Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİKÇİLER 2018’DE İSTİHDAMI %10 ARTTIRACAK

LOJİSTİKÇİLER 2018’DE İSTİHDAMI %10 ARTTIRACAK

LOJİSTİKÇİLER 2018’DE İSTİHDAMI %10 ARTTIRACAK10.01.2018Türkiye'de lojistik sektörü bir milyondan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Her yıl büyümesini sürdüren sektörde nitelikli ve donanımlı personel ihtiyacı da her yıl artarak devam ediyor. Türkiye istihdam piyasasına bakıldığında işsizliğin yüzde 65'ini mavi yaka adayların oluşturduğunu görülüyor. Türkiye'nin istihdamını arttırma çabalarında lojistik sektörü çok önemli bir alan oluşturuyor. Sektör, 2018 yılında yüzde 10 oranında istihdamı arttırmayı planlıyor. Devletin, üniversitelerin ve özel sektörün bu potansiyeli iyi kullanması gerekiyor.

Lojistikte başarı veya başarısızlığın en önemli etmeni insan kaynağı. Mühendisinden, ilkokul mezunu işçisine kadar karmaşık bir yapıyı yönetmek, yönetebilmek hiç kolay değil. Bir taraftan şoföre yüzlerce sayfadan tehlikeli madde eğitimi verirken, diğer yandan endüstri mühendisine ‘kapılarda kuyruğu' hesaba katmasını istersiniz. Çalışanlarınızın hem eğitimli, hem donanımlı olmasını sağlamak başarıyı da beraberinde getiriyor. Firmalar çalışanlarından sadece işte değil iş dışında da sosyal sorumluluk bekliyor. Transmedya Dergisi olarak lojistik firmalarının insan kaynakları stratejilerini, kamudan beklentilerini, işe alımlarındaki kriterlerini, eğitim çalışmalarını öğrenmeye çalıştık.

Üniversite sektör işbirliği

Türkiye'de 100'e yakın meslek yüksek okulu ve üniversite lojistik mezunu veriyor. Lojistik firmalarının üniversitelerle iyi bir işbirliği bulunuyor. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı personel ihtiyacının en önemli kaynağı üniversiteler. Firmalar işe alımlarında mutlaka beyaz yakada İngilizceyi olmazsa olmaz olarak kabul ediyor. İngilizcenin yanında artı en az bir dil bilgisi sektörde adaylara önemli bir artı kazandırıyor. Öncelikle dış ticaret yapacaklarının bilinciyle, eğitimleri devam ederken her türlü donanıma sahip olmak adına; kulüp çalışmaları, vaka yarışmaları, STK çalışmalarında kendilerini geliştirmeleri öneriliyor.
Lojistikçiler üniversitelerden stajyer öğrencilerin SGK işlemlerini üniversitelerin gerçekleştirmesini talep ediyor. Bu sayede daha fazla genç lojistikçiye staj yapma imkânı sağlanabilecek.

Firmalar, meslek liselerinde lojistik bölümünün açılmasıyla ara elaman ihtiyacını da önemli ölçüde karşılayacak. Böylece lojistikte insan kaynakları zincirinde halkaların daha donanımlı ve yetkin olmasını sağlanacak.

Lojistik sektöründe kadın istihdamı artıyor

Lojistiğin erkek egemen bir sektör olgusu da değişiyor. Lojistik sektörünün yaklaşık yüzde 34'lük kısmını kadın çalışanlar oluşturuyor. Bazı firmalar pozitif ayrımcılık anlamında kadınlara öncelik veriyor. Öyle ki orta ve üst düzey yönetici kadrosunda kadın erkek istihdam oranında yüzde 50-50 eşitliği yakalamak hedefleri dahi konuluyor.

Devlet istihdamı desteğini devam ettirmeli

Lojistik sektörüne yönelik istihdamı arttırmak için İŞKUR destekli, teşvikli personel alımına devam edilmesi ve teşvik sürelerinin artırılmasını bekleniyor. Sigorta ve vergi indirimleri ile özel şirketlerin desteklenmesi de istihdamı artışına katkı sağlayacak. Endüstri 4.0 ile birlikte insan kaynağında tehditler olabildiği gibi fırsatlar da mümkün. Karanlık fabrikalar, depolar, sürücüsüz araçlar derken bambaşka bir insan kaynağı politikasına ihtiyaç duyacağız. Bugün konuşulan pek çok şey o gün değersiz olabilir. Ancak bugün insan kaynağı politikalarını iyi değerlendirebilirsek hem ülkeye hem de sektöre önemli bir katma değer yaratılabilir. Endüstri 4.0 virajına daha güçlü girebiliriz.

Kaynak: transmedya.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr