Haftalık Bültenler

2023 Yılı İçin Belirlenen Yeniden Değerleme Oranı25 Kasım 2023 tarihli ve 32380 sayılı Resmi Gazete'de "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile yeniden değerleme oranının 2023 yılı için %58,46 olarak tespit edildiği bildirilmiştir.
Anonim ve Limited Şirketler İçin En Az Sermaye Tutarının Artırılması25 Kasım 2023 tarihli ve 32380 sayılı Resmi Gazete'de "Anonim ve Limited Şirketler İçin En Az Sermaye Tutarının Artırılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7887)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile anonim şirketler için 50.000 Türk Lirası olarak öngörülen en az esas sermaye tutarının 250.000 Türk Lirasına, kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde 100.000 Türk Lirası olarak öngörülen en az başlangıç sermayesi tutarının 500.000 Türk Lirasına yükseltildiği bildirilmiştir.
Panama Kanalı Günlük Gemi Geçişi Sayısında Tekrar Azalışa Gidilmesi Hakkında BilgilendirmeT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Müdürlüğü tarafından "Panama Kanalı Günlük Gemi Geçişi Sayısında Tekrar Azalışa Gidilmesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle deniz ve göl suyu seviyesinde düşüş yaşandığı, Panama Kanal İdaresi (ACP) tarafından alınan karar ile kanaldan geçen gemi sayısının Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 36, 35, 31, 24 ve 22'ye düşürülmesine karar verildiği bu doğrultuda Panama Kanal İdaresi tarafından yapılan açıklamada su tasarrufu amacıyla Aralık ayında gemi geçişlerinin tekrar kademeli olarak azaltılacağı belirtilmiştir.

Ayrıca Panama Kanalı'ndan 1 Aralık 2023 tarihi itibarı ile günlük 18 geminin geçişine izin verileceği bildirilmiştir.

Bu doğrultuda kanalı kullanacak gemilerin "transit rezervasyon sistemi"ni (https://pancanal.com/en/transit-reservation-system/) kontrol etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Yunanistan ve Bulgaristan Limanları Arasında Demiryolu Bağlantısı Hakkında Bir MülakatT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "Yunanistan ve Bulgaristan Limanları Arasında Demiryolu Bağlantısı Hakkında Bir Mülakat" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bulgaristan Ulaştırma ve İletişim Bakan Yardımcısı Anna Mineva-Natova'nın Selanik‘te düzenlenen 1. Güneydoğu Bağlantı Forumu’nda Yunanistan‘ın Selanik, Kavala ve Dedeağaç ile Bulgaristan‘ın Burgaz ve Varna limanları arasında planlanan demiryolu bağlantısı hakkında basın mensuplarına bir mülakat verdiği belirtilmiştir.

Bakan Natova tarafından projenin Türk (İstanbul ve Çanakkale) boğazlarına alternatif bir yük koridoru oluşturabileceği ve Ukrayna'daki yeniden yapılanma projelerine katkı sağlayabileceği bildirilmiştir.

Duyuruda, Sofya'dan Yunanistan'a uzanan Struma Otoyolu'nun büyük ölçüde tamamlandığını ve iki ülke arasındaki seyahat süresinin kısaltıldığı, ancak dış etkenler sebebiyle Kresna Boğazı'ndaki otoyolun son bölümünün henüz tamamlanmadığı belirtilmiştir.
Bazı Anlaşmaların Yürürlüğe Girdiği Tarihler1 Aralık 2023 tarihli ve 32386 sayılı Resmi Gazete'de "Bazı Anlaşmaların Yürürlüğe Girdiği Tarihlerin Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7898)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin/Sürüş Ehliyetlerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimi Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair Anlaşma"nın 30 Ekim 2023 tarihinde, "Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması"nın 1 Eylül 2023 tarihinde, "Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimine İlişkin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalyan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Anlaşma"nın 18 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.
Finlandiya-Rusya Sınır DüzenlemeleriTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "Finlandiya-Rusya Sınır Düzenlemeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Finlandiya hükümetinin Rusya ile olan sınırı boyunca yer alan tüm sınır geçiş noktalarını geçici olarak kapatma kararı aldığı ve yalnızca en kuzeydeki sınır kapısı olan Raja-Jooseppi (FIN) - Lotta (RUS) kapısının TIR için açık olduğu ancak şu anda günde dört saat çalıştığı belirtilmiştir.

Kelloselka (FİN) - Salla (RUS), Kuusamo (FİN) - Suoperya (RUS) ve Vartius (FİN) - Lyuttya (RUS) sınır kapılarının ise 24 Kasım 2023 saat 00.00'dan 23 Aralık 2023'e kadar kapalı olacağı ve bu yasağın uzatılmasının mümkün olacağı bildirilmiştir.
İtalya Menşe Şahadetnameleri Sonradan Kontrol AdresleriT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü AB Mevzuatına Uyum, Mali İşbirliği ve Birlik Programları Dairesi tarafından "İtalya Menşe Şahadetnameleri Sonradan Kontrol Adresleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İtalya nezdinde düzenlenen menşe belgelerinin doğruluğunun https://co.camcom.infocamere.it/ adresinden kontrol edilebileceği belirtilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Maldivler Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Hizmetleri Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun (Kanun No: 7478)29 Kasım 2023 tarihli ve 32384 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Maldivler Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Hizmetleri Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun (Kanun No: 7478)" yayınlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Paraguay Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması ile Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun (Kanun No: 7479)29 Kasım 2023 tarihli ve 32384 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Paraguay Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması ile Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun (Kanun No: 7479)" yayınlanmıştır.
Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri (YGM) Verilerine ErişimT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri (YGM) Verilerine Erişim" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda bakanlık internet sayfasında e-hizmetler menüsü sekmesi altında yer alan "Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Sistemi" programı kullanıcı önyüzünde yer alan "YGM Listesi" bağlantısında güncelleme yapıldığı, programda kayıtlı bulunan "Onaylanmış" statüdeki tüm yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerine ait bilgilere erişim sağlanabildiği belirtilmiştir.
DTÖ Üyesi Olmayan ÜlkelerT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "DTÖ Üyesi Olmayan Ülkeler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3 Mayıs 2023 tarihinden önce tescilli serbest dolaşıma giriş beyannameleri için Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden alınan yazının dikkate alınarak işlem yapılması gerektiği belirtilmiştir.
Ortak Transit Beyanlarında Transit İdaresiT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Ortak Transit Beyanlarında Transit İdaresi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bulgaristan Gümrük İdaresi ile kurulan temaslarda ülkemizden açılan Ortak Transit beyannamelerinde transit idaresi olarak aynı beyannamede Kapıkule ve Hamzabeyli gümrük kapılarının karşısında yer alan Kapitan Andreevo ve Lesovo gümrük idarelerinin transit gümrük idaresi olarak seçildiği, bu durumun gümrük işlemleri ve risk analizi çalışmaları esnasında bazı olumsuzluklara yol açtığı belirtilmiştir.

Bu olumsuzluğun kapılarda yoğunluğa ve iş yüküne sebep olduğu bildirilmiş olup 11 Aralık 2023 tarihi itibarı ile ülkemizden açılan NCTS Ortak Transit beyannamelerinde "Birden fazla BG kodlu Transit İdaresi seçilemez" uyarısı verilecek ve transit gümrük idaresi olarak birden fazla BG kodu ile başlayan Bulgaristan Gümrük İdaresi seçilmesine izin verilmeyeceği belirtilmiştir.
Mikro İhracat Gümrük Rehberi - 2T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ürünlerin yurt dışına en az maliyetle ve en hızlı şekilde nasıl ihraç edilebileceğine ilişkin "Mikro İhracat Gümrük Rehberi - 2" yayınlanmıştır.
Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 5-6-7 Aralık 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programının ücretsiz katılımla ekte verilen program akışı kapsamında çevrimiçi olarak düzenleneceği bildirilmiştir.
Hırvatistan'a Yönelik Ticaret ve Yatırım Fırsatları Webinarıİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından 6 Aralık 2023 tarihinde 11.30-13.30 saatleri arasında Zoom üzerinden "Hırvatistan'a Yönelik Ticaret ve Yatırım Fırsatları Webinarı" yapılacağı belirtilmiştir.

Etkinlik süresince Hırvatistan pazarında yer alan ticaret ve yatırıma yönelik fırsatlar hakkında bilgilendirici sunumlar yapılacak olup sunumların ardından ise katılımcılar için bir soru-cevap bölümü düzenlenecektir.

Etkinliğe katılım sağlamak isteyenlerin 5 Aralık 2023 Salı günü saat 17.00’e kadar kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.
Karakas'ta Düzenlenecek II. Ulaştırma FuarıT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Karakas'ta Düzenlenecek II. Ulaştırma Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda II. Ulaştırma Fuarı (Expo Venezuela Transporte)'nın 8-10 Aralık 2023 tarihlerinde Karakas'ta gerçekleştirileceği belirtilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 28 Kasım 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr