Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / 'TİCARİ ARAÇ KULLANMA BELGESİ, E-DEVLET ÜZERİNDEN ALINABİLECEK'

'TİCARİ ARAÇ KULLANMA BELGESİ, E-DEVLET ÜZERİNDEN ALINABİLECEK'

'TİCARİ ARAÇ KULLANMA BELGESİ, E-DEVLET ÜZERİNDEN ALINABİLECEK'11.01.2018Ehliyeti olanların, ticari araç kullanabilmesine izin veren SRC belgesi, artık e-devlet üzerinden alınacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın açıkladığı değişikliğe göre, belge, artık 5 dakikada alınabilecek, üstelik ücreti de 40 liradan 20 liraya düşürüldü.

Ehliyeti olanların, ticari araç kullanabilmesine izin veren SRC belgesi, artık e-devlet üzerinden alınacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın açıkladığı değişikliğe göre, belge, artık 5 dakikada alınabilecek, üstelik ücreti de 40 liradan 20 liraya düşürüldü. Söz konusu uygulama ile yaklaşık 4 milyon liralık tasarruf edilmesi öngörülüyor.

Ehliyeti olanların, ticari araç kullanabilmesi için alması gereken SRC belgesini edinmek artık daha kolay ve ucuz. Açıklama, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan geldi.

Bakanlık ile Gazi Üniversitesi arasında 23 Temmuz 2010'da yapılan protokolün, karşılıklı uzlaşma ile iptal edildiğini açıklayan Arslan, ticari araç sürücülerinin kimi zaman 45 güne kadar uzayan SRC belgesi alma işleminin, artık e-Devlet üzerinden 5 dakikada gerçekleştirildiğini bildirdi.

Değişikliğin, 8 Ocak'tan itibaren geçerli olduğunu aktaran Bakan Arslan, SRC belgesi alma ücretinin de 40 liradan 20 liraya düşürüldüğünü belirtti.

Buna göre; ücretini yatıranlar, sistem tarafından hazırlanan belgelerin çıktısını alarak SRC belgesini kullanmaya başlayabilecek.

Ahmet Arslan'ın açıklamasına göre, Gazi Üniversitesine başvurup da SRC kartını alamayanlar da e-Devlet'ten başvuru yapabilecek.

Bu değişiklikle birlikte, yıllık 3 milyon liralık posta, 1 milyon liralık da kart basım maliyetinden tasarruf edilmesi planlanıyor.

Kaynak: ulasimonline.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr