Haftalık Bültenler

SIAL Canada 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "SIAL Canada 2024 Fuarı Türkiye Milli İştiraki İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Türkiye Milli Standında Sergilenecek Ürünlerin İstanbul–Montreal Havayolu Gidiş Montreal-İstanbul Denizyolu Dönüş Lojistik Ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 15-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenecek olan SIAL Canada 2024 fuarı kapsamında gidiş güzergahında havayolu ve dönüş güzergahında denizyolu ile parsiyel taşıma lojistik ve gümrükleme hizmeti işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 17 Kasım 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Yeni Delhi Dünya Kitap Fuarı 2024 İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Yeni Delhi Dünya Kitap Fuarı 2024 Yeni Delhi - Hindistan 10 – 18 Şubat 2024 Türkiye Katılımı İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Havayolu Nakliye, Lojistik Ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 10-18 Şubat 2024 tarihleri arasında Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde düzenlenecek olan Yeni Delhi Dünya Kitap Fuarı 2024 kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 27 Kasım 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Hannover Messe 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Hannover Messe 2024 Hannover, Almanya 22-26 Nisan 2024 Türkiye Milli İştirak Organizasyonları Karayolu/Havayolu Nakliye, Lojistik Ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenecek olan Hannover Messe 2024 fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 17 Kasım 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Middle East Rail 2024 Fuarı/Milli Katılım FuarıAkdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (AKİB) tarafından "Middle East Rail 2024 Fuarı/Milli Katılım Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 18. Middle East Rail 2024 Fuarı'nın 30 Nisan-1 Mayıs 2024 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) / Abu Dhabi'de düzenleneceği belirtilmiştir.

Fuara katılım sağlamak isteyen firmaların 20 Kasım 2023 tarihine kadar online başvuru formunu doldurmaları gerektiği bildirilmiştir.
Panama Kanalı Günlük Gemi Geçişi Sayısında Azalışa Gidilmesi Hakkında BilgilendirmeT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "Panama Kanalı Günlük Gemi Geçişi Sayısında Azalışa Gidilmesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda küresel ısınmaya bağlı deniz ve göl suyu seviyelerinde düşüş yaşanması sebebiyle Panama Kanalı'nda gemi trafiğinin Temmuz ayından beri aksadığı belirtilmiştir.

Bu kapsamda, günde ortalama 39 geminin geçiş yaptığı kanaldan geçen gemi sayısının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 36, 35 ve son olarak 31’e düşürülmesinin ardından Panama Kanalı Otoritesi (ACP) tarafından yapılan son açıklamada, su tasarrufu amacıyla 3 Kasım 2023 tarihinden itibaren gemi geçişlerinin tekrar kademeli olarak azaltılacağı ve 3-7 Kasım 2023 tarihleri arasında günde 25 geminin, 8-30 Kasım 2023 tarihleri arasında ise 24 geminin geçişine izin verileceği bildirilmiştir.
Yük Taşıma Ücretleri Hakkında BilgilendirmeT.C. Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından "Yük Taşıma Ücretleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yük taşıma ücretlerinin maliyeti etkileyen unsurlar dikkate alınarak gelir-gider dengesinin sağlanması, rekabet koşulları ve ülkenin genel ekonomik göstergeleri neticesinde tespit edildiği belirtilmiştir.

Müşteri taleplerinin kaynaklar neticesinde değerlendirildiği belirtilmiş olup resmi yazı ile taşıma talebinin uygunluğu ve taşıma ücreti alınmadan gireceği ihale vb. iş ve işlemlerde herhangi bir sorumluluk kabul edilmeyeceği bildirilmiştir.
İtalya'da Yayınlanan Euro-3 ve Euro-4 Standartlarındaki Araçlara Yönelik KararnameT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "İtalya'da Yayımlanan Euro-3 ve Euro-4 Standartlarındaki Araçlara Yönelik Kararname" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İtalya'nın bazı bölgelerinde görülen hava koşulları sebebiyle Ekim 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere Euro-3 ve Euro-4 standartlarındaki araçların yük taşımalarına izin verilmeyeceği ve yapılan düzenlemeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin bir örneği ile gayriresmi Türkçe tercümesinin paylaşıldığı belirtilmiştir.
Polonya-Ukrayna Sınır Kapılarında Protestolar ve Geçiş Sorunu Hakkında BilgilendirmeT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "Polonya-Ukrayna Sınır Kapılarında Protestolar Ve Geçiş Sorunu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Polonyalı nakliyeciler tarafından Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere ait taşımacılık operasyonlarının kolaylaştırılmasına yönelik olarak AB düzenlemelerine karşı 6 Kasım 2023 tarihi itibarıyla Ukrayna-Polonya sınır geçiş kapılarında protesto başlatma kararı alındığı ve iki ülke arasında geçiş noktaları olan Korczowa, Dorohusk ve Hrebenne kapılarında ve bu kapılara giden 12 yolda protestolar nedeniyle geçişlerin durdurulmasının beklendiği belirtilmiştir.

Protestoların ne zaman sonlanacağının belli olmadığı, Korczowa, Dorohusk ve Hrebenne kapılarında yoğun kuyrukların oluşmasının beklendiği bildirilmiştir.
CC-CG Ücretleri Hakkında Bilgilendirme Turkish Cargo (TK) Kargo Operasyonel Performans Müdürlüğü tarafından "CC-CG Ücretleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda veri kalitesinin artırılmasına, elektronik mesajların sürekliliğinin sağlanmasına ve operasyonel verimliliğin arttırılmasına ilişkin uygulanan CC-CG ücretleri ile ilgili daha öncesinde bir bilgilendirme yapıldığı ve mevcut duyuru üzerinden güncel bir bilgilendirme yapıldığı belirtilmiştir.

Bu doğrultuda gönderiye ait belgelerin tesliminden önce tüm kargolara ait MAWB ve HAWB verilerinin Turkish Cargo sistemine elektronik olarak (FWB ve FHL) gönderilmesi gerektiği bildirilmiştir.
Global Freight Summit 2023Dubai Ports World (DP World) tarafından 15-17 Kasım 2023 tarihleri arasında Coca Cola Arena Dubai'de "Global Freight Summit 2023" etkinliği düzenlenecektir.

Sektör liderlerinin ve uzmanlarının katılımı ile gerçekleşecek etkinliğe ilişkin katılımcıların değerli bilgiler edinme, sektördeki meslektaşlarıyla bağlantı kurma, en son teknolojileri keşfetme ve lojistiğin geleceğini şekillendiren tartışmalara katkıda bulunma fırsatına sahip olacağı bildirilmiştir.

Etkinlikte hatların, iş insanlarının, finans kurumlarının, ticaret odalarının, gümrük müşavirlerinin ve taşıma işleri organizatörlerinin yer alacağı belirtilmiştir.

Söz konusu etkinliğe katılacak üyelerimize sağlanacak kod ile %80 indirimli kayıt fırsatı için sektorel@utikad.org.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.
E-Ticarette Uzmanlık Eğitimiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Amazon Türkiye, Trendyol ve Yemeksepeti olmak üzere, Askon Design Center, Hipotenüs, Ideasoft, Ticimax ve TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) iş birliği ve katkılarıyla 20 Kasım 2023 tarihinde E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi'nin başlatılacağı,1 yıl içerisinde toplam 500 kişiye e-ticaret eğitimi verilmesinin hedeflendiği, bir eğitim grubunda en az 40 kişi olmasının ve toplam 52 saatlik çevrimiçi eğitimin 34 saatinin TOBB ETÜ SEM eğitmenleri tarafından geri kalanının ise sektörde profesyonel olarak görev alan uzman özel sektör temsilcileri tarafından verilmesinin planlandığı belirtilmiştir.
Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 21-22-23 Kasım 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programının ücretsiz katılımla ekte verilen program akışı kapsamında çevrimiçi olarak düzenleneceği bildirilmiştir.
Gemi Acenteliği Yenileme Eğitim SemineriİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Gemi Acenteliği Yenileme Eğitim Semineri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından Gemi Acenteliği Yenileme Eğitim Semineri'nin "Gemi Acente Bilgi Sistemi" konusuyla 21 Kasım 2023 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi'nde gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Seminere katılarak gemi acentesi personeli tanıtım kartını yenilemek isteyen üyelerin 17 Kasım 2023 tarihine kadar https://www.denizticaretodasi.org.tr/ adresinde yer alan Eğitim / Sunumlar sekmesi üzerinden, sisteme dilekçe örneği ve gemi acentesi personel tanıtım kartı fotokopisini yükleyerek başvuruda bulunabilecekleri belirtilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.32UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 32 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 6 Kasım 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr