Haftalık Bültenler

Yeşil Lojistik Belgesi Başvurularının 1 Ocak 2023 Tarihinde BaşlamasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Yeşil Lojistik Belgesi Başvuruları 1 Ocak 2023’te Başlıyor" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Kombine Taşımacılık Yönetmeliği kapsamında tanımlanan kombine taşımacılık ve yeşil lojistik faaliyetler yürüten taşımacılar için düzenlenecek "Yeşil Lojistik Belgesi" almak isteyen işletmecilerin başvurularının alınmasına 1 Ocak 2023 tarihinde başlanacağı ve başvuru yapacak taşımacıların başvurularını Genel Müdürlüğe Kombine Taşımacılık Yönetmeliği’nde istenen bilgi ve belgelerle Bakanlığın KEP adresi üzerinden ve elektronik imzalı resmi yazı ile yapmaları gerektiği belirtilmiştir.
Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğde Yapılan Değişiklik29 Aralık 2022 tarihli ve 32058 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yayınlanmıştır.
İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli30 Aralık 2022 tarihli ve 32059 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de "İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli (Karar Sayısı: 6622)" yayınlanmıştır.
İran Gümrük Tarife CetveliDoğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından "2022/306 İran Gümrük Tarife Cetveli" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İran 1401 (21 Mart 2022-21 Mart 2023) yılı gümrük tarife cetvelinin ve cetvele dair dikkat edilecek hususlar ile İran tarafından ithalatı yasaklanan ürünler listesinin yayınlandığı bildirilmiştir.
A.TR Dolaşım Belgesi ve Menşe İspat Belgelerinin Satış ve Onay BedelleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "A.TR Dolaşım Belgesi ve Menşe İspat Belgelerinin Satış ve Onay Bedelleri" konulu Genelge (2022/18) yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede A.TR Dolaşım Belgesi ve Menşe İspat Belgelerinin 2023 yılında geçerli olacak satış ve onay bedelleri açıklanmıştır.
İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: İhracat 2006/7)'de Yapılan Değişiklik28 Aralık 2022 tarihli ve 32057 sayılı Resmi Gazete'de "İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: İhracat 2006/7)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat: 2022/10)" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesi'ne "62- Dondurulmuş Soğan (pişirilmemiş veya buharda veya suda kaynatılarak pişirilmiş) (dondurulmuş) (GTİP:0710.80.95.00.11)" ve "63- Dondurulmuş Patatesler (sirke veya asetik asitten başka usullerle hazırlanmış veya konserve edilmiş, dondurulmuş) (20.06 pozisyonundaki ürünler hariç) (GTP:2004.10)" eklenmiştir.
İtalya Ödül Geçiş Belgeleri Hakkında BilgilendirmeT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İtalya ödül geçiş belgelerinin firmaların kalan ödül hakları 2023 yılı geçiş belgelerinden karşılanmak üzere genel kullanıma açılmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir.
Rusya ve Azerbaycan Tek-Tip Geçiş Belgelerine İlişkin BilgilendirmeT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Rusya tek-tip (ikili/3.ülke) geçiş belgelerinin ülkemizden transit geçme-geçmeme şartı aranmaksızın kullanıma açılmasının, Azerbaycan tek-tip geçiş belgelerinden 500 adedinin Azerbaycan'a ve/veya Nahçıvan transit geçilerek yapılacak taşımalar için kullanıma açılmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir.
Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarıİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından gerçekleştirileceği ve fuara katılmak isteyen firmaların havva.deniz@immib.org.tr ve ali.bilgi@immib.org.tr adreslerine başvuru yapmaları gerektiği belirtilmiştir.
Yurtiçi Eşya Tarifesi'nde Yapılan DeğişikliklerTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından tarife düzenlemesine ilişkin "Genelge E/30 ve E/31" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgeler ile TCDD Taşımacılık Eşya Tarifesi'nin bazı maddelerinde düzenlemeler yapılmış olup Genelge E/31 ile yurt içi tam vagon işlemli yük taşıma ücretleri ile ek hizmet ücretleri 30 Aralık 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.
Bilge Sistemi'nde Yapılan DüzenlemeT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Bilge Sisteminde Düzeltme İşlemleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ihracata ilişkin gümrük beyannamesinde düzeltme işleminin muayene memuru tarafından başlatılıp düzeltmeye konu ilgili alanların yükümlüsünce güncellenerek web servis yolu ile Bilge Sistemi'ne iletmesinin ardından son onayın yine muayene memuru tarafından verilmesine ilişkin teknik çalışmaların tamamlandığı ve düzenleme ile ilgili olarak 26 Aralık 2022 tarihinde Orta Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantıları Ankara Gümrük Müdürlüğü ve Esenboğa Gümrük Müdürlüğü'nde pilot uygulamaya başlandığı bildirilmiştir.
2024 Dönemi Şebeke BildirimiT.C. Devlet Demiryolları'nın resmi internet sitesinde "2024 Dönemi Şebeke Bildirimi" yayınlanmıştır.
Amerika Birleşik Devletleri (New York), Kanada (Toronto) ve Vietnam (Ho Chı Mınh) Ticaret HeyetleriTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Amerika Birleşik Devletleri (New York), Kanada (Toronto) ve Vietnam (Ho Chı Mınh) Ticaret Heyeti" konulu duyurular yapılmıştır.

Yapılan duyurularda Amerika Birleşik Devletleri (New York), Kanada (Toronto) ve Vietnam (Ho Chı Mınh)'a yönelik gerçekleştirilecek, tüm sektörlerin katılımına açık Ticaret Heyetlerine ilişkin bilgilendirmeler yapılmıştır.
ICC Türkiye Aralık 2022 Aylık BülteniICC Türkiye Milli Komitesi tarafından "ICC Türkiye Aralık 2022 Aylık Bülteni" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ICC ve ICC Türkiye olarak gerçekleştirilen ve gelecek dönem gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik ve programlara ilişkin bilgiler paylaşılmıştır.
Türkiye-Kamboçya 3. Dönem KEK Toplantısı Kapsamında Yuvarlak Masa ToplantısıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından yapılan duyuruda 10-12 Ocak 2023 tarihleri arasında Punom Pen'de Türk ve Kamboçyalı iş insanlarının bir araya geleceği bir "Türkiye-Kamboçya Yuvarlak Masa Toplantısı" düzenleneceği bildirilmiş olup anılan yuvarlak masa toplantısında Türkiye ve Kamboçya arasındaki ikili ticari ilişkilerin ve potansiyel iş birliği alanlarının değerlendirileceği belirtilmiştir.
Pakistan Uluslararası Denizcilik FuarıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan duyuruda 10-12 Şubat 2023 tarihleri arasında Karaçi Expo Center'da "Pakistan Uluslararası Denizcilik Fuarı'nın (Pakistan International Maritime Expo and Conference-PIMEC)"nın düzenleneceği bildirilmiş olup fuarda çeşitli denizcilik endüstrisi firmalarının bir araya geleceği, liman altyapısı ve çeşitli konularda değerlendirmeler yapılacağı belirtilmiştir.
25. SIL Barcelona Lojistik FuarıHizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından yapılan duyuruda 7-9 Haziran 2023 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde lojistik ve taşımacılık hizmetlerine yönelik "25. SIL Barcelona Lojistik Fuarı"nın Türkiye milli katılım organizasyonu T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan onay alınması ve yeterli katılım sağlanması durumunda ilk kez HİB tarafından gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr