Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KAYSERİ LOJİSTİK SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK

KAYSERİ LOJİSTİK SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK

KAYSERİ LOJİSTİK SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK15.01.201810 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensupları ile bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri'nin lojistik sağlık üssü olması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kentte bir restoranda yapılan kahvaltılı buluşmada, Gazeteciler Günü'nü kutlayan İl Sağlık Müdürü Benli, 2017 yılı istatistikleri ve 2018 yılı çalışmalarına dair bilgi verdi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2017 yılında hasta kabulünde birinci

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, Mart ayında açıklanacak olan 2017 yılı istatistiklerine göre, hasta kabulünde Türkiye birincisi olduğunu belirten Benli, “Acil sağlık hizmetlerinde ise hem sarı, hem yeşil hem de kırmızı alanda bekletmeme süresinde ilk beşteyiz. Acil hizmetlerinde niteliği daha da artırmak için gayret sarf etmekteyiz. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2017 yılında 4 milyon 48 bin 855 muayene yapılmıştır. Bunun 848 bin 603'ü acil girişidir. Yaklaşık yüzde 21 oranında acil girişimiz var. Bu, acil için yüksek bir oran. Ayrıca 73 bin 414 ameliyat yapıldı. Acile gelenlerin içerisinde yapılan bir çalışmaya göre acile gelenlerin yüzde 84'ünün acil bir durumu olmadığı belirlendi. Bu konuda vatandaşlarımızın hassas olması gerekiyor. Halkın acilleri gereksiz yere meşgul etmemesi, gerçekten acil olmayan sağlık problemlerinde aile hekimliğini kullanmaları bu birimin etkinliğinin artırılması adına da önemlidir” diye konuştu.

“Sağlık üssünü Ankara'dan Kayseri'ye alacağız”

Benli'nin konuşmasının ana başlıkları şu şekilde:
“Acil sağlık hizmetleri konusunda Ortadoğu ve Bölgemizin lojistik üssü şu anda Ankara. Ama kargo uçağı Kayseri'den kalkıyor. Lojistik üssünün Kayseri'ye getirilmesiyle ilgili çalışma başlattık. Kayseri'de havaalanına yakın alanlarımız var. Umuyoruz ki Kayseri'yi lojistik üssü olarak kullanacağız.”

Kayseri'de 3 göçmen sağlık merkezi kurulacak

“Yine Halk Sağlığı Başkanlığımızın altında göçmenlere yönelik olarak Avrupa Birliği tarafından da desteklenen ve Cumhuriyet, Danişmentgazi Mahallesi ile Hunat Göçmen Sağlığı Merkezinde olmak üzere 3 farklı yerleşkede sağlık hizmeti başlatacağız. Burada çalışanların hepsi, doktor da dahil olmak üzere göçmen olacak. Buranın finansmanını Avrupa Birliği yapıyor, ayrıca biz üzerine organizasyon ücreti alıyoruz. Burası kısa sürede aktif hale gelecek.”

Şehir hastanesi en kısa sürede aktif hale gelecek

“Yüzde 98 oranında yapımı tamamlanmış olan Şehir Hastanemize taşınmayla ilgili faaliyetlerimiz sürüyor. Ankara'dan ekipleri geldi, yine bu ayın sonunda bir ekibimiz daha gelecek. Şehir Hastanesi sürecini hızlı bir şekilde tamamlamak ve bir an önce taşınmak istiyoruz. Bunun gayreti içindeyiz.”

İldem'e 300 yataklı hastane

“İldem tarafında yapılacak olan 300 yataklı hastanemizin arsa problemi vardı. Problemi Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile çözmüş durumdayız. En kısa zamanda yapımına başlanacak.”

Aile hekimliği birimlerinin sayısı artırılıyor

“7/24 esasına göre çalışıyoruz, bunun için tüm ekibime teşekkür ediyoruz. Ayrıca Halk Sağlığı Başkanlığımızın altında aile hekimliği hizmetlerimiz devam etmektedir. Eksik olan aile hekimliği birimlerimizi aktive ediyoruz. Bu ay 9 birimlik bir yerleştirme yaptık. Önümüzdeki ay da 21 birimlik bir yerleştirme devam edecek.”

AMATEM'in kapasitesi genişletilecek

“AMATEM ‘in kapasitesini ilk etapta yüzde 50, daha sonraki süreçte yüzde 100 artırmak için çalışacağız. Ancak, dünyada da bilindiği üzere AMATEM'lerin madde bağımlılığındaki başarısı yüzde 5 oranında. Bu, sağlık, eğitim ve emniyet ayağı da olan çok boyutlu toplumsal bir sorun. O nedenle bu soruna hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin, İstanbul'da profesyonel rehabilitasyon merkezleri Büyükşehir Belediyesinin denetiminde.”

Bin 880 içi kadroya geçecek

“Personel destek hizmetlerimizde şu anda önceliğimiz taşeronların kadroya geçirilmesi ile ilgili süreç. Bu kapsamda bin 880 işçimiz kadroya geçebilecek pozisyonda. Kadroya geçemeyen ve yıllardır bizimle çalışan 200 küsur işçimizle ilgili de hak mağduriyeti yaşanmaması için listeyi ilgili makamlarla görüşeceğiz.”

Benli, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

(Milliyet)

Kaynak: lojiport.com
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr