Haftalık Bültenler

KDV İadeleri Konusunda Yaşanılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Semineriİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "KDV İadeleri Konusunda Yaşanılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Semineri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen seminere ilişkin sunumlar paylaşılmıştır.
2023 Yılı Üçüncü Geçici Vergi Döneminde Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranına İlişkin SirkülerGelir İdaresi Başkanlığı tarafından "2023 Yılı Üçüncü Geçici Vergi Döneminde Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranına İlişkin Sirküler Yayımlanmıştır" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu Sirküleri /64 ile 2023 yılı üçüncü geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranının %34,80 olarak tespit edildiği bildirilmiştir.
İMEAK DTO Ekim 2023 AB BülteniİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "İMEAK DTO Ekim 2023 AB Bülteni" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda küresel denizcilik, yeni nesil yakıtların geliştirilmesi, demiryolu ve limanları geliştirme planı, yeşil koridor fonu ve küresel yakıt standartları hakkında güncel gelişmelere ilişkin çeşitli kaynaklardan derlenen haberler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
ISPS Güvenlik Kod Seviyesi'nin 3'e ÇıkarılmasıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından "ISPS Duyuruları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İsrail ve Filistin arasında yaşanan iç karışıklıklar ve güncel gelişmeler doğrultusunda İsrail ve Filistin limanları ve bu limanların açıklarında seyir yapacak Türk bayraklı gemilerin olası güvenlik tehditlerine karşı hazırlıklı olabilmesi, güvenlik tedbirleri alabilmeleri ve gemilerin erken aşamada uyarılabilmesi amacıyla ISPS Kod Güvenlik Seviyesi'nin 3'e çıkarıldığı bildirilmiştir.
Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Basımı ve Türkiye İbaresinin KullanımıOrta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (OAİB) tarafından "Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Basımı ve Türkiye İbaresinin Kullanımı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda A.TR Dolaşım Belgelerinin üzerinde yapılacak değişiklikler için 1 Ocak 2024 olarak tespit edilen geçiş dönemi son tarihinin 31 Mart 2024 olarak güncellendiği belirtilmiş olup arka yüzünde "Turkey" ifadesi bulunan Form A Menşe Belgelerinin 31 Aralık 2024 (bu tarih dahil) tarihine kadar kullanılmasının mümkün olacağı ve bu tarihten sonra ise yalnızca ülkemiz adının "Türkiye" olarak bulunduğu Form A Menşe Belgelerinin kullanılması gerektiği bildirilmiştir.
Menşe ve Dolaşım Belgelerini Elektronik Ortamda Düzenleyen Ülkeler ListesiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Elektronik Menşe ve Dolaşım Belgesi Kullanımına İlişkin Bakanlığımıza Bildirimde Bulunan Ülkeler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bakanlığa 12 Ekim 2023 tarihine kadar menşe ve dolaşım belgelerini elektronik ortamda düzenlediğine dair bildirimde bulunan ülkelerin adlarının ilgili belge türleriyle birlikte listelendiği bildirilmiştir.
GCC Forum 2024UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "GCC Forum 2024" 25-26 Şubat 2024 tarihlerinde Katar'da gerçekleştirilecektir.

Forumda Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkelerinin bakanlıklarının ve hükümet yetkililerinin katılımları ile bölgedeki yatırım fırsatları, devlet hibeleri ve yüksek talep gören ihracat ürünleri ve hizmetleri hakkında değerlendirmeler yapılacaktır.

Katar, Suudi Arabistan, Emirlikler, Umman, Kuveyt ve Bahreyn ülkelerine yönelik uluslararası firmaların bir araya geleceği Forum'da "Körfez'de İş Yapma" temasıyla çeşitli konular ele alınacaktır.

Forum sırasında gerçekleşecek panellerde Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.

Söz konusu foruma ilişkin UTİKAD üyelerine özel indirim kodu ile erken kayıt avantajı sağlanacak olup erken kayıt indirimi 27 Kasım 2023 tarihinde sona erecektir.
Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 24-25-26 Ekim 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programının ücretsiz katılımla ekte verilen program akışı kapsamında çevrimiçi olarak düzenleneceği bildirilmiştir.
Uluslararası Logitrans Transport Lojistik FuarıUTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı 15-17 Kasım 2023 tarihleri arasında Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecektir.

Ülkemizde düzenlenen en önemli sektör fuarlarından biri olan Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı 50'den fazla ülkeden yaklaşık 17 bin sektör profesyonelini bir araya getirmektedir.

Logitrans Transport Lojistik Fuarı'nda UTİKAD 2. Hol 407 no'lu stantta yer alacaktır. Fuara katılacak tüm üyelerimiz ile fuarda buluşmaktan mutluluk duyacağız.

Fuara katılmak isteyen sektör profesyonellerinin detaylı bilgiye www.logitrans.istanbul adresinden ulaşabileceğini ve E. Seren Ünsaç (seren@ekofuar.com.tr / 0212 266 91 58) ve Merve Yılmaz (merve@ekofuar.com.tr) ile iletişime geçebileceğini bildirir, işlerinizde başarılar dileriz.
CLECAT E-Bülteni No.29UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 29 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr