Haftalık Bültenler

Türkiye-Azerbaycan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 11. Dönem Toplantısı İçin Görüş TalebiTOBB ve DEİK tarafından Derneğimiz ile paylaşılan yazılarda 22 Şubat 2024 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilecek olan "Türkiye-Azerbaycan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 11. Dönem Toplantısı" için firmaların Azerbaycan'da karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşler talep edilmiştir.

Görüş bildirmek isteyen üyelerin 15 Ocak 2024 tarihine kadar ekte yer alan formu doldurarak sektorel@utikad.org.tr adresine iletmelerini rica ederiz.
FIATA E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 15 Aralık 2023, 22 Aralık 2023 ve 8 Ocak 2024 tarihli e-bültenleri yayınlanmıştır.
2024 Yılı Hedef Ülkeler ListesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından dağıtım hanesindeki ilgili kurumlara "2024 Yılı Hedef Ülkeler Listesi" konulu yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda 5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar çerçevesinde ilave destek uygulaması amacıyla her yıl ihracatta hedef ülkelerin tespit edildiği açıklanarak 2024 yılı Hedef Ülkeler Listesi'nin paylaşıldığı bildirilmiştir.
Yurtiçi Eşya Tarifesi'nde Yapılan DeğişikliklerTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından tarife düzenlemesine ilişkin "Genelge E/39" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelge ile TCDD Taşımacılık Eşya Tarifesinin "3.8. Tartı Tarifesi" başlığı altında yer alan "3.8.8. Tartı Ücretleri" maddesinde düzenlemeler yapılmıştır.
2024 Yılı Çok Girişli Geçiş Belgelerinin Tahsis ListeleriT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Derneğimize "2024 Yılı Çok Girişli Geçiş Belgeleri Tahsis Listeleri" konulu bir yazı iletilmiştir.

İletilen yazıda Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve Portekiz ile imzalanan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı Protokolleri uyarınca bu ülkelerden temin edilen çok girişli geçiş belgelerinin dağıtımı kapsamında adına çok girişli geçiş belgesi tahsis edilip, yayım tarihinden itibaren 30 gün içinde belgelerini teslim almayan firmaların hakkını kaybetmiş sayılacağı bildirilmiştir.
Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Tebliğinde Yapılan Değişiklikler11 Ocak 2024 tarihli ve 32426 sayılı Resmi Gazete'de "Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile MH1, TP1 ve DK1 kodlarının kapsamı hakkında bilgiler verilmiş, AN6 ya da AN8 tespit sözleşmesi imzalanmış olması halinde antrepoya eşya getiren ve antrepodan eşya çıkaran araçlar için plaka bilgilerinin yetkilendirilmiş gümrük müşaviri veya yetkilendirilmiş gümrük müşavirince çalıştırılan gümrük müşavir yardımcısı tarafından sisteme kaydedilmesine dair düzenleme yapılmış, ithalat vergilerinden tam veya kısmi muafiyet suretiyle geçici ithalata konu eşya ile gümrük kontrolü altında işleme rejimi kapsamı eşyaya ilişkin toplam fatura bedeli tutarı 10.000 ABD Doları olarak düzenlenmiştir.
GDY'lerde Otomatik Barkod ve Otomatik Tasnif Sistemi İçin Ek SüreT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "GDY'lerde Otomatik Barkod ve Otomatik Tasnif Sistemi İçin Ek Süre" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda 31 Ocak 2024 tarihinden sonra otomatik barkod okuyucu ve eşya tasnif işlemini otomatik yapmaya uygun yürüyen bant sistemi bulunmayan geçici depolama yerlerinin Posta ve Hızlı Kargo Yoluyla Taşınan Eşyanın Gümrük İşlemlerine İlişkin Tebliğ (Seri No: 1) kapsamında serbest dolaşıma giriş rejimine konu eşyanın beyanı için kullanımına izin verilmeyeceği bildirilmiştir.
2024 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik TakvimiUTİKAD tarafından "2024 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Hazırlanan takvimde 2024 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
"Yeşil Dönüşüm ve Kritik Hammaddeler" Konulu WebinarDEİK tarafından 17 Ocak 2024 Çarşamba günü 14.30-16.00 saatleri arasında "Yeşil Dönüşüm ve Kritik Hammaddeler" konulu bir webinar düzenleneceği bildirilmiştir.

DEİK Başekonomisti Dr. Hakkı Karataş moderatörlüğünde gerçekleştirilecek webinarda AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Enerji Danışmanı Caner Can konuşmacı olarak yer alacaktır.
MODEX Atlanta Fuarı İçin ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı Tarafından Düzenlenecek Alım Heyetine KatılımAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı tarafından 11-14 Mart 2024 tarihleri arasında Atlanta'da Georgia World Congress Center'da düzenlenecek MODEX 2024 fuarı için bir alım heyeti düzenleneceği bildirilmiştir.

MODEX Atlanta fuarının binlerce üretim ve tedarik zinciri çözüm sağlayacısının yer aldığı, tedarik zinciri operasyonlarını geliştirmek, gelecekteki riskleri azaltmak ve verimliliği arttırmak isteyen şirketler için önemli etkinliklerden biri olduğu belirtilmiştir.

MODEX resmi alım heyetinin katılımcılarına sağlayabileceği avantajlar:
  • Ücretsiz fuar giriş kaydınızın yapılması,
  • MODEX’in Uluslararası Resepsiyonuna ücretsiz davetiye,
  • ABD'li katılımcılarla, satın alma talebinize göre özelleştirilmiş, önceden ayarlanmış ve kolaylaştırılmış brifingler ve toplantılar,
  • Özel toplantı odaları, ücretsiz wifi, dinlenme alanı ve soft içeceklerin sunulduğu lounge alanı, Uluslararası İş Merkezine (IBC) erişim,
olarak bildirilmiş ve otel ve uçak biletleri ücretlerinin delegasyon katılımcıları tarafından karşılanacağı, delegasyona katılım ücretinin ise 90 USD olduğu ifade edilmiştir.

Söz konusu alım heyetinde yer almak isteyen üyelerimiz detaylı bilgi için ABD Ticaret Müsteşarlığı Ticaret Ateşe Yardımcısı - Otomotiv & Ulaşım Sektörleri Lideri, Naz Demirdöven ile (Naz.Demirdoven@trade.gov) ile iletişime geçebilirler.
Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Fuarı "LOGISTICA AFRICA EXPO 2024"T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından Derneğimize iletilen yazıda 25-28 Haziran 2024 tarihleri arasında Tunus'ta (El Kram Uluslararası Sergi Merkezi - El Kram International Exhibition Center) Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Fuarı "LOGISTICA AFRICA EXPO 2024"ün düzenleneceği bildirilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr