Haftalık Bültenler

Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ'in İngilizce TercümesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ İngilizce Tercümesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 19 Eylül 2023 tarihli ve 32314 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ"in İngilizce tercümesinin yayınlandığı bildirilmiş olup İngilizce metin ile Türkçe metin arasında uyumsuzluk olması halinde Türkçe metnin esas alınması gerektiği belirtilmiştir.
Demiryolu Altyapı Erişim ve Kapasite Tahsis Yönetmeliği28 Eylül 2023 tarihli ve 32323 sayılı Resmi Gazete’de "Demiryolu Altyapı Erişim ve Kapasite Tahsis Yönetmeliği" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelikte, serbest, adil, şeffaf ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında ulusal demiryolu altyapı ağına erişimin sağlanması amacıyla demiryolu altyapı erişim ücretlerinin belirlenmesi ve demiryolu altyapı kapasitesinin tahsisi ile ilgili olarak uygulanacak usul ve esaslar belirtilmiştir.

Yayınlanan yönetmelik ile 2 Mayıs 2015 tarihli ve 29343 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Demiryolu Altyapı Erişim ve Kapasite Tahsis Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
Türkiye - BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'na Yönelik GüncellemeT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Türkiye - BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda BİLGE Sistemi'nde Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yapılan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'na yönelik olarak oluşturulan menşe ispat belgelerinde yer alan "2814 doküman kodlu; DB TR-UAE" ibaresinin "2818 doküman kodlu; TR-UAE Menşe İspat Belgeleri" olacak şekilde güncellendiği bildirilmiştir.
Ticaret Müşavirleriyle HİB Söyleşileri Ekim ProgramıHizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle HİB Söyleşileri Ekim Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda hizmet ihracatçısı firmaların yurt dışı pazarlar hakkında güncel olarak bilgilendirilmelerini sağlamak, yeni pazarlar keşfederek ihracatlarını arttırmak ve yurt dışı pazarlarındaki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin firmaları bilgilendirmek amacıyla Ekim ayı içerisinde planlanan webinarlara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.
Denizcilik Sektöründe Emisyonların Azaltılmasına Yönelik Kural ve Uygulamalar Hakkında SeminerİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan duyuruda 3 Ekim 2023 tarihinde saat 13.30'da İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu’nda "Denizcilik Sektöründe Emisyonların Azaltılmasına Yönelik Kural ve Uygulamalar" hakkında bir seminer düzenleneceği bildirilmiştir.

Seminerin, yeşil dönüşümün hızla artan önemi ve ivmesine bağlı olarak denizcilik sektörünün düzenlemelerle birlikte stratejik karar alma, izleme ve raporlama, CII, AB ETS ve FuelEU Maritime hesaplama metotları konularında bilgilendirilmesi amacıyla gerçekleştirileceği belirtilmiştir.
Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3-4-5 Ekim 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programının ücretsiz katılımla ekte verilen program akışı kapsamında çevrimiçi olarak düzenleneceği bildirilmiştir.
Türkiye İnovasyon Haftası 2023Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "En Büyük İnovasyon Buluşması 23-25 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yenilenebilir enerji kaynaklarından gıda ve tarım teknolojilerine, sağlıkta çığır açan çalışmalardan yeni nesil eğitim teknolojilerine, yapay zeka ve otomasyondan finansal teknolojilere kadar birçok konunun ele alınacağı Türkiye İnovasyon Haftası'nın 23-25 Kasım 2023 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacağı belirtilmiştir.
Automechanika Buenos Aires 2024 Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Automechanika Buenos Aires 2024 10-13 Nisan 2024 Türkiye Milli İştirak Organizasyonu Denizyolu / Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 10-13 Nisan 2024 tarihleri arasında Arjantin'in Buenos Aires kentinde düzenlenecek olan Automechanika Buenos Aires 2024 fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 16 Ekim 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.27UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 27 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 22, 25 ve 28 Eylül 2023 tarihli e-bültenleri yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr