Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / ROMA DA DİZELİ YASAKLIYOR!

ROMA DA DİZELİ YASAKLIYOR!

ROMA DA DİZELİ YASAKLIYOR!05.03.2018Dizel motorlu araçları uzaklaştırmak isteyen şehirler arasına İtalya'nın başkenti Roma da katılıyor.

Amerika'da meydana gelen skandalın ardından dizel motorlara bakış tamamen değişti. Markaların bir çoğu artık dizel motor geliştirmekten vazgeçtiğini açıklarken, ülkeler ve şehirler de dizel araçlara yönelik yasaklarını art arda açıklamaya başladı. Kısa bir süre önce Almanya'da Federal Mahkeme ülke genelinde dizel araçların trafiğe çıkma yasağının önünü açarken,  dün de İtalya'nın ünlü Roma şehrinden  benzer yasak kararı geldi. Tarihi önemi nedeniyle her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan İtalya'nın başkenti Roma'nın Belediye Başkanı, hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve daha yeşil bir çevre adına 2024 yılına kadar kentte dizel araçların yasaklanacağını duyurdu.

1.8 MİLYON ARAÇ VAR

Başkan Virginia Raggi, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Ciddi şekilde müdahale etmek istiyorsak, güçlü tedbirleri almak için cesaret göstermeliyiz” yorumunu yaparken, açıklanan rakamlara göre, geçtiğimiz yıl İtalya'da yollara çıkan 1.8 milyon otomobilin yaklaşık üçte ikisinin dizel olduğu öğrenildi. Sanayi tesislerinin oldukça az olduğu Başkent Roma'da yaşanan hava kirliliğinin en büyük etkeninin motorlu taşıtlar olduğu biliniyor. Hava kirliliği Roma'da kritik seviyelere çıktığında gözler hemen şehirdeki dizel araçlara çevriliyor.

Hürriyet Oto

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr