Haftalık Bültenler

TIR Araçlarına Saklanan Göçmenler Hakkında BilgilendirmeTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "TIR Araçlarına Saklanan Göçmenler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkemizden Avrupa'ya yapılan ihracatların büyük bölümünün Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapıları'ndan gerçekleştiği dikkate alınarak TIR araçlarında yurt dışına yasal olmayan yollarla çıkmak isteyen çok sayıda yabancı uyruklu göçmenin yakalandığı bildirilmiş olup bu durumdan ötürü sınır kapılarında yaşanan kuyrukların ihracatı olumsuz yönde etkilediği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda nakliye firmalarının göçmen kaçakçılığı ile ilgili olası mağduriyetlerini önlemek adına yurt dışına çıkacak sürücülerin kullandıkları güzergah boyunca güvenli olmayan ve göçmenlerin rahatlıkla hareket edebileceği TIR parklarına girmemelerinin, dorsedeki erzak dolaplarını, dorse altındaki şase arasını ve dingillerin üzerini kontrol ettikten sonra etrafı tel ve duvarla çevrili, kameralı, güvenli gümrük sahalarına gitmelerinin önem arz ettiği ifade edilmiştir.
Türkiye ile Ermenistan Arasında Doğrudan Hava Kargo Ticaretiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Türkiye ile Ermenistan Arasında Doğrudan Hava Kargo Ticareti" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varıldığı ve gerekli sürecin başlatılmasına karar verildiği bildirilmiştir.
EUROCONTROL Değerlendirme RaporuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "EUROCONTROL Tarafından 20 Temmuz 2022 Tarihinde Yayınlanan Kapsamlı Değerlendirme Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda EUROCONTROL tarafından 13-19 Temmuz 2022 dönemi hava trafik istatistiklerini içeren Kapsamlı Değerlendirme Raporu'nun yayınlandığı bildirilmiş ve istatistikler paylaşılmıştır.
TSE’nin Türkiye'den Sudan'a İhraç Edilecek Belirli Ürün Gruplarının Sevkiyatı Öncesinde Muayene Hizmetleri İçin Tek Yetkili Kuruluş OlmasıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "TSE'nin Sudan'a İhraç Edilecek Ürünlerin PSI Faaliyetlerinde Yetkilendirilmesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Sudan Standartlar ve Metroloji Teşkilatı (SSMO) ile TSE arasında 26 Mayıs 2022 tarihinde Mutabakat Zaptı ve Sevkiyat Öncesi Muayene (PSI) Uygulama Programlarının imzalandığı, Mutabakat Zaptı ve PSI Uygulama Programı çerçevesinde TSE'nin, Türkiye'den Sudan'a ihraç edilecek olan düzenlenmiş belirli ürün gruplarının sevkiyat öncesi muayene hizmetleri kapsamında tek yetkili uygunluk değerlendirme kuruluşu olarak atandığı bildirilmiştir.
TPS-OIC Menşe İspat Belgelerine İlişkin Bilgilendirme
İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "TPS-OIC Menşe İspat Belgesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda TPS-OIC Menşe İspat Belgesi'nin İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerinin verdikleri taviz listelerindeki ülkeler ve ürünler için düzenlenmesi gerektiği ve ikinci bir talimata kadar sadece manuel onay yapılacağı belirtilmiştir.
Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti, İsviçre Konfederasyonu ve Norveç Krallığı Arasında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Menşe Kümülasyonuna Dair Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre Konfederasyonu Arasında Mektup Teatisi Şeklinde Anlaşmanın Onaylanması22 Temmuz 2022 tarihli ve 31900 sayılı Resmi Gazete'de "Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti, İsviçre Konfederasyonu ve Norveç Krallığı Arasında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Menşe Kümülasyonuna Dair Türkiye Cumhuriyeti ve İsviçre Konfederasyonu Arasında Mektup Teatisi Şeklinde Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5845)" yayınlanmıştır.
İhracat Genelgesi'nde Yapılan Güncelleme
TCMB-İhracat Genelgesi'nde güncelleme yapılmıştır.

İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen İhracat Genelgesi'nde yapılan güncelleme ile genelgenin "İhracat Bedelinin Tahsili ve Kabulü" başlıklı 8. maddesinin 4. fıkrasında bulunan İhracat Bedelinin Yurda Getirilmesinde İstisna Tanınan Ülkeler kapsamına Irak ve Libya'ya ek olarak Moritanya eklenmiştir.
SHGM Tarafından Yürürlükten Kaldırılan Geçerliliğini Yitirmiş GenelgelerT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "Geçerliliğini Yitiren Bazı Genelgeler Yürürlükten Kaldırılmıştır" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda SHGM tarafından yürürlükten kaldırılan geçerliliğini yitirmiş genelgeler paylaşılmıştır.
Temiz Enerji Denizcilik Merkezleri Hakkında ICS Basın BülteniİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Temiz Enerji Denizcilik Merkezleri Hakkında ICS Basın Bülteni" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Temiz Enerji Denizcilik Merkezlerinin gelişimini ilerletmek için uluslararası özel görev komitesinin kurulduğu belirtilmiş olup denizcilik sektörünün dekarbonizasyon sürecinde, deniz taşımacılığında gelecekte kullanılacak yakıtlara yönelik belirsizliği ele almak için oluşturulacak "Temiz Enerji Denizcilik Merkezleri" hakkında detayları ve sektör paydaşlarının görüşlerini içeren ve ICS tarafından hazırlanan Basın Bülteni'nin paylaşıldığı bildirilmiştir.
ITF-OECD Performance of Maritime Logistics Raporu
ITF-OECD tarafından "Performance of Maritime Logistics" başlıklı rapor yayınlanmıştır.

Yayınlanan raporda konteyner ile denizyolu taşımacılığının performansı, etkileri, talepler ve kapasite, ticarete etkisi, denizyolu taşımacılığında rekabet, güvenlik ve altyapı gibi bilgilere yer verilmiştir.
CLECAT E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 22 ve 23 no'lu e-bültenleri yayınlanmıştır.
FIATA E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) tarafından 8 Temmuz 2022 ve 15 Temmuz 2022 tarihli e-bültenler yayınlanmıştır.
The Blue Economy-Mavi Ekonomi ForumuİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "The Blue Economy-Mavi Ekonomi Forumu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından "Discover Global Markets (DGM)" başlığı altında 20-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Rhode Island, Amerika Birleşik Devletleri'nde "The Blue Economy-Mavi Ekonomi Forumu"nun düzenleneceği bildirilmiş olup forumda Deniz Kökenli Yenilenebilir Enerji, Liman Teknolojileri ve Hizmetleri, Okyanus Bilimleri Teknolojisi ve Ticari Deniz İşletmeleri konuları hakkında değerlendirmeler yapılacağı belirtilmiştir.
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı
UTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 29 Eylül-1 Ekim 2022 tarihlerinde 10.00-18.00 saatleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel %15 indirim sunulacaktır.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 79/0531 250 64 41
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr

Sercan Açıkgöz
Fuar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 23/0531 250 64 17
E-Posta: sercan.acikgoz@izmirfair.com.tr
NSBS 30. Yıl Etkinlikleri-14. SEEFF Konferansı
Bulgaristan Ulusal Taşıma İşleri Organizatörlüğü Derneği (NSBS) tarafından derneğin kuruluşunun 30. yılı sebebi ile 29 Eylül 2022-30 Eylül 2022 tarihlerinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Sofia Hotel Balkan’da etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda 29 Eylül 2022 tarihinde 14. SEEFF Konferansı düzenlenecek olup konferansın ardından 30. yıl etkinliği düzenlenecektir. 30 Eylül 2022 tarihinde ise FIATA Karayolu ve Demiryolu Çalışma Gruplarının toplantıları düzenlenecektir.

14. SEEFF Konferansı'na ve FIATA Karayolu ve Demiryolu Çalışma Gruplarının toplantılarına çevrimiçi olarak katılım sağlanması durumunda 30 Euro, fiziki katılım gösterilmesi durumunda 60 Euro ödeme yapılması gerekmektedir.
7. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı
UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "7. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı" Oltis Group tarafından 5-7 Ekim 2022 tarihlerinde Clarion Congress Hotel Prague'da gerçekleştirilecektir.

"Birlikte Yeni Nesil Demiryolları İnşa Edelim" sloganı ile gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında beş oturum düzenlenecek olup oturumlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında demiryolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığında standardizasyon, Avrupa Birliği araştırmaları ve inovasyonlar vb. konular değerlendirilecektir.
Filipinler (Manila) Fiziki Ticaret HeyetiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Filipinler (Manila) Fiziki Ticaret Heyeti" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve TİM organizasyonu ile 24-29 Ekim 2022 tarihleri arasında Filipinler'e yönelik tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli bir Fiziki Ticaret Heyeti gerçekleştirileceği ve Manila şehrini kapsayacak organizasyonda Filipinler'den iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin yapılacağı belirtilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr