Haftalık Bültenler

T.C. Ticaret Bakanlığı Merkez Sistemlerinde Yapılacak Altyapı ÇalışmasıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "20.11.2023 Altyapı Çalışması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bakanlık merkez sistemlerinde 20 Kasım 2023 Pazartesi günü 18.00-19.30 saatleri arasında test çalışması yapılacağı ve kısa süreli kesintiler beklendiği belirtilmiştir.
SKDM’nin Geçiş Dönemi Raporlama Yükümlülüklerine İlişkin Rehber BelgelerOrta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "SKDM’nin Geçiş Dönemi Raporlama Yükümlülüklerine İlişkin Rehber Belgeler ve Excel Şablonu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Tüzüğü’nün geçiş dönemi raporlama yükümlülüklerini kolaylaştırmak üzere Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan AB dışı ülkelerdeki üreticilerin emisyon izleme ve raporlama faaliyetlerine yönelik rehber belge ve Excel şablonunda güncelleme yapıldığı belirtilmiştir.
135. ve 136. Canton Fuarlarına İlişkin İhaleİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "135. Canton Fuarı 1. Faz, 2. Faz, 3. Faz 136. Canton Fuarı 1. Faz, 2. Faz, 3. Faz Guanco, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Milli Katılım Organizasyonları Denizyolu/Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guanco şehrinde yılda iki defa, bahar ve sonbahar dönemlerinde ve her dönem 3’er faz olarak gerçekleştirilen Canton Fuarları kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 24 Kasım 2023 tarihi saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Light + Building 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "İstanbul Ticaret Odası Light+Building 2024 Frankfurt/Almanya 3-8 Mart 2024 Türkiye Milli İştirak Organizasyonları Karayolu/Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3-8 Mart 2024 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek olan Light + Building 2024 Fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 24 Kasım 2023 tarihi saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
SIAL China 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Sial China 2024 Fuarı 28-30 Mayıs 2024 Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Milli İştiraki İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Havayolu/Denizyolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 28-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şanghay şehrinde düzenlenecek olan SIAL China 2024 fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 27 Kasım 2023 tarihi saat 17.00'ye kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Dubai International Property Show 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "İstanbul Ticaret Odası Dubai International Property Show Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri 27-29 Şubat 2024 Türkiye Katılım Organizasyonu Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 27-29 Şubat 2024 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği’nde düzenlenecek olan Dubai International Property Show 2024 Fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 27 Kasım 2023 tarihi saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Panama Kanalı Geçiş KısıtlamasıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Panama Kanalı Geçiş Kısıtlaması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda kanalı kullanacak gemilerin "Transit Rezervasyon Sistemi"ni kontrol etmelerinin önem arz ettiği ve Panama Kanalı'nın devam etmesi muhtemel kuraklık sürecinde duruma ilişkin kısıtlamaların artırabileceği ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerektiği bildirilmiştir.
Havalimanlarında Ardiye Ücretleri (Serbest Zaman) Konulu Genelgenin Yürürlükten KaldırılmasıT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "2017/10 Sayılı Genelgenin Kaldırılması" konulu Genelge (2023/12) yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelge ile "Havalimanlarında Ardiye Ücretleri (Serbest Zaman)" konulu 2017/10 sayılı Genelge'nin yürürlükten kaldırıldığı bildirilmiştir.
Mikro İhracat Gümrük RehberiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ürünlerin yurt dışına en az maliyetle ve en hızlı şekilde nasıl ihraç edilebileceğine ilişkin "Mikro İhracat Gümrük Rehberi" yayınlanmıştır.
Hırvatistan Elektronik Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerine İlişkin BilgilendirmeT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından "Hırvatistan Elektronik Menşe İspat ve Dolaşım Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda tercihli dolaşım sertifikalarının (EUR.1, EUR-MED, A.TR) verilmesinden Hırvatistan Cumhuriyeti Gümrük İdaresi, tercihli olmayan menşe kanıtının (Menşe Şahadetnamesi) verilmesinden ise Hırvatistan Ekonomi Odasının (HGK) sorumlu olduğu ve Gümrük İdaresinin tercihli menşe ispat belgelerini yalnızca kağıt üzerinde düzenlediği, tercihli olmayan menşe belgesinin düzenlenmesiyle ilgili olarak ise 16 Ekim 2023 tarihi itibarıyla HGK elektronik menşe sertifikaları vermeye başlandığı ve verilen sertifikanın numarasına veya QR koduna göre duyuruda paylaşılan doğrulama bağlantısı aracılığıyla doğrulama yapılmasının mümkün olduğu belirtilmiştir.
İzinli Göndericinin TIR Karnesiyle Yaptığı Taşımalarda Volet-1 ve Volet-2 İşlemleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "İzinli Göndericinin TIR Karnesiyle Yaptığı Taşımalarda Volet-1 ve Volet-2 İşlemleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda izinli göndericinin TIR Karnesi ile yaptığı taşımalarda Volet-1 tescilinin sistem üzerinden hareket gümrük idaresince gerçekleştirildiği, bu idare tarafından TIR Karnesi'ne mühür tatbik edilmediği, Volet-2 tescili ve karnenin ilgili alanlarının mühürlenmesinin çıkış gümrük idaresi tarafından yapıldığı, Volet-1 ve Volet-2 sayfalarının kopartılarak çıkış gümrük idaresinde arşivlenmesi ve karnenin taşıt sürücüsüne verilmesi gerektiği belirtilmiştir.
14. Uluslararası Ekserji, Enerji ve Çevre Sempozyumu / Uluslararası Yeşil Geçiş Teknolojileri FuarıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan duyuruda 24-27 Aralık 2023 tarihleri arasında Piri Reis Üniversitesi'nde "14. Uluslararası Ekserji, Enerji ve Çevre Sempozyumu"nun yapılacağı, aynı tarihler arasında Piri Reis Üniversitesi ev sahipliğinde "Uluslararası Yeşil Geçiş Teknolojileri Fuarı"nın planlandığı belirtilmiştir.
Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi-DLSSUTİKAD'ın da destekçileri arasında olduğu "Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi" T.C. Milli Savunma Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) destekleri ile Türkiye’de 3. kez 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn Gimat Otel'de düzenlenecektir.

Zirve ulusal ve uluslararası askeri lojistik otoritelerinin, üst düzey bürokratların ve kuvvet komutanlarının etkinlik alanında sektör profesyonelleri ile buluşacakları şekilde planlanmakta olup zirveye UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilgehan Engin katılım gösterecek ve lojistik sektörü hakkında bir sunum yapacaktır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın standlı katılım ve oturumlarda konuşmacı olarak yer alacağı zirve ile savunma sanayi sektörünün bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.

Zirveye katılım sağlamak isteyen üyelerimiz aşağıda iletişim bilgileri bulunan zirve organizasyon komitesi ile iletişime geçebilirler.

İletişim:

info@inppes.com
+90 533 405 56 71
CLECAT E-Bülteni No.33UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 33 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 15 Kasım 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr