Haftalık Bültenler

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2024-32/69)28 Şubat 2024 tarihli ve 32474 sayılı Resmi Gazete'de "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2024-32/69)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile transit ve gümrük antrepo rejimleri ile geçici depolama ve serbest bölge hükümlerinin uygulandığı malların teslimine ilişkin akdedilen menkul satış sözleşmeleri kapsamındaki ödeme yükümlülüklerine döviz ile ödeme esnekliği getirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Katar Devleti Hükümeti Arasında Ticaret Ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının Notalarla Birlikte Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun1 Mart 2024 tarihli ve 32476 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Katar Devleti Hükümeti Arasında Ticaret Ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının Notalarla Birlikte Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında “Tercihli Ticaret Anlaşması”nı Tadil Eden Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun1 Mart 2024 tarihli ve 32476 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında "Tercihli Ticaret Anlaşması"nı Tadil Eden Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
Pasaport Müdürlüğünde Yapılacak İşlemler İle İlgili Sunulacak Belgeler ve Dikkat Edilecek HususlarT.C. Ticaret Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından "Pasaport Müdürlüğünde Yapılacak İşlemler İle İlgili Sunulacak Belgeler ve Dikkat Edilecek Hususlar" konulu bir duyuru yayınlanmıştır.

Yayınlanan duyuruda ihracatçılara verilen hususi damgalı pasaportların yenilenmesi hususlarında bilgilendirmeler yapılmıştır.
AB Komisyonu'nun Rusya'ya Yönelik Yaptırımlarında Değişiklik23 Şubat 2024 tarihli AB Resmi Gazetesi'nde yayınlanan 2024/745 sayılı Regülasyon ile, AB Komisyonu'nun Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ilişkin 2014/833 sayılı regülasyonunda değişiklik yapıldığı bildirilmiştir.
Endonezya Menşe Belgeleri Yetkili İmza ve Mühür ÖrnekleriT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından "Endonezya Menşe Belgeleri Yetkili İmza ve Mühür Örnekleri" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda 22 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Endonezya Ticaret Bakanlığı'nın "Menşe Şahadetnamelerini Onaylamaya Yetkili Birimleri ve Yetkili Personelinin İmza ve Mühür Örnekleri"ne ilişkin güncel listenin iletildiği bildirilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.07UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 07 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
AB Emisyon Ticaret Sistemine Kayıt RehberiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "AB Emisyon Ticaret Sistemine Kayıt Rehberi" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda AB Emisyon Ticaret Sistemi kapsamında gemilerin/denizcilik şirketlerinin ETS'ye giriş ve yapılması gereken iş/işlemleri konusunda ETS'ye kayıt sürecinde izlenecek sistematiği açıklayan rehberin İMEAK DTO tarafından hazırlandığı bildirilmiştir.
ICS Denizcilik Sektöründe Taciz ve Zorbalıkla Mücadeleye Yönelik Etkili Önlemlerin Oluşturulmasına İlişkin Endüstri İlkeleriİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "ICS Denizcilik Sektöründe Taciz ve Zorbalıkla Mücadeleye Yönelik Etkili Önlemlerin Oluşturulmasına İlişkin Endüstri İlkeleri" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda ICS tarafından hazırlanan "Denizcilik Sektöründe Taciz ve Zorbalıkla Mücadele ve Ortadan Kaldırmaya Yönelik Etkili Önlemlerin Oluşturulmasına İlişkin Endüstri İlkeleri"nin yayımlandığı bildirilmiştir.

AB Net Sıfır Sanayi YasasıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "AB Net Sıfır Sanayi Yasası" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda Avrupa Komisyonu tarafından sunulan "Net Sıfır Sanayi Yasası"na ilişkin bilgiler yer almaktadır.
Eski Formatta Basılan A.TR Dolaşım Belgeleri'nin 31 Mart 2024 İtibarıyla Kullanılamamasıİstanbul Ticaret Odası tarafından "Dolaşım Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda basitleştirilmiş Usulde Düzenlenen A.TR dolaşım belgesi kullanma hakkına sahip YYS veya OKSB sahibi firmalar başta olmak üzere, AB’ye ihracat yapan firmaların stoklarında bulunan ve eski formatta basımı yapılmış A.TR dolaşım belgelerinin, 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla kullanılamayacağı ve bu sürenin uzatılmayacağı bildirilmiştir.
ICS2 Şartlarının ve Koşullarının Yerine GetirilmesiTurkish Cargo tarafından "ICS2 Şartları ve Koşulları-Hatırlatma" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 1 Mart 2024 tarihi itibari ile ICS2 gereklilikleri kapsamında yerine getirilmesi gereken zorunluluklar belirtilmiştir.
DIGI-TR Projesi Sektör ToplantısıNEET PRO Programı kapsamında Beykoz Üniversitesi tarafından yürütülen ve UTİKAD'ın proje ortakları arasında yer aldığı "Dijital Dönüşümdeki Ekonomide Gençlerin Güçlendirilmesi: Dijital İş Becerilerinin Araç Tabanlı Yaklaşımla Kazanılması (DIGI-TR) Projesi"nin sektör toplantısı 7 Mart 2024 tarihinde 13.30-15.30 saatleri arasında Park Inn by Radisson Kavacık Otel'de düzenlenecektir.

İstanbul Barosu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu Deniz İş Hukuku Sempozyumuİstanbul Barosu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu tarafından 5 Mart 2024 tarihinde 13.00-17.00 saatleri arasında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Konferans Salonu'nda "Deniz İş Hukuku Sempozyumu" düzenleneceği bildirilmiştir.
Transpotec Logitec Taşımacılık ve Lojistik FuarıFiera Milano tarafından 8-11 Mayıs 2024 tarihlerinde İtalya'nın Milano şehrinde "Transpotec Logitec Taşımacılık ve Lojistik Fuarı" gerçekleştirleceği bildirilmiştir.

Etkinlik kapsamında 6 kişilk Satın Alma Heyeti kontenjanı bulunduğu belirtilmiş olup firmaların Fiera Milano tarafından seçileceği belirtilmiştir.

Etkinlik ile ilgili kayıt ve daha detaylı bilgilendirme için aşağıda iletişim bilgileri bulunan Ezgi Üzmez'e ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri:
Ezgi Üzmez
E-Posta: ezgi@mz-consulting.org
Tel: 0530 240 33 95
2024 Yılında BAE'de Düzenlenecek Uluslararası EtkinliklerT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "2024 Yılında BAE'de Düzenlenecek Uluslararası Etkinlikler" konulu yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda 2024 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) düzenlenecek uluslararası etkinliklerin listesine yer verilmiştir.
Bulgar-Türk İş Forumuİstanbul Ticaret Odası tarafından "Bulgar-Türk İş Forumu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 8 Mart 2024 tarihinde Burgaz’da Bulgar-Türk İş Forumu düzenleneceği ve etkinliğe katılım sağlamak isteyenlerin Burgaz Ticaret Ataşeliği ile iletişime geçmesi gerektiği belirtilmiştir.
Sıfır Emisyonlu Denizcilik Fonu, Fon ve Ödül Sistemi BrifingiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Sıfır Emisyonlu Denizcilik Fonu, Fon ve Ödül Sistemi Brifingi" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda ICS'in, 5 Mart 2024 tarihinde saat 12.00'de (İngiltere saati ile) "Sıfır Emisyonlu Denizcilik Fonu, Fon ve Ödül Sistemi" (ZESF Fund and Reward (Feebate)) hakkında bir brifing düzenleyeceği bildirilmiştir.

Katılmak isteyenlerin kayıt oluşturması gerekmektedir.
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Lojistik Topluluğu - Loji Mix ZirvesiBandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Lojistik Topluluğu tarafından 4-6 Mart 2024 tarihleri arasında Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda "Loji Mix Zirvesi" düzenlenecektir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr