Haftalık Bültenler

2024-2026 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıklarına İlişkin Genelge15 Eylül 2023 tarihli ve 32310 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de "2024-2026 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları ile İlgili 2023/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi" yayınlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Karma Ekonomik Komisyonu 10. Dönem Toplantısı Hakkında Protokolün Onaylanması16 Eylül 2023 tarihli ve 32311 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Karma Ekonomik Komisyonu 10. Dönem Toplantısı Protokolünün Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı:7641)" yayınlanmıştır.
İhracat Genelgesinde Yapılan Güncellemeİhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen İhracat Genelgesi'nin, "Terkin" başlıklı 28. maddesinde ve "Vergi Dairesi Başkanlıkları veya Vergi Dairesi Müdürlüklerine Bildirim" başlıklı 29. maddesinde değişiklik yapılmıştır.
Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ19 Eylül 2023 tarihli ve 32314 sayılı Resmi Gazete'de "Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile Gemi Acenteleri Yönetmeliği hükümlerine göre yetkilendirilen gemi acentelerinin asgari hizmet ücret tarifesini belirlenmiştir.
Panama Kanalı Geçiş Kısıtlaması Hakkında BilgilendirmeİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Panama Kanalı Geçiş Kısıtlaması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Panama Kanalından gemi geçişlerinde 1 yıl süreyle uygulanacak kısıtlamalar hakkında bilgi verilmiş olup ürün ve hammadde tedariki için Panama Kanalını kullanan, lojistik ve yük taşımacılığı yapan firmaların ilave bilgi için Panama Ticaret Müşavirliği ile iletişime geçebileceği bildirilmiştir.
İşletme Değerlendirme Raporu (İDR)İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "İşletme Değerlendirme Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda KOSGEB'in kurum ve kuruluşlar ile yapmış olduğu veri paylaşım protokolleri kapsamında almış olduğu idari kayıtlar kullanılarak dijital ortamda oluşturduğu İşletme Değerlendirme Raporu’nun (İDR) 2018-2022 yıllarına ilişkin yeni versiyonunun Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet üzerinden işletmelerin erişimine açıldığı bildirilmiştir.
Yurtiçi Eşya Tarifesi'nde Yapılan DeğişikliklerTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından tarife düzenlemesine ilişkin "Genelge E/37" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelge ile yurt içi tam vagon işlemli yük taşıma ücretleri ile ek hizmet ücretlerinin 16 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendiği bildirilmiştir.
Almanya'ya Gerçekleştirilen Taşımalarda Geçiş Belgesi Doldurma Süreçlerine İlişkin Bilgilendirme TOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Daire Başkanlığı Uluslararası Geçiş Belgesi Müdürlüğü tarafından "Almanya'ya Gerçekleştirilen Taşımalar" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkemiz ve Almanya arasında karayoluyla gerçekleştirilen uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde özellikle geçiş belgelerinin doldurulması konusunda sınır geçişlerinde sorunlarla karşılaşıldığı belirtilerek Almanya'ya yapılacak seferlerde ülkeye girişten önce taşımacılar tarafından geçiş belgesi üzerine girilmesi gereken bilgiler aşağıdaki şekilde bildirilmiştir.

  • Geçiş Belgesi üzerinde, taşımacı firma bilgileri, yetkili makam damgası ve mührü bulunmalıdır.
  • Taşıtın plaka bilgileri operasyon başlamadan önce geçiş belgesine işlenmeli ve imzayla onaylanmalıdır. (Halihazırda sürücüler tarafından geçiş belgesinin imzalanması uygulaması bulunmamakta olduğu ve konunun netleştirilmesi için Almanya ile görüşüleceği belirtilmiştir.)
  • Geçiş belgesine ikili ve/veya transit taşımacılık operasyonlarında, giriş tarihi, yükleme yeri, yüklenen ülke, boşaltma yeri, boşaltılan ülke ve sınır geçiş noktası girilmelidir.
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik Değişikliği19 Eylül 2023 tarihli ve 32314 sayılı Resmi Gazete’de "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulamaları Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerine İlişkin Değişiklik Yapılması Hakkında Anlaşmanın Onaylanması16 Eylül 2023 tarihli ve 32311 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin/Sürüş Ehliyetlerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimi Anlaşmasında Değişiklik Yapılması Şeklinde Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7634)" yayınlanmıştır.
Irak'ta İlaç Sektöründe Kullanılan Hammaddelere Uygulanacak Gümrük Vergisi Oranında Yapılan DeğişiklikİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "İlaç Sektöründe Kullanılan Hammaddelere Uygulanacak Gümrük Vergisi Oranı/Irak" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ilaç sektöründe kullanılan tıbbi cihaz, sarf malzemesi ve bunların temel operasyonel malzemelerine uygulanan gümrük vergisi oranlarının, Irak Bakanlar Kurulu tarafından kamu ve özel sektör kuruluşları için ayrı ayrı olmak üzere değiştirildiği bildirilmiştir.
Menşe ve Dolaşım Belgelerini Elektronik Ortamda Düzenleyen Ülkeler ListesiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Menşe ve Dolaşım Belgelerini Elektronik Ortamda Düzenleyen Ülkeler Listesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bakanlığa 14 Eylül 2023 tarihine kadar menşe ve dolaşım belgelerini elektronik ortamda düzenlediğine dair bildirimde bulunan ülkelerin adlarının ilgili belge türleriyle birlikte listelendiği bildirilmiştir.
Ras Al Khaimah Bölgesi ile Ticaret ve Yatırım Fırsatları Konulu Webinarİstanbul Ticaret Odası (İTO) Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü tarafından "Ras Al Khaimah Bölgesi ile Ticaret ve Yatırım Fırsatları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda uluslararası pazarlarda rekabet gücünün arttırılmasına yönelik faaliyetler çerçevesinde Ras Al Khaimah Serbest Bölge İdaresi (Ras Al Khaimah Economic Zone) iş birliğiyle 26 Eylül 2023 Salı günü Zoom üzerinden saat 10.00'da "Ras Al Khaimah Bölgesi ile Ticaret ve Yatırım Fırsatları" konulu bir webinar düzenleneceği bildirilmiştir.

Etkinliğe katılım sağlamak isteyen üyelerin 25 Eylül 2023 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar ekte yer alan kayıt linki üzerinden kayıtlarını gerçekleştirebileceği belirtilmiştir.

GCC Forum 2024UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "GCC Forum 2024" 25-26 Şubat 2024 tarihlerinde Katar'da gerçekleştirilecektir.

Forumda Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkelerinin bakanlıklarının ve hükümet yetkililerinin katılımları ile bölgedeki yatırım fırsatları, devlet hibeleri ve yüksek talep gören ihracat ürünleri ve hizmetleri hakkında değerlendirmeler yapılacaktır.

Katar, Suudi Arabistan, Emirlikler, Umman, Kuveyt ve Bahreyn ülkelerine yönelik uluslararası firmaların bir araya geleceği Forum'da "Körfez'de İş Yapma" temasıyla çeşitli konular ele alınacaktır.

Forum sırasında gerçekleşecek panellerde Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.

Söz konusu foruma ilişkin UTİKAD üyelerine özel indirim kodu ile erken kayıt avantajı sağlanacak olup erken kayıt indirimi 27 Kasım 2023 tarihinde sona erecektir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 18 Eylül 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.26UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 26 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr