Haftalık Bültenler

ABD Üçlü Uyum NotuİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "ABD Üçlü Uyum Notu" konulu bir yazı yayınlanmıştır.

Yayınlanan yazıda ABD Ticaret Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın, üçlü ortaklık ile hazırladığı ve "Yabancı Kişiler İçin İhracat Kuralları Uygulamaları"na ilişkin not bildirilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 15 Mart 2024 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.09UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 09 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
ICS'in Araç Taşıyıcı Güvenliği Forumu (VCSF) Tarafından Hazırlanan KılavuzİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "ICS'in Araç Taşıyıcı Güvenliği Forumu (VCSF) Tarafından Hazırlanan Kılavuzla ilgili" bir yazı yayınlanmıştır.

Yayınlanan yazıda 20 Nisan 2024 tarihli basın duyurusunda yer alan husular belirtilmiştir.
Dolaşım Belgeleriİstanbul Ticaret Odası tarafından "Dolaşım Belgeleri" konulu bir duyuru yayınlanmıştır.

Yayınlanan duyuruda 31 Mart 2024 tarihinden itibaren 4 No.lu hane haricindeki yerlerde "Türkiye" ibaresinin bulunacağı ve 4 No.lu hanede de "Avrupa Ekonomik Topluluğu" (European Economic Community) yerine "Avrupa Topluluğu" (European Community) ifadesi yer alan A.TR Dolaşım Belgelerinin ülkemizce kullanılmaya başlanacağı bildirilmiştir.
Yıllık Faaliyet Raporu BildirimiT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Yıllık Faaliyet Raporu Bildirimine İlişkin" bir duyuru yayınlanmıştır.

Yayınlanan duyuruda Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) olan ancak, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmeti alma zorunluluğu bulunmayan işletmelerin, anılan Yönetmeliğin 27. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi gereği "Yıllık Faaliyet Raporlarını" e-Devlet sistemi üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bildirmeleri gerektiği belirtilmiştir.
EUROCONTROL Hava Trafik Operasyonları RaporuSivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "EUROCONTROL Hava Trafik Operasyonları Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda EUROCONTROL tarafından 15 Mart 2024 tarihinde yayınlanan Hava Trafik Operasyonları Şubat- 2024 Raporu’ndaki istatistiklere yer verilmiştir.
THY Kapasite Talep FormuTurkish Cargo tarafından "THY Kapasite Talep Formu" konulu bir duyuru paylaşılmıştır.

Paylaşılan duyuruda 25 Mart 2024 Pazartesi itibari ile iş süreçlerini standart hale getirmek, ACRM geçiş dönemini kolaylaştırmak ve geri dönüş sürelerini en aza indirgemek için tüm kapasite taleplerinin ekteki form üzerinden gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Tek Pencere Sistemi-Milli Savunma Bakanlığı-Gümrük Muafiyet Belgesi Konulu GenelgeT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "TPS-MSB-Gümrük Muafiyet Belgesi" konulu bir genelge yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede Milli Savunma Bakanlığı ve ilgili Kuvvet Komutanlıkları tarafından düzenlenen ve onaylanan 1101 kodlu TPS-MSB-Gümrük Muafiyet Belgesi başvurularının yapılması, iznin verilmesi ve kullanılmasına ilişkin işlemlerin nasıl gerçekleştireleceği belirtilmiştir.
Kapitan Andreevo Sınır Kapısında Açılan LaboratuvarTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından "Kapitan Andreevo Sınır Kapısında Açılan Laboratuvar" konulu bir duyuru iletilmiştir.

İletilen duyuruda bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan TIR'ların numunelerinin Kapitan Andreevo Sınır Kapısında incelenmesine olanak sağlayacak bir laboratuvarın 29 Şubat 2024 tarihinde faaliyete başladığı, laboratuvarda 2019/1793 sayılı Regülasyon kapsamında ülkemiz menşeli ürünlerin pestisit kalıntısı analizlerinin yapılabildiği, siyanür, salmonella, aflatoksin, pirolizidin alkaloit gibi spesifik maddelerin analizleri için ise muhtelif laboratuvarların yetkili olduğu belirtilmiştir.
AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Özel Sektör Bilgilendirme Semineriİstanbul Ticaret Odası tarafından "AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Özel Sektör Bilgilendirme Semineri" konulu bir duyuru yayınlanmıştır.

Yapılan duyuruda SKDM özel sektör bilgilendirme seminerlerinin ikincisinin ekli program çerçevesinde 25 Mart 2024 Pazartesi günü saat 14.00’te çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği ve katılım için ekte yer alan programda bulunan kayıt linki üzerinden kayıt yapılması gerektiği belirtilmiştir.
Kuşak ve Yol Demiryolu Taşımacılığı ForumuT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Kuşak ve Yol Demiryolu Taşımacılığı Forumu" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda 8. Çin Akıllı Raylı Sistem RT Forumu ve 2024 "Kuşak ve Yol Demiryolu Taşımacılığı Entegrasyonu Geliştirme Zirvesi Forumu"nun 16-18 Mayıs 2024 tarihlerinde Shaanxi eyaleti Xian şehrinde düzenleneceği bildirilmiştir.
Nisan 2024 Elektronik Sohbet ToplantılarıTürkiye İhracatçılar Meclisi tarafından "Nisan 2024 Elektronik Sohbet Toplantıları" konulu bir duyuru yayınlanmıştır.

Yayınlanan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak dünyanın dört bir yanında ihracatımızın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Bakanlık tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları düzenleneceği bildirilmiştir.
Romanya Temeşvar Uluslararası İş ForumuDış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından "Romanya Temeşvar Uluslararası İş Forumu" konulu bir duyuru iletilmiştir.

İletilen duyuruda Temeşvar Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (CCIA) tarafından 9-10 Mayıs 2024 tarihlerinde, Romanya’nın Temeşvar şehrinde Romanya, Türkiye, Almanya, İtalya, Polonya, Sırbistan ve Bosna Hersek’ten özel sektör temsilcilerinin katılım göstereceği "Uluslararası İş Forumu" gerçekleştirileceği belirtilmiş olup 5 Nisan 2024 tarihine kadar başvuru yapılması gerektiği bildirilmiştir.
Üç Deniz Girişimi Vilnius Zirvesi / İş ForumuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Üç Deniz Girişimi Vilnius Zirvesi / İş Forumu" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda, 11 Nisan 2024 tarihinde Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta gerçekleştirilecek etkinlik programı çerçevesinde "9. Üç Deniz Girişimi (ÜDG) Zirvesi"nde kamu-özel sektör iş birliğinin artırılması, özel sektör teşebbüslerinin teşvik edilmesi ve ÜDG bölgesinin yatırım ve yenilikçilik potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla bir İş Forumu düzenleneceği bildirilmiştir.
İTÜ RAKE Projesi Sponsorluk Talebiİstanbul Teknik Üniversitesi Robotik Arama Kurtarma Ekibi (RAKE) tarafından bu yıl Haziran ayında Almanya'da düzenlencek olan ELROB yarışmasının Arama Kurtarma Kategorisinde şu anda üretim aşamasında oldukları robotlarıyla yarışarak ülkemizi temsil edecekleri bildirilmiş olup sponsorluk desteği talepleri bulunmaktadır.

Ekte dosyası sunulan projenin sponsorluk anlaşmasıyla ilgilenen üyelerimiz aşağıdaki iletişim bilgilerinden ekip üyesi Elif Eylül Baysal'a ulaşabilir.

İletişim Bilgileri:
Elif Eylül Baysal
Telefon numarası: 05074263212
E-posta: baysal22@itu.edu.tr
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr