Haftalık Bültenler

Tehlikeli Madde Faaliyet Tespit Rapor Eki
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Tehlikeli Madde Faaliyet Tespit Raporu Eki" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) ile ilgili başvurularda (yeni belge alma, yenileme ve faaliyet konusu değişikliği) Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik’te belirtilen belgeler ile birlikte Tehlikeli Madde Faaliyet Tespit Rapor Eki'nin de ibraz edilmesi gerektiği bildirilmiştir.
Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinde "Türkiye" Kullanımı
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinde Türkiye Kullanımı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ihracat kapsamında elektronik ortamda veya manuel olarak düzenlenen menşe ispat ve dolaşım belgelerinin Türkiye isminin yazıldığı bölümlerinde ülke adının yabancı dillerdeki karşılıkları yerine "Türkiye" ifadesinin kullanılması gerektiği bildirilmiştir.
İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Menşe Kuralları Anlaşması Çerçevesindeki Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik
29 Haziran 2022 tarihli ve 31881 sayılı Resmi Gazete'de "İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Menşe Kuralları Anlaşması Çerçevesindeki Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik menşeli ürün kavramının tanımı ve koşulları, ülkesel gereklilikler, eşyanın menşeinin ispatı, Menşe İspat Belgesi'nin düzenlenmesi, vize işlemleri ve yetkili idareler arasında iş birliği gibi konuları kapsamaktadır.
2022/5 Sayılı Tebliğ Kapsamı Eşyaların Denetiminde Yaşanan SorunlarT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "2022/5 Sayılı Tebliğ Kapsamı Eşyaların Denetiminde Yaşanan Sorunlar" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği'nin 10. maddesinin 5. fıkrası kapsamında yer alan kapsam dışı yazısının 17 Mart 2022 tarihli ve 2022/5 sayılı Genelge ile Tek Pencere Sistemi'ne alındığı belirtilmiş olup genelge ile Tek Pencere Sistemi üzerinden düzenlenen kapsam dışı yazısının gümrük beyannamesinde beyan edilmesine ilişkin işlemlerin düzenlendiği bildirilmiştir.
Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklikler
28 Haziran 2022 tarihli ve 31880 sayılı Resmi Gazete'de "Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklikler ile sigorta, lisanslı depo teminatı, zararın tazmini, tarifeler, lisansın askıya alınması ve iptali ile diğer idari tedbirler hakkındaki maddelerde düzenlemeler yapılmıştır.
Yurtiçi Eşya Tarifesi'nde Yapılan DeğişikliklerTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından tarife düzenlemesine ilişkin "Genelge E/24", "Genelge E/25" ve "Genelge E/26" yayınlanmıştır.

Genelge E/24'te yurtiçi yük taşıma ve hizmet ücretlerinde 1 Temmuz 2022 (bugün) tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değişiklik yapılmıştır.

Genelge E/25'te TCDD Taşımacılık Eşya Tarifesi'nin "2.12.6 Özel Anlaşma" bölümündeki C maddesinin "1- Çeken Araçlardan (a) ve (b)" fıkraları ile "2- Çekilen Araçlardan" maddesi yeniden düzenlenmiştir.

Genelge E/26'da TCDD Taşımacılık Eşya Tarifesi'nin "2.12. Çeken ve Çekilen Araçlar Kira Tarifesi" başlığı altında yer alan "2.12.6 Özel Anlaşma" bölümündeki "C" maddesinin "2- Çekilen Araçlardan" maddesinde bulunan "4 Dingilli Cevher Vagonu" kira ücreti 1 Temmuz 2022 (bugün) tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.
Peşin İhracat Bedelinin İadesinde Kaynak
Kullanımı Destekleme Fonu
T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından "Peşin İhracat Bedelinin İadesinde KKDF" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3 yıldan önce yurt dışına iade edilen ve karşılığında ihracat gerçekleştirilmeyen peşin dövizlerin, yurt dışından sağlanan kredi niteliğinde olduğu, bu dövizlerin Türkiye'ye getirildiği tarihten itibaren iade edildiği tarihe kadar geçen süre için geriye dönük cezalı KKDF kesintisi yapılması gerekmeyeceği belirtilerek, dövizlerin 3 yıldan sonra iade edilmesi halinde fon kesintisi yapılmasına gerek olmayacağı bildirilmiştir.
T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı Müşavirlikleri tarafından hazırlanan, ülkelerle ilgili önemli ekonomik ve ticari gelişmeleri, mevzuat değişikliklerini, sorun, öneri ve fırsatları içeren blog yazılarının T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu'na eklendiği bildirilmiştir.
FIATA E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 17 ve 24 Haziran 2022 tarihli e-bültenleri yayınlanmıştır.

17 Haziran 2022 tarihli FIATA E-Bülteni'nde FIATA adına banka hesap bilgilerinin değiştirildiğine dair sahte e-postaların gönderildiği bildirilmiştir. Uyarı doğrultusunda e-postaların geldiği adrese dikkat edilmesi, şüpheli e-postaların hiçbir şekilde yanıtlanmaması gerektiği belirtilmiş olup FIATA tarafından gönderilen e-postalardan şüphe duyulması durumunda info@fiata.org adresi üzerinden FIATA ile iletişime geçilebileceği bildirilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.20UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 20 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
RailGate Europe - Türkiye Faaliyetleri
Avrupa’da taşıma işleri organizatörlüğü, taşımacılık ve lojistik faaliyetleri gerçekleştiren firmalara demiryolunda LCL ve FCL hizmeti sunan RailGate Europe kuruluşu, 2022 yılı sonunda bu hizmetleri Türkiye’de sunmayı planlamaktadır.

RailGate Europe'un Türkiye'de sunmayı planladığı hizmetler için iletişim bilgileri:

Julija Šciglaite
RailGate Polonya - CEO
Telefon: +48 888 778 072
E-Posta: julija.s@railgateeurope.com
Avrupa ve Çin Karayolu Taşımacılığına İlişkin IRU Webinarı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Çin Webinarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından 5 Temmuz 2022 Salı günü 11.00 - 12.30 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden "Avrupa ve Çin Karayolu Taşımacılığına İlişkin IRU Webinarı" düzenleneceği bildirilmiştir.

Webinarda Çin ve Avrupa'yı birbirine bağlayan ana yol koridorlarındaki avantajlara ve beklentilere, Çin - Avrupa karayolu koridorlarının dengeli gelişimi ve çeşitlendirilmesinin nasıl teşvik edileceğine, bu koridorlarda faaliyet gösteren lojistik şirketlerinin operasyonlarına dair bilgilerin paylaşılacağı ve koridor kapsamındaki iş birliği fırsatlarının üzerinde durulacağı belirtilmiştir.
Türkiye-Tacikistan Ticari, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler ToplantısıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 6 Temmuz 2022 Çarşamba günü saat 14.00'te DEİK Yeni Merkezi'nde "Türkiye-Tacikistan Ticari, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler Toplantısı" düzenlenecektir.

Tacikistan hakkında değerlendirmelerin yapılacağı toplantı DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı ve Tacikistan İstanbul Başkonsolosu'nun katılımıyla gerçekleştirilecektir.
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı
UTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 29 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihlerinde 10.00 – 18.00 saatleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel, fuar için 7 Temmuz 2022 tarihine kadar %25 erken kayıt indirim avantajı sağlanacaktır. 7 Temmuz 2022 tarihinden sonra gerçekleştirilecek kayıtlar için ise UTİKAD üyelerine %15 indirim sunulacaktır.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 79 / 0531 250 64 41
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr

Sercan Açıkgöz
Fuar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 23 / 0531 250 64 17
2022 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi
UTİKAD tarafından "2022 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Söz konusu takvimde 2022 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr