Haftalık Bültenler

Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşmasının Genişletilmesi Anketi (Hizmetler, Dijital Ticaret, Yatırım)T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşmasının Genişletilmesi Anketi (Hizmetler, Dijital Ticaret, Yatırım)" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 29 Aralık 2020 tarihinde imzalanan ve 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulamaya alınan Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması'nda gözden geçirme işlemlerinin tamamlandığı ve güncelleme müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin mutabakata varıldığı belirtilmiştir.

Söz konusu müzakereler öncesinde özel sektör görüşlerine başvurulması amacıyla anket paylaşılmış olup anketin 17 Ocak 2024 tarihine kadar doldurulabileceği bildirilmiştir.
IFAT 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "IFAT 2024 Fuarı Münih, Almanya 13-17 Mayıs 2024 Türkiye Milli Katılımı İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Karayolu / Havayolu Nakliye, Lojistik Ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhale Duyurusu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 13-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Almanya'nın Münih kentinde düzenlenecek olan IFAT 2024 Fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 11 Aralık 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
BİLGE Sunucularında Güncelleme ÇalışmasıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "BİLGE Sunucularında Güncelleme Çalışması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 9 Aralık 2023 tarihinde saat 19.00'da BİLGE sunucularında güncelleme çalışmasının yapılacağı ve zaman zaman kesintiler olabileceği belirtilmiştir.
Yeşil Liman YönetmeliğiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Yeşil Liman Yönetmeliği" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Kıyı Tesislerine Yeşil Liman Sertifika Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik'in 1. Geçici Maddesinde belirtildiği üzere, yönetmeliğin yayımı tarihinden önce sertifikaya sahip olan kıyı tesislerinin yayım tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde sertifikalarını yenilemeleri gerektiği belirtilmiştir.

Yenileme yapılmadığı takdirde sertifikaların askıya alınmayacağını ancak yenileme yapmadıkları sürece 9. madde kapsamındaki haklardan da yararlanılmayacağı ve bu süre içerisinde sertifikalarında yenileme yapmayan kıyı tesislerinin sertifikalarının iptal edileceği bildirilmiştir.

Söz konusu yeşil liman sertifikasına sahip kıyı tesislerinin sertifikalarını yenilememesi durumunda mevcut sertifikaların 18 Kasım 2024 tarihi itibarıyla geçersiz olacağı belirtilmiştir.
MIP Araç Randevu SistemiMersin Uluslararası Limanı (MIP) tarafından "MIP Araç Randevu Sistemi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda MIP Araç Randevu Sistemi'ne (VBS) 18 Aralık 2023 tarihinde başlanacağı belirtilmiş olup sistem kapsamındaki uygulamalara ilişkin bilgilendirme yapılmıştır.
COP 28'e Sunulan IMO ÇalışmalarıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "COP 28'e Sunulan IMO Çalışmaları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde 30 Kasım-12 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenlenmekte olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 28) toplantısında Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından 2023 IMO Sera Gazı Stratejisi'nin kabul edilmesi ve sera gazı emisyonlarını azaltma konusundaki çalışmaların sunulduğu belirtilmiştir.
Karbonsuz Gelecek İçin Denizcilerin EğitimiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Karbonsuz Gelecek İçin Denizcilerin Eğitimi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Denizcilikte Bütünsel Dönüşüm Görev Gücü ortaklık projesi ile denizcilik sektörünün sıfır emisyona geçiş sürecinde denizcilere beceriler kazandırmak amacıyla çalışmaların yapıldığı belirtilmiş olup denizcilerin sıfır veya sıfıra yakın emisyonlu gemilere hazırlanmasının ve küresel denizcilik sektörünün dekarbonizasyonu sürecinde denizcilere destek sağlanmasının hedeflendiği bildirilmiştir.
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje YarışmasıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türk denizciliğine yeni ufuklar açmak ve ülkemizin her bireyinin denizcilik alanındaki özgün ve yaratıcı fikirlerini sektöre kazandırmak amacıyla proje yarışmasının üçüncüsünün "Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması" başlığıyla 2024 yılında gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Söz konusu yarışmaya ilişkin başvuruların 2 Ocak-29 Mart 2024 tarihleri arasında www.imeakdtofikiryarismasi.com adresi üzerinden yapılacağı bildirilmiştir.
Rusya Federasyonu-Azerbaycan Arasında Bulunan Tagirkent-Kazmalyar Sınır Kapısının Tekrar Faaliyete BaşlamasıT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Rusya Federasyonu-Azerbaycan Arasında Bulunan Tagirkent-Kazmalyar Sınır Kapısının Tekrar Faaliyete Başlaması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda altyapı çalışmaları nedeniyle 1 Temmuz 2023 tarihinden beri Rusya Federasyonu'ndan çıkış yönünde ulaşıma kapalı olan Tagirkent-Kazmalyar Sınır Kapısının 1 Aralık 2023 tarihi itibarıyla tekrar ulaşıma açıldığı belirtilmiştir.
Menşe ve Dolaşım Belgelerini Elektronik Ortamda Düzenleyen Ülkeler ListesiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Menşe ve Dolaşım Belgelerini Elektronik Ortamda Düzenleyen Ülkeler Listesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bakanlık tarafından 22 Kasım 2023 tarihinde duyurulan listenin güncellendiği ve 1 Aralık 2023 tarihine kadar menşe ve dolaşım belgelerinin elektronik ortamda düzenlediğine dair bildirimde bulunan ülkelerin adlarının ilgili belge türleriyle birlikte listelendiği bildirilmiştir.
Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklikler2 Aralık 2023 tarihli ve 32387 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Gümrük Genel Tebliği (Seri No: 104)’nde Yapılan Değişiklik2 Aralık 2023 tarihli ve 32387 sayılı Resmi Gazete'de "Gümrük Genel Tebliği (Seri No: 104)’nde Değişiklik Yapılmasına Tebliğ (Seri No: 201)" yayınlanmıştır.
Karadağ’a Yönelik Ticaret ve Yatırım Fırsatları Webinarıİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Karadağ’a Yönelik Ticaret ve Yatırım Fırsatları Webinarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 13 Aralık 2023 tarihinde 11.30-13.30 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden "Karadağ'a Yönelik Ticaret ve Yatırım Fırsatları" konulu bir webinar etkinliğinin düzenleneceği belirtilmiştir.

Webinarda Karadağ pazarında yer alan ticaret ve yatırıma yönelik fırsatlar hakkında bilgilendirici sunumların yapılacağı belirtilmiş olup etkinliğe katılım sağlamak isteyen katılımcıların kayıtlarını 12 Aralık 2023 tarihi saat 17.00'a kadar https://forms.gle/ZFMQgRdFWKmCD6wa6 bağlantı adresinden oluşturulabileceği bildirilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.35UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 35 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 4 Aralık 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr