Haftalık Bültenler

CLECAT E-Bülteni No.05UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 05 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 12 Şubat 2024 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Ticaret Bakanlığı'nın Merkez Sisteminde Altyapı ÇalışmasıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Altyapı Çalışmaları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bakanlığın merkez sistemlerinde 19 Şubat 2024 Pazartesi günü saat 18.30 – 22.30 arasında cihaz değişimi yapılacağı ve kısa süreli kesintiler öngörüldüğü belirtilmiştir.
İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve Teslimler ile Döviz Kazandırıcı Hizmet ve Faaliyetlerde Vergi, Resim ve Harç İstisnası Hakkında Tebliğ (İhracat: 2017/4)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat: 2024/1)16 Şubat 2024 tarihli ve 32462 sayılı Resmi Gazete'de "İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve Teslimler ile Döviz Kazandırıcı Hizmet ve Faaliyetlerde Vergi, Resim ve Harç İstisnası Hakkında Tebliğ (İhracat: 2017/4)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat: 2024/1)" yayınlanmıştır.
İhracat ve Diğer Döviz Kazandırıcı Faaliyetlerde Damga Vergisi ve Harç İstisnası Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No:1)16 Şubat 2024 tarihli ve 32462 sayılı Resmi Gazete'de "İhracat ve Diğer Döviz Kazandırıcı Faaliyetlerde Damga Vergisi ve Harç İstisnası Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No:1)" yayınlanmıştır.
Panama Kanalına İlişkin GelişmelerİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Panama Kanalına İlişkin Gelişmeler" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde etkili olan El Nino'nun etkisiyle meydana gelen kuraklık nedeniyle, Panama Kanalı'ndaki günlük gemi geçiş sayılarının azaltılmış olduğu ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Panama Hükümetine Kanal Havzası'nın genişletilmesi önerisini de sunmak suretiyle su sorununa acil çözüm üretilmesi çağrısında bulunduğu belirtilerek Ocak 2024 itibarıyla kanaldan geçiş yapan gemi sayısının 7 Neopanamax ve 17 Panamax tip gemi olmak üzere 24 gemiye indirildiği bildirilmiştir.

Ayrıca Panama Kanalı Yöneticisi Ricaurte Vásquez Morales'in 18 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirdiği hususlar belirtilmiştir.
Birleşik Arap Emirlikleri Gümrük Taleplerindeki GüncellemeTurkish Cargo tarafından "Birleşik Arap Emirlikleri Gümrük Taleplerindeki Güncelleme" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 29 Şubat 2024 itibarıyla, Birleşik Arap Emirlikleri Gümrük İdaresi'nin talebi doğrultusunda Birleşik Arap Emirlikleri export, transit ve import gönderilerinde HS kod (gümrük tarife numarası- GTİP) bilgisinin zorunlu olduğu belirtilmiştir.
ICS2 Şartlarının ve Koşullarının Yerine GetirilmesiTurkish Cargo tarafından "ICS2 Şartları ve Koşulları-Hatırlatma" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 1 Mart 2024 tarihi itibari ile ICS2 gereklilikleri kapsamında yerine getirilmesi gereken zorunluluklar belirtilmiştir.
AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Özel Sektör Bilgilendirme Semineriİstanbul Ticaret Odası tarafından "AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Özel Sektör Bilgilendirme Semineri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda SKDM raporlama yükümlülüklerinin devreye girmesiyle ortaya çıkan uygulama güçlükleri dikkate alınarak, Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamında yürütülmekte olan SKDM’nin etkilerinin azaltılmasına yönelik çalışmalara dikkat çekmek ve özel sektörümüze sera gazı emisyonlarının raporlanması ve azaltımı konusundaki çalışmalarında yol gösterebilecek bilgi paylaşımında bulunmak üzere, çevrimiçi bilgilendirme seminerleri gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Etkinlik planlaması kapsamında ayda bir gerçekleştirilmesi öngörülen seminerlerin ilkinin, 23 Şubat 2024 Cuma günü saat 14.30’da çevrimiçi yapılacağı ve kayıt bağlantısı üzerinden kayıt yaptırılması gerektiği bildirilmiştir.
Selanik - Lojistik ve Taşımacılık FuarıTOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Dairesi TIR İşlemleri Müdürlüğü tarafından "Lojistik ve Taşımacılık Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 11 Nisan 2024 tarihinde Yunanistan, Selanik’te bulunan TIF Halexpo merkezinde Lojistik ve Taşımacılık Fuarı’nın organize edileceği bildirilmektedir.
TOBB Sürdürülebilir KOBİ'ler ProgramıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "TOBB Sürdürülebilir KOBİ'ler Programı" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda TOBB ve FCO Akademi işbirliğinde, KOBİ'lere yönelik olarak her hafta Salı günleri internet üzerinden TOBB Sürdürülebilir KOBİ Programı: Doğrusunu Yapan KOBİ'ler Webinar Serisi düzenleneceği ve webinar serisinde her hafta farklı bir konu başlığında birbirinden değerli eğitmenler eşliğinde İletişim, Finans, İK Yönetimi, Pazarlama-Satış ve Organizasyon konularına yer verileceği ve program sonunda katılımcıların konu hakkındaki sorularının cevaplandırılacağı bildirilmiştir.

Programa katılım için TOBB Akademi'ye üye olunması ve kayıt yapılması gerektiği belirtilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr