Haftalık Bültenler

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Uygulama TüzüğüİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Uygulama Tüzüğü" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Avrupa Komisyonu tarafından Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM)'na geçiş dönemine ilişkin Raporlama Yükümlülükleri Uygulama Tüzüğü'nün ve tüzükle beraber işletmelerin uyum sürecini kolaylaştırmak amacıyla rehberlerin yayınlandığı belirtilmiştir.
İhracatçılar İçin Kurulan Teknikengel.gov.tr İnternet AdresiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "İhracatçılarımız İçin Teknikengel.gov.tr Web Adresi Kuruldu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ihracatçılar ile aktif olarak iletişimde olunması ve ilgili ülkelerde yürürlükte olan belgelendirme sistemleri temelinde yaşanan gelişmelere hızlı bir şekilde ulaşım sağlanması amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "teknikengel.gov.tr" adresinin kurulduğu bildirilmiştir.

İhracatçıların platforma ücretsiz üye olabilecekleri, platform üzerinden ülkelere ilişkin güncel bilgilere erişebilecekleri ve ilgili ülkelere ilişkin Dünya Ticaret Örgütü'ne yapmış oldukları mevzuat bildirimlerine ulaşabilecekleri belirtilmiştir.
Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının Yürürlüğe Girişi ile İlgili Basın BildirisiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının Yürürlüğe Girişi ile İlgili Basın Bildirisi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3 Mart 2023 tarihinde Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA)"nın 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla iki ülkede yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.

Anlaşma ile ticaret hacminin ve yatırımların en yüksek seviyeye çıkarılmasının amaçlandığı belirtilmiş olup anlaşmanın bölge ülkeleriyle kurulacak iş birlikleri doğrultusunda üçüncü ülkelere yönelik bağlantılar açısından önem arz ettiği belirtilmiştir.
Üç Deniz Girişimi İş ForumuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Üç Deniz Girişimi İş Forumu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 6 Eylül 2023 tarihinde Bükreş'te düzenlenecek Üç Deniz Girişimi (ÜDG) Sekizinci Zirvesi kapsamında 7 Eylül 2023 tarihinde ÜDG İş Forumu'nun gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Çin Uluslararası Tedarik Zinciri FuarıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan duyuruda Çin Konseyi (CCPIT) tarafından 28 Kasım - 2 Aralık 2023 tarihleri arasında Pekin'de "Çin Uluslararası Tedarik Zinciri Fuarı"nın düzenleneceği bildirilmiştir.
2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik TakvimiUTİKAD tarafından "2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Hazırlanan takvimde 2023 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.23UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 23 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.