Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / BAKAN TÜFENKCİ'DEN KAPIKÖY SINIR KAPISINA ÇAT KAPI ZİYARET

BAKAN TÜFENKCİ'DEN KAPIKÖY SINIR KAPISINA ÇAT KAPI ZİYARET

BAKAN TÜFENKCİ'DEN KAPIKÖY SINIR KAPISINA ÇAT KAPI ZİYARET19.02.2018Bakan Tüfenkci "İran'daki meslektaşımızla konuştuk. Cumhurbaşkanımız huzurunda söz verdik burayı sonrasında 24 saat çalıştıracağız. Esendere'de, Gürbulak'ta 24 saat çalışıyoruz. İnşallah Kapıköy'de de 24 saat çalışacağız" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, programinda olmamasına rağmen çat kapı gittiği İran sınırındaki Kapıköy Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu.
 
Modernizasyonu devam eden sınır kapısındaki son durum hakkında  yetkililerden bilgi alan Bakan Tüfenkci, kapı inşaatını hızlı bir şekilde bitirerek Türkiye'nin büyüklüğüne, azametine ve geldiği noktaya layık bir hale getirmek istediklerini belirtti.
 
Bakan Tüfenkci, Kapıköy'ün Van'a ve Türkiye'ye yakışan bir yapı olması için hiçbir şeyden kaçınmamaları talimatı verdiğini vurgulayarak, "Burayı transit geçişlere de açacağız. Bununla birlikte Van'ın ticareti de farklı noktaya gelir. İran tarafı da karşıda Hoy ve Razi yolunu yapıyor. İki ülke de esasında bir irade birliği var. Bir an evvel bitirilmesi noktasında da biz üzerimize düşeni yapalım" dedi.
 
En Hızlı Şekilde Bitirmeliyiz
 
Kapının ülkenin güvenliği ve prestiji açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Tüfenkci, "El birliğiyle hepimiz bakanlık olarak biz, valilik, büyükşehir belediyesi,  yüklenici firma olarak sizler ve GTİ hep beraber bir araya gelip bunu hızlı şekilde yapmamız lazım." diye konuştu.
 
Bakan Tüfenkci,  büyükşehir belediyesinin insanların rahat geçebilmesi için mucur ve asfalt çalışması yapması talimatı verdiğini vurgulayarak,  Pazar günü olmasına rağmen insanların giriş yaptığını ifade etti ve şöyle devam etti:
 
"Daha önce yol böyle de değildi. Askeri alandan yol sağlanması vasıtasıyla yardımcı oluyorlardı. Yeni binamız yapılınca sıkıntılar ortadan kalkacak. Tüp geçit olacak ve insanlar kar yağdığında da ıslanmadan geçebilecekler. Bu kapı bitene kadar bizim hem Türk vatandaşlarımızın hem de İranlı vatandaşların geçişlerinde o kolaylığı ve rahatlığı sağlamamız lazım. Sizlerden ricamız o. O tedbirleri alacak ve kolaylaştıracak sahadaki sizler olacaksınız. Sizlerin bunu en kısa zamanda yapmanız lazım. Buradaki personellerin biraz daha özverili olması gerekiyor, gerekirse takviye de yapabiliriz."
 
Bakan Tüfenkci, pazar günleri kapıyı aksam 9'a kadar çalıştırmaları gerektiğini kaydederek, bu konuda güvenlik önlemlerinin alındığının altını çizdi.
 
İnşaat Bittiğinde  Kapı 24 Saat Çalışacak
 
Nevruz boyunca kapinin en az 21.00'a kadar çalışmasi gerektiğini dile getiren Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:
 
"İran'daki meslektaşımızla konuştuk. Cumhurbaşkanımız huzurunda söz verdik burayı sonrasında 24 saat çalıştıracağız. Esendere'de, Gürbulak'ta 24 saat çalışıyoruz. İnşallah Kapıköy'de de 24 saat çalışacağız. Şu anda öğrendiğim 3,5-4 gibi kapanıyor. Kapı kapanınca insanlar girip çıkamıyor. İran tarafı da buna razı kendileri bize söylüyorlar. Giriş çıkışları İran tarafı da biz de biraz daha esnetelim. Bu süreçte, nevruz süresinde insanlar biraz daha rahat etsinler."
 
Bakan Tüfenkci'ye, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Bakanlık Müsteşarı Cenap Aşcı, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkani Arif Parmaksız da eşlik etti.
 
Bakan Tüfenkci, incelemelerinin ardından kapıdan ayrıldı.

Kaynak: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr