Haftalık Bültenler

Gümrük Genel Tebliği (Varış Öncesi Gümrük İşlemleri) (Seri No: 1)’nde Yapılan Değişiklik15 Nisan 2021 tarihli ve 31455 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Genel Tebliği (Varış Öncesi Gümrük İşlemleri) (Seri No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Varış Öncesi Gümrük İşlemleri) (Seri No: 2)" yayınlanmıştır.
Irak Üretici Kayıt Sistemi Uygulamasına İlişkin Tarih DeğişikliğiTürkiye İhracatçılar Meclisi tarafından "Irak Üretici Kayıt Sistemi Uygulaması Tarih Değişikliği" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Irak tarafından uygulanacak olan Üretici/Tedarikçi Kayıt Sistemi uygulamasının hayata geçirilmesinin ithalatçı firmalardan gelen yoğun talep üzerine 1 Mayıs 2021 tarihine ertelendiği bildirilmiştir.
Hırvatistan'ın Zadar Limanı'nda Ro-Ro Hattı ve Lojistik Merkez Kurulması
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Hırvatistan-Zadar Limanı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Zadar ile Antalya arasında Ro-Ro hattı kurulması ile Zadar Limanı'nda üretim veya lojistik merkezi kurulması hususunda Hırvatistan ile toplantılar düzenlendiği ve yapılması gereken yatırımlar için yatırımcılarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirileceği bildirilmiş olup Zadar'daki Gazenica Limanı'nın tüm kruvaziyer liman operasyonlarının 20 yıl süre ile işletilmesine ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imzalandığı belirtilmiştir.
TMGD’lerin Hizmet Verdikleri İşletme Sayısının Arttırılması
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "TMGD Hizmet Hakkı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda COVID-19 tedbirleri kapsamında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşlarında (TMGDK) istihdam edilen TMGD’lerin hizmet verdikleri işletme sayısının 31 Temmuz 2021 tarihine kadar 8 işletmeden 10 işletmeye yükseltildiği belirtilmiştir.
Hususi Damgalı Pasaport Yenileme İşlemleriİstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "Hususi Damgalı Pasaport Yenileme İşlemleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda geçerlilik süresi devam eden hususi damgalı pasaportların yenilenmesine yönelik başvurularda talep formu aranmaksızın mevcut pasaportun süresi kadar yeni bir pasaport düzenlenebilmesine imkan sağlandığı bildirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Menşe Kuralları ve Menşe İşlemlerini Değiştiren Protokolün Onaylanması14 Nisan 2021 tarihli ve 31454 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye-Birleşik Krallık Ortak Komitesinin Türkiye Cumhuriyeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Menşe Kuralları ve Menşe İşlemlerine İlişkin Protokolünü Değiştiren Ekli 2/2021 Sayılı Kararının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3827)" yayınlanmıştır.
İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğler
10 Nisan 2021 tarihli ve 31450 sayılı Resmi Gazete ile 16 Nisan 2021 tarihli ve 31456 sayılı Resmi Gazete'de "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2021/17), (No: 2021/20) ve (No: 2021/21)" yayınlanmıştır.
COVID-19 Önlemleri Kapsamında Kısmi Kapanma GenelgesiT.C. İçişleri Bakanlığı tarafından "81 İl Valiliğine Kısmi Kapanma Genelgesi Gönderildi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yayınlanan genelge doğrultusunda tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarımızdan 15 Nisan 2021 tarihine kadar ülkemize giriş yapan kişilerden son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR testi sonucu ibrazı zorunluluğunun 31 Mayıs 2021 tarihine kadar devam ettirileceği bildirilmiştir.

Ayrıca kısmi kapanma kapsamında yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları ile ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanların muaf olduğu belirtilmiştir.
COVID-19 Tedbirleri Kapsamında Güncellenen Ülkelere Giriş Tablosu
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "COVID-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosu Güncellendi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurt dışından giriş yapacak yolcuların COVID-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili tablonun güncellendiği belirtilmiştir.
Demiryolu Taşımacılığının Pazarlamaya Etkisine Yönelik AnketRecep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü tarafından demiryolu taşımacılığının pazarlamaya etkisini ölçmeyi hedefleyen bir anket hazırlanmıştır.

"TCDD Taşımacılık A.Ş. Demiryolu Taşımacılığı Bağlamında Türkiye'nin Konumunun Pazarlama Açısından Değerlendirilmesi" başlıklı doktora tezi çalışmaları kapsamında hazırlanan anket ile TCDD Taşımacılık demiryolu hatlarının firmaların faaliyetlerine etkisinin pazarlama açısından ortaya konulması hedeflenmiştir.
CLECAT E-Bülten No.14UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 9 Nisan 2021 tarihli ve 14 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Kolay İhracat Platformu Bilgilendirme Semineri
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Kolay İhracat Platformu Bilgilendirme Semineri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 20 Nisan 2021 Salı günü saat 14.00'te Kolay İhracat Platformu imkanlarının KOBİ'lere daha detaylı aktarılması ve konu hakkındaki soruların cevaplandırılması amacıyla çevrimiçi seminer yapılacağı bildirilmiştir.
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72