Haftalık Bültenler

Devlet Destekli Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Yapılan DeğişikliklerİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Devlet Destekli Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Yapılan Değişiklikler" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda Özel Riskler Yönetim Merkezi (ÖRYM) tarafından "Devlet Destekli Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Yapılan Değişiklikler"e ilişkin yapılan duyuru iletilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.37UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 37 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
ICS'in Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki Revize Edilmiş Transit TavsiyeleriİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "ICS'in Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki Revize Edilmiş Transit Tavsiyeleri" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda Yemen'deki Husi güçleri tarafından Güney Kızıldeniz'de ticaret gemilerine yönelik devam eden saldırıların sektörün karşı karşıya olduğu en yüksek güvenlik endişesi olmaya devam ettiği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda Yuvarlak Masa, OCIMF, CLIA ve IMCA'dan sektör güvenlik uzmanlarının, Kızıldeniz'in güneyi ve Aden Körfezi için transit tavsiyesini revize ettiği bildirilmiş olup tavsiyelerin bölgede yaşanan tehditler hakkında detayları, gemilerin güçlendirilmesi ve etkilenen sulardaki tüm yolcular için tehdit ve risk değerlendirmelerinde dikkate alınması gereken silahlı korumaların kullanımına ilişkin hususları içerdiği belirtilmektedir.
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje YarışmasıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması Duyurusu" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda Türk denizciliğine yeni ufuklar açmak ve ülkemizin her bireyinin denizcilik alanındaki özgün ve yaratıcı fikirlerini sektöre kazandırmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan proje yarışmasının Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı şerefine "Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması" adıyla 2024 yılı içerisinde gerçekleştirileceği belirtilmiş olup proje yarışmasının başvurularının 2 Ocak - 29 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde Seyir Yapan Gemiler İçin Güvenlik Seviyesinin 3'e YükseltilmesiT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından "Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki Güncel Gelişmeler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde seyir yapan gemilere yönelik yaşanan güvenlik olayları ve güncel gelişmeler dikkate alınarak Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu Uygulama Yönetmeliği gereğince "Yemen ve Somali limanlarına uğrayacak, bunların kıyıları ve açıklarında seyredecekler ile Aden Körfezi ve Babülmendep Boğazında seyredecek" Türk bayraklı gemilerin ISPS Kod Güvenlik Seviyesi'nin 19 Aralık 2023 tarihi itibarıyla 3'e çıkarıldığı belirtilmiştir.
MIP - Resmi Tatiller Çalışma Programı 2024Mersin Uluslararası Limanı (MIP) tarafından "Resmi Tatiller Çalışma Programı 2024" konulu bir yazı ilgili dağıtım yerleri ile paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda resmi tatiller ve bayram sürelerinde liman operasyonlarının herhangi bir fazla mesai ücreti olmaksızın 7/24 üç vardiya olarak devam ettiği bildirilmiştir.

Müşterilerin işlemlerini daha hızlı ve kolay yapabilmeleri adına devreye alınan uygulamalar kapsamında, resmi tatil ve bayram sürelerinde hizmet almak isteyen müşterilerin ARF ödemelerini Online Tahsilat Sistemi uygulamasıyla 7/24 gerçekleştirebilecekleri ve ARF onay sürecinin sistemsel olarak tamamlanabileceği belirtilmiştir.
Panama Kanalı Günlük Gemi Geçişi Sayısına İlişkin BilgilendirmeT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "Panama Kanalı'ndan Geçen Günlük Gemi Sayısı 18'den 24'e Yükseltilmiştir" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle deniz ve göl suyu seviyesinde düşüş yaşandığı, Panama Kanal İdaresi (ACP) tarafından alınan karar ile kanaldan geçen gemi sayısının Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 36, 35, 31, 24, 22 ve 18'e düşürülmesine karar verildiği, bu doğrultuda ACP tarafından yapılan son açıklamada Ocak 2024 tarihinden itibaren günlük 24 geminin geçişine izin verileceği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda kanalı kullanacak gemilerin "transit rezervasyon sistemi"ni (https://pancanal.com/en/transit-reservation-system/) kontrol etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
A.TR Dolaşım Belgesi ve Menşe İspat Belgelerinin Satış ve Onay BedelleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "A.TR Dolaşım Belgesi ve Menşe İspat Belgelerinin Satış ve Onay Bedelleri" konulu "Genelge (2023/15)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede A.TR Dolaşım Belgesi ve Menşe İspat Belgelerinin 2024 yılında geçerli olacak satış ve onay bedelleri bildirilmiştir.
Kazakistan Geçiş BelgeleriT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Kazakistan Geçiş Belgeleri" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda ülkemiz ile Kazakistan arasında 9 Mayıs 2022 tarihinde Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı neticesinde ikili taşımalar için geçiş belgesi kotasının 8 binden 10 bine çıkarıldığı, 2023 yılında ise Kazakistan'a yönelik ihracat ve karayolu taşımacılığında yaşanan artış sebebiyle ilk etapta ilave 2.000 adet transit geçiş belgesinin ikili taşımalarda kullanılmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Kazakistan geçiş belgelerine ilişkin 27 Kasım 2023 tarihinde 2023 yılında temin edilen 78308 -78807 seri numarası aralığındaki 500 adet transit geçiş belgesinin ikili taşımalar için Kazakistan'da kullanılabilmesi adına anlaşmaya varıldığı bildirilmiştir.

Söz konusu seri numara aralığındaki Kazakistan transit geçiş belgelerinin tek-tip geçiş belgelerinde olduğu gibi Kazakistan'a yönelik ikili taşımalarımızda kullanılmak üzere dağıtılması hususu belirtilmiştir.
Geçiş Belgeleri Hakkında BilgilendirmeT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Geçiş Belgeleri" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda 2023 yılında uluslararası karayolu taşımacılığında yaşanan gelişmeler, sağlanan kota artışları, geçiş belgeleri kullanım oranları ve ilgili paydaşlar ile yapılan istişareler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler yayınlanmıştır.
İtalya'nın Bazı Bölgelerinde Euro-3 ve Euro-4 Standartlarındaki Araçların Yük Taşımasına İzin VerilmemesiT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "İtalya-Türkiye KUKK Toplantısı 17-18 Ekim 2023" konulu bir yazı paylaşılmıştır.

Paylaşılan yazıda İtalya'nın bazı bölgelerinde hava kirliliği koşulları doğrultusunda Ekim 2024'ten itibaren Euro-3 ve Euro-4 standartlarındaki araçların yük taşımasına izin verilmeyeceğini belirten 12 Eylül 2023 tarihli İtalya Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin örneği ve Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan gayrıresmi Türkçe tercümesi paylaşılmıştır.
Genel Havacılık Hava Taşımacılığına İlişkin Güvenlik Tedbirleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik19 Aralık 2023 tarihli ve 32404 sayılı Resmi Gazete'de "Genel Havacılık Hava Taşımacılığına İlişkin Güvenlik Tedbirleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü'nün Faaliyete GeçmesiTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü'nün 11 Aralık 2023 tarihinde faaliyete geçtiği belirtilmiştir.

Ayrıca Tekirdağ Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Kısım Amirliğinin de göreve başladığı bildirilmiştir.
Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 105)'nde Yapılan Değişiklikler20 Aralık 2023 tarihli ve 32405 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 105)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 203)" yayınlanmıştır.
Lisanslı Yediemin Depoları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik21 Aralık 2023 tarihli ve 32406 sayılı Resmi Gazete'de "Lisanslı Yediemin Depoları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Lisanslı Yediemin Depoları Yönetmeliği Ücret Tarifesi21 Aralık 2023 tarihli ve 32406 sayılı Resmi Gazete'de "Lisanslı Yediemin Depoları Yönetmeliği Ücret Tarifesi" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile icra dairelerince muhafaza altına alınan ve lisanslı yediemin depoları ile özel depo ve garajlarda muhafaza edilen mallar için alınacak ücret tarifeleri belirtilmiştir.
Türkiye-Özbekistan İş ForumuDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından yapılan duyuruda Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 7. Dönem Toplantısı vesilesiyle 26 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da DEİK ve TOBB iş birliğiyle "Türkiye-Özbekistan İş Forumu"nun gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

İş forumuna katılmak isteyen firma ve kurum temsilcilerinin 25 Aralık 2023 Pazartesi günü saat 13.00'e kadar ekte yer alan formu doldurarak ön kayıt oluşturmaları gerektiği belirtilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr