Haftalık Bültenler

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Malezya Hükümeti Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasına Ek 1. Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun3 Şubat 2024 tarihli ve 32449 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Malezya Hükümeti Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasına Ek 1. Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
Musul'da Gerçekleştirilecek Altyapı ve Üstyapı ProjeleriT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Musul'da Gerçekleştirilecek Altyapı ve Üstyapı Projeleri" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda Musul Başkonsolosluğumuz ile şehrin yeniden imarı için gerçekleştirilecek projelerin ihale süreçlerinden sorumlu Ninova Valiliği Sözleşmeler Dairesi Müdürü Ammar Nayimi arasında 23 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilen görüşmede dile getirilen hususlar özetlenmiştir.
KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) İşlemleri RehberiT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından "KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) İşlemleri Rehberi" yayınlanmıştır.

Yayınlanan rehberde videolu anlatım ile SMS ile PTTKEP Sisteme Giriş İşlemi, E- imza ile PTTKEP Sistemine Giriş İşlemi, Mobil İmza İle PTTKEP Sistemine Giriş İşlemi, PTTKEP Sözleşmesinin e-İmza ile İmzalanarak Aktivasyon İşleminin Gerçekleştirilmesi, Mobil İmza İle Aktivasyon Sözleşmesinin İmzalanması, e-İmza Kullanılarak PTTKEP Sisteminden İleti Gönderilmesi, Mobil İmza Kullanılarak PTTKEP Sisteminden İleti Gönderilmesi, E-İmza İle İşlem Yetkilisi Ekleme, Mobil İmza İle İşlem Yetkilisi Ekleme, Vergi Kimlik Numarası ve Vergi Dairesi Bilgilerinin Güncellenmesi, Harcama Birimi Bilgileri Güncelleme, Fatura Görüntüleme/İndirme, Kapalı KEP Hesabının Online Olarak E-imza ile Açılması, Kapalı KEP Hesabının Online Olarak Mobil İmza ile Açılması konularında bilgilendirmeler yapılmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.04UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 04 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
ICS'in Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi Revize Geçici Transit Geçiş TavsiyesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "ICS'in Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi Revize Geçici Transit Geçiş Tavsiyesi" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda Yemen'deki Husi güçleri tarafından Güney Kızıldeniz'de ticari gemi taşımacılığına yönelik devam eden tehdidin şu anda sektörün karşı karşıya olduğu en yüksek güvenlik tehdidi olduğu konusunda üyelerin bilgilendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.
EUROCONTROL Avrupa Havacılık Genel Bakış RaporuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "EUROCONTROL Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda EUROCONTROL tarafından 29 Ocak – 4 Şubat 2024 dönemi hava trafik istatistiklerini içeren Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu'nun yayınlandığı bildirilmiş ve istatistikler paylaşılmıştır.
Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik8 Şubat 2024 tarihli ve 32454 sayılı Resmi Gazete'de "Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik ile yeni ücret tarifesi, tarifenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra depolanan ürünlere ve tarifenin yürürlüğe girdiği tarihten önce depoda bulunan ürünlere yeni tarife tarihinden itibaren uygulanacağı, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nün lisanslı depolarda depolanan ürünleri için tahakkuk eden depolama ücretlerinin aylık dönemlerde Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı depo işletmelerine ödeneceği bildirilmiştir.
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbet Toplantıları - ÖzbekistanT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbet Toplantıları - Özbekistan" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 29 Şubat 2024 tarihinde 14.00-15.30 saatleri arasında Zoom üzerinden Taşkent Ticaret Başmüşaviri Suavi Önal ile Taşkent Ticaret Müşavir Yardımcısı Ahmet Melih Horata'nın katılımıyla Özbekistan Elektronik Sohbet Toplantısı düzenlenleceği belirtilmiştir.
İşletme Değerlendirme Raporu’nun Findeks’ten Sunulması ve KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı Bilgilendirme Semineriİstanbul Ticaret Odası tarafından 15 Şubat 2024 tarihinde 13.30-16.30 saatleri arasında İstanbul Ticaret Odası'nda "İşletme Değerlendirme Raporu’nun Findeks’ten Sunulması ve KOSGEB Yeşil Sanayi Destek Programı Bilgilendirme Semineri" düzenlenecektir.

Seminere katılım için başvuru formunun doldurulması gerektiği bildirilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr