2022 tarihlerinde hibrid olarak düzenleneceği bildirilmiştir.

Düzenlenecek olan forumda denizcilik sektörünün sıfır ve düşük emisyonlu bir geleceğe geçişini hızlandırmak için inovasyonun desteklenmesinin amaçlandığı, özellikle az gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan küçük ada devletleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına odaklanılacağı belirtilmiş olup araştırma, teknoloji, altyapı ihtiyaçlarının belirlenmesi, finansal ihtiyaçların ele alınması, denizcilik sektörünün çevreci ve sürdürülebilir bir geleceğe geçişine olan gerekliliklerin değerlendirilmesi ve sürdürülebilir deniz taşımacılığına yönelik yeni finansal kaynakların yaratılması gibi konuların ele alınacağı bildirilmiştir.
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı
UTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 29 Eylül-1 Ekim 2022 tarihlerinde 10.00-18.00 saatleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel %15 indirim sunulacaktır.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 79/0531 250 64 41
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr

Sercan Açıkgöz
Fuar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 23/0531 250 64 17
E-Posta: sercan.acikgoz@izmirfair.com.tr
Wings Of Change Europe 2022Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Pegasus Havayolları iş birliği ile 8-9 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Hilton Bomonti Hotel'de "Wings Of Change Europe 2022" etkinliği düzenlenecektir.

Avrupalı Küresel Havacılık Sektörü'nden temsilcilerin bir araya getirileceği etkinlikte ileriye dönük olarak yenilenme, çevre ve finans, sürdürülebilirlik, emniyet, dijitalleşme ve turizm konuları değerlendirilecektir.
Fruit Logistica Uluslararası Meyve ve Sebze Ticaret FuarıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "Fruit Logistica Fuarı Milli Katılım" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda "Fruit Logistica Uluslararası Meyve ve Sebze Ticaret Fuarı"nın 8-10 Şubat 2023 tarihleri arasında Berlin'de düzenleneceği ve Türkiye milli katılımının 20. kez Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmiştir.

Duyuruda ayrıca fuara yapılacak milli katılımların T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda katılımcı firmaların stant alanların metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle bakanlık tarafından belirlenen birim fiyat üzerinden 220.000 Türk Lirası'na kadar destek sağlanacağı belirtilmiş olup fuara katılmak isteyenlerin 25 Ağustos 2022 tarihine kadar başvuru formunu doldurmaları gerektiği bildirilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr