Haftalık Bültenler

Orta Karadeniz Serbest Bölgesinin Kurulması1 Mayıs 2023 tarihli ve 32177 sayılı Resmi Gazete'de "Orta Karadeniz Serbest Bölgesinin Kurulmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7201)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile Samsun ili sınırları içerisinde bulunan ve Karar eki kroki ve listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın Orta Karadeniz Serbest Bölgesi olarak tespit edildiği belirtilmiştir.
Yeşil Mutabakat Eylem Planı Yıllık Faaliyet Raporu ve T.C. Ticaret Bakanlığı İnternet SitesiDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "Yeşil Mutabakat Eylem Planı Yıllık Faaliyet Raporu ve Bakanlığın Web Sitesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamındaki ilk faaliyet raporu olan ve 2022 yıl sonu itibarıyla yürütülen/tamamlanan çalışmaları içerecek şekilde tüm paydaş kurumların katkılarıyla hazırlanan Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu Yıllık Faaliyet Raporu’nun T.C. Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yayınlandığı ve Bakanlığın internet sitesinde oluşturulmuş olan "Yeşil Mutabakat" bölümünde AB Yeşil Mutabakatı kapsamındaki güncel gelişmelere ve Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na dair detaylı bilgilere yer verildiği bildirilmiştir.
İMEAK DTO Mayıs 2023 AB BülteniİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "İMEAK DTO Mayıs 2023 AB Bülteni" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Avrupa'da denizcilik sektöründe enerji verimliliği uygulamaları, deniz çevresinin korunması, dijital dönüşüm, denizcilikte teknolojik uygulamalar ve araştırma alanında meydana gelen güncel gelişmelere ilişkin bilgilendirme yapılmıştır.
Sudan Limanları Açıklarında Seyir Yapacak Türk Bayraklı Gemiler İçin ISPS Kod Güvenlik Seviyesinin 3'e ÇıkartılmasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından "Sudan'daki Güncel Gelişmeler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Sudan’daki güncel gelişmeler de dikkate alınarak, ilgili ülkenin limanlarını ziyaret edecek Türk bayraklı gemilerin olası güvenlik tehditlerine karşı hazırlıklı olabilmesi, limanda bulundukları süre zarfında gerekli tedbirleri alabilmeleri, bu gemilerin erken safhada uyarılabilmesi maksadıyla Sudan limanları ve bu limanların açıklarında seyir yapacak Türk bayraklı gemilerin ISPS kod güvenlik seviyesinin 2 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla 3 (üç)’e çıkartıldığı bildirilmiştir.
Orta Koridor Kullanımı ve Potansiyeli AnketiOECD tarafından "Orta Koridorun Ticari Potansiyelinin Gerçekleştirilmesi: Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’de Özel Sektör Perspektifi" OECD Projesi kapsamında bir anket hazırlanmıştır.

OECD Avrasya Rekabetçilik Programı ve OECD İstanbul Merkezi'nin "Orta Koridor" olarak adlandırılan Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Rotası (TITR) üzerine başlattığı analitik çalışma kapsamında gerçekleştirilecek anket 15 Mayıs 2023 tarihine kadar doldurulabilecektir. Anket ile özel sektör aktörlerinin darboğazlara ilişkin görüşlerinin toplanması ve ulaşım altyapısı ihtiyaçları, ticareti kolaylaştırma ihtiyaçları ile bölgesel koordinasyona yönelik reform ve uygulama önceliklerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Proje ve anket güzergahın dört ana ülkesi olan Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye'yi kapsamaktadır.
Türkiye-İran-Türkmenistan Koridorundaki Sorunlara İlişkin AnketTOBB TIR İşlemleri Müdürlüğü tarafından "Güney Koridoru (Türkiye-İran-Türkmenistan)" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda TOBB ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından Türkiye-İran-Türkmenistan koridorunda yapılan taşımalara ilişkin sorunların tespit edilmesi amacıyla bir anket hazırlandığı ve anketin 15 Mayıs 2023 tarihine kadar aktif olacağı bildirilmiştir.
Gümrük Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklikler3 Mayıs 2023 tarihli ve 32179 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 114)’nde Yapılan Değişiklik5 Mayıs 2023 tarihli ve 32181 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 114)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 191)" yayınlanmıştır.
Pakistan İslam Cumhuriyeti Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar ve Tebliğ1 Mayıs 2023 tarihli ve 32177 sayılı Resmi Gazete'de "Pakistan İslam Cumhuriyeti Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7185)" ve "Pakistan İslam Cumhuriyeti Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ" yayınlanmıştır.
Pakistan Menşeli Bazı Ürünlerin İthalinde Gümrük Vergisi/Ek Mali Yükümlülük Oranlarında Değişiklik1 Mayıs 2023 tarihli ve 32177 sayılı Resmi Gazete'de "İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7186)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile 3350 sayılı İthalat Rejimi Kararına ekli I, II, III ve IV sayılı listelerde yer alan Pakistan menşeli bazı hayvansal ürün ve tarım ürünlerinin ithalatında uygulanmakta olan gümrük vergisi oranlarında ve ek mali yükümlülük oranlarında değişiklik yapıldığı, bu ürünlerin Pakistan'dan yapılacak ithalatında TUR-PAK Menşe İspat Belgesinin ibrazı üzerine sıfır veya daha düşük oranda gümrük vergisi ve ek mali yükümlülüğe tabi olacağı bildirilmiştir.
Pakistan Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatına İlişkin İlave Gümrük Vergisi Oranlarında Yapılan Değişiklik1 Mayıs 2023 tarihli ve 32177 sayılı Resmi Gazete'de "İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7187)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile 3351 sayılı İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Karara ekli Ek 1 ve Ek 3 sayılı tablolarda yer alan ve ekli tablolarda GTİP'leri belirtilen eşyanın Pakistan menşeli olanlarının ithalatında uygulanmakta olan ilave gümrük vergilerinde değişiklik yapıldığı bildirilmiştir.
Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Dış Ticaret Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü 10.00-15.40 saatleri arasında çevrimiçi olarak "Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Dış Ticaret Eğitim Programı"nın düzenleneceği bildirilmiştir.
Ticaret Müşavirleri ile HİB Söyleşileri Mayıs ProgramıHizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından "Ticaret Müşavirlerimiz ile HİB Söyleşileri Mayıs Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda hizmet ihracatçısı firmaların yurt dışı pazarlar hakkında güncel olarak bilgilendirilmelerini sağlamak, yeni pazarlar keşfederek ihracatlarını arttırmak ve yurt dışı pazarlarındaki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin firmaları bilgilendirmek amacıyla Mayıs ayı içerisinde planlanan webinarlara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.
İkinci Libya Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Fuarıİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yapılan duyuruda Libya Fuar Düzenleme Lojistik Şirketi'nin, Milli Birlik Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı'nın fahri sponsorluğunda 29-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Misurata Uluslararası Fuarı'nda "İkinci Libya Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Fuarı (Translogistica Libya 2023)"nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
25. SIL BARCELONA Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Fuarı7-9 Haziran 2023 tarihleri arasında İspanya/Barcelona’da "25. SIL BARCELONA Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Fuarı" düzenlenecektir.

Fuar kapsamında teknoloji, sürdürülebilirlik, liderlik ve yetenek üzerine değerlendirmelerin yapılacağı oturumlar gerçekleştirilecektir.

Fuar hakkında detaylı bilgi için Kübra Afyon ile iletişime geçebilirsiniz.

Kübra Afyon
Satış Temsilcisi
Telefon: 0 541 543 82 22
E-Posta: kubra.afyon@expohis.com
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri FuarıUTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 27-29 Eylül 2023 tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel %15 indirimin yanı sıra, 31 Mayıs 2023 tarihi mesai bitimine kadar %10 erken kayıt indirim avantajı da sağlanacaktır. 31 Mayıs 2023 tarihinden sonra gerçekleştirilecek kayıtlar için ise UTİKAD üyelerine %15 indirim sunulmaya devam edilecektir.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Koordinatörü
Tel: 0232 497 11 79
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr
2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik TakvimiUTİKAD tarafından "2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Hazırlanan takvimde 2023 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 28 Nisan 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.15UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 15 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr