Haftalık Bültenler

On İkinci Kalkınma Planının (2024-2028) Onaylanmasına İlişkin Karar1 Kasım 2023 tarihli ve 32356 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de "On İkinci Kalkınma Planının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1396)" yayınlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Arasında Dijital Avrupa Programına (2021-2027) Katılıma İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar2 Kasım 2023 tarihli ve 32357 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin Birlik Programı Olan Dijital Avrupa Programına (2021-2027) Katılımı Konusunda Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7746)" yayınlanmıştır.
Türkiye ile İran Özbekistan ve Türkmenistan Arasında Taşkent Deklarasyonunun İmzalanmasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından "Taşkent Deklarasyonu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye ile İran, Özbekistan ve Türkmenistan arasında Ulaşım Koridorlarının İşlevinin Arttırılması konusunda anlaşma sağlanarak Taşkent Deklarasyonu'nun imzalandığı bildirilmiştir.
Türkiye ile Kırgız Cumhuriyeti Arasında Hava Hizmetleri Anlaşması Hakkında Protokolün Onaylanması2 Kasım 2023 tarihli ve 32357 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti İle Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 14 Ekim 1994 Tarihinde İmzalanan Hava Hizmetleri Anlaşmasını Tadil Eden Protokolün Notalarla Birlikte Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
Avrupa Birliği 2024 Yılı Gümrük Tarifesi31 Ekim 2023 tarihli L serisi Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde "Avrupa Birliği 2024 Yılı Gümrük Tarifesi" kararı yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile Avrupa Birliği'nin 2024 yılı gümrük tarifesini ve üçüncü ülkelerden yapılacak ithalatlarda 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulanacak gümrük vergisi oranlarını içeren 2658/87 sayılı Konsey Kararına ilişkin düzenlemeler bildirilmiş olup gümrük vergisi oranlarının sanayi ürünleri için Türkiye tarafından da 1 Ocak 2024'ten itibaren aynen uygulanmasının beklendiği bildirilmiştir.
Ticaret Müşavirleriyle HİB Söyleşileri Kasım ProgramıHizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle HİB Söyleşileri Kasım Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda hizmet ihracatçısı firmaların yurt dışı pazarlar hakkında güncel olarak bilgilendirilmelerini sağlamak, yeni pazarlar keşfederek ihracatlarını arttırmak ve yurt dışı pazarlarındaki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin firmaları bilgilendirmek amacıyla Kasım ayı içerisinde planlanan webinarlara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.
ALMAC - Asya Lojistik, Denizcilik ve Havacılık KonferansıHong Kong Trade Development Council (HKTDC) tarafından ALMAC - Asya Lojistik, Denizcilik ve Havacılık Konferansı "Geleceğe Hazır Tedarik Zincirleri; Çeşitlendirme, Karbondan Arındırma ve Dijitalleştirme" temasıyla 21-22 Kasım 2023 tarihlerinde Hong Kong'ta düzenlenecektir.

Konferansta teknolojinin ve sürdürülebilirliğin evriminin geleceğe hazır iş birlikleri ve sürdürülebilirliğe olan katkıları hakkında bilgi aktarılması amacıyla küresel ticaret ve tedarik zincirleri, uluslararası ve bölgesel iş birlikleri, yenilikçilik konuları hakkında değerlendirmeler yapılacaktır. Katılımcıların COVID-19 salgını sonrası dönemde Asya'daki fırsatları yakalamalarına yardımcı olacak olan ALMAC aynı zamanda Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi (GBA), tedarik zinciri dönüşümü ve intermodal bağlantıların getirdiği fırsatları da kapsayacaktır.

Konferansa ilişkin gizem.gurel@hktdc.org e-posta adresi ile iletişime geçerek UTİKAD Üyelerine özel ücretsiz kayıt avantajından yararlanabilirsiniz.
LOGISTIKA Expo 2024 - Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık FuarıTANEVA Fuarcılık tarafından "LOGISTIKA Expo 2024 Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 28-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenecek olan LOGISTIKA Expo 2024 - Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Fuarı’nın bu yıl ilk kez gerçekleştirileceği ve ilk yıla özel Türk firmaları için %10 indirim sağlanacağı bildirilmiştir.

Fuara katılmak isteyen sektör profesyonellerinin Arzu Bozkurt (sales2@taneva.com.tr / 0544 953 81 80) ile iletişime geçebileceği belirtilmiştir.
Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi-DLSSUTİKAD'ın da destekçileri arasında olduğu "Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi" T.C. Milli Savunma Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) destekleri ile Türkiye’de 3. kez 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn Gimat Otel'de düzenlenecektir.

Zirve ulusal ve uluslararası askeri lojistik otoritelerinin, üst düzey bürokratların ve kuvvet komutanlarının etkinlik alanında sektör profesyonelleri ile buluşacakları şekilde planlanmakta olup zirveye UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilgehan Engin katılım gösterecek ve lojistik sektörü hakkında bir sunum yapacaktır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın standlı katılım ve oturumlarda konuşmacı olarak yer alacağı zirve ile savunma sanayi sektörünün bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.

Zirveye katılım sağlamak isteyen üyelerimiz aşağıda iletişim bilgileri bulunan zirve organizasyon komitesi ile iletişime geçebilirler.

İletişim:

info@inppes.com
+90 533 405 56 71
Tedarik Yönetiminde Çevik Yaklaşımlar AnketiDAIKIN İthalat & Satın Alma Bölüm Müdürü Buket Bolat Özkan tarafından "Tedarik Yönetiminde Çevik Yaklaşımlar" konulu bir araştırma anketi hazırlanmıştır.

Söz konusu anket T.C. Maltepe Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından akademik amaçlı kullanılacak olup yanıtları gizli tutulacaktır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 31 Ekim 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr