Haftalık Bültenler

T.C. Ticaret Bakanlığı Sunucularında Yapılacak Çalışma Sebebiyle Yaşanacak KesintiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Bakanlık veri tabanı sunucularında 26 Şubat 2023 Pazar günü 17.00-18.00 saatleri arasında yapılacak çalışma sebebiyle uygulamalara erişimde kesinti yaşanacağı bildirilmiştir.
Deprem Bölgelerindeki Liman Başkanlıklarında Yürütülecek Süreçlere İlişkin BilgilendirmeİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Olağanüstü Hal (OHAL) Uygulamaları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda deprem bölgesinde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa) üç ay süreyle ilan edilen OHAL doğrultusunda, OHAL bölgesindeki liman başkanlıklarında yapılacak belgelendirme dahil iş ve işlemlerin 8 Mayıs 2023 tarihi saat 01.00'e kadar muaf tutulabileceği ve belgeye dayalı yapılan işlemlerde belge süresi bitmiş olsa dahi OHAL süresi boyunca bu belgelerin geçerli sayılacağı belirtilmiştir.
Depremden Etkilenen İllere Yönelik Açıklanan Ekonomik Önlem, Teşvik ve Tedbirler Hakkında Bilgi Notuİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Depremden Etkilenen İllere Yönelik Açıklanan Ekonomik Önlem, Teşvik ve Tedbirler Hakkında Bilgi Notu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda depremden etkilenen illere yönelik ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından 23 Şubat 2023 tarihi itibarıyla açıklanan ekonomik önlem, teşvik ve tedbirlere ilişkin bilgi notu paylaşılmıştır.
Rusya Verkhny Lars Sınır Geçişlerinde Peron Sayısının AzaltılmasıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Rusya Verkhny Lars Sınır Geçişlerinde Yük Geçişi Peron Azaltılması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 13 Mart 2023 tarihi itibarıyla Verkhny Lars kontrol noktasında yük taşıyan araçların yönlendirildiği peron sayısının 11’den 6’ya indirileceği ve uygulamanın 23 Mayıs 2023 tarihine kadar geçerli olacağı belirtilmiştir.
İtalya Ödül Geçiş Belgelerinin Tahsis Edildiği FirmalarT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "İtalya Ödül Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2022 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül dönemine ait ödül geçiş belgelerinin duyuru ekindeki listede belirtilen firmalara tahsisinin uygun bulunduğu belirtilmiştir.
Prefabrik Yapı ve Konteynerler İçin KDV Oranının Yıl Sonuna Kadar %1 Olarak Uygulanması23 Şubat 2023 tarihli ve 32113 sayılı Resmi Gazete'de "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 6830)" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklikle, konteyner ve prefabrik yapı teslimlerinde montaj ve kurulum da dahil olmak üzere kullanıldığı bölgeye bağlı olmaksızın KDV oranının yıl sonuna kadar %1 olarak uygulanmasına yönelik düzenleme gerçekleştirilmiştir.
Deprem Bölgesinde Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı22 Şubat 2023 tarihli ve 32112 sayılı Resmi Gazete'de "Olağanüstü Hal Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanına İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 125)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan kararnamede kısa çalışma uygulamasına, istihdamın korunmasına, nakdi ücret desteği sağlanmasına, sosyal güvenlik alanına ve sürelere ilişkin alınan tedbirler hakkında düzenlemeler yapılmıştır.
Deprem Sebebiyle Fuar Başvurularına İlişkin Yapılan DüzenlemeİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Fuar Başvuruları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda merkez üssü Kahramanmaraş olarak belirlenen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremler sebebiyle, 6 Şubat-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenmek üzere TOBB Fuarlar Takvimi'nde yer alan fuarları kapsayacak şekilde, sektörde yaşanabilecek olumsuzlukların en aza indirilebilmesini teminen, fuar iptal ve değişiklik ile bu kapsamda iptal edilen fuarların takvime eklenme başvurularına ilişkin süreçleri kolaylaştırıcı bazı kararlar alındığı belirtilmiştir.
Cezayir'e Bakliyat ve Pirinç İhracatıAkdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "Cezayir'e Bakliyat ve Pirinç İhracatı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda bakliyat ve pirinç ürünlerine ilişkin sürdürülen ihracat operasyonlarında Cezayir gümrüklerinde bir sorunla karşılaşılmaması için ihracatçıların ihtiyatlı davranmalarının, ihracat işlemleri süren ihraç ürünlerinin Cezayir gümrüklerinde bloke olmayacağına, ürünlerin gümrüklerde bekletilmesi veya geri gönderilecek olması halinde doğabilecek olası masrafların ithalatçı tarafından karşılanacağına ilişkin ithalatçılarından yazılı taahhüt almalarının faydalı olacağı belirtilmiştir.
E-İhracat Desteklerine 6 Ay İlave Süre VerilmesiUludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "E-İhracat Destekleri-6 Ay İlave Süre" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkemizde meydana gelen deprem felaketi sebebiyle 10 ilden (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) herhangi birinde merkezi bulunan ve 6 Şubat-30 Nisan 2023 tarihleri arasında E-İhracat Desteklerine İlişkin Genelge doğrultusunda kapsama alınma/ön onay başvurusu veya eksik tamamlama süresi biten/bitecek olan destek yararlanıcılarının başvurularına 6 ay ilave süre verileceği belirtilmiştir.
Somaliland'e Yapılacak İhracata Konu Belli Ürün Grupları İçin Sertifikalandırma Programıİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Somaliland-İhracata Konu Belli Ürün Grupları İçin Sertifikalandırma Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Somaliland’e yapılan belirli ürün gruplarının ihracatında sevkiyat öncesi uygunluk programı başlatıldığı, programın uygunluk değerlendirilmesi ve sertifikalandırma sürecinin sevkiyat öncesi menşe veya tedarikçi ülkesinde yapılacağı belirtilmiştir.
Nijerya Ticaret HeyetiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Nijerya Ticaret Heyeti" konulu duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 28-31 Mart 2023 tarihleri arasında Nijerya'ya yönelik gerçekleştirilecek, tüm sektörlerin katılımına açık Ticaret Heyetine ilişkin bilgilendirme yapılmıştır.
Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da Yapılan Düzenleme23 Şubat 2023 tarihli ve 32113 sayılı Resmi Gazete'de "6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun Ek 2 nci, Ek 3 üncü ve Ek 4 üncü Maddelerinde Belirtilen Parasal Eşiklerin Yarısı Oranında Artırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 6829)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile kanunun "Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcının Yükümlülükleri" başlıklı Ek 2., "Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcının Yükümlülükleri" Ek 3. ve "Elektronik Ticaret Lisansı" konulu Ek 4. maddelerde belirtilen parasal eşiklerin yarısı oranında arttırıldığı bildirilmiştir.
Geleceğin Yakıtları ve Teknoloji ProjesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Geleceğin Yakıtları ve Teknoloji Projesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda "Sera Gazı Başlangıç Stratejisi"nin revize edilmesi sürecinde, IMO tarafından üye devletleri bilgilendirmek için düşük ve sıfır karbonlu gemi teknolojisi ile denizcilik yakıtlarının mevcudiyeti ve hazırlık durumu hakkında bir değerlendirme sağlaması için hazırlanan "Geleceğin Yakıtları ve Teknoloji Projesi" hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 17 Şubat 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.06UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 6 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
TransRussia 2023UTİKAD'ın da destekçileri arasında yer aldığı "TransRussia 2023 Fuarı" 17-19 Nisan 2023 tarihleri arasında lojistik sektörü temsilcilerinin katılımları ile Moskova'da gerçekleştirilecektir.

UTİKAD üyeleri fuarı ücretsiz ziyaret edebilecek olup ücretsiz ziyaret kodu için Burcu Yılgör ile burcu.yilgor@ite.group adresinden iletişime geçebilirler.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr