Haftalık Bültenler

BIMCO AnketiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "BIMCO Anketi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Gemi Brokerleri ve Acenteleri Ulusal Birlikleri Federasyonu (BIMCO) tarafından IMO FAL Sözleşmesi kapsamında 2024 yılında denizcilikte tek pencere uygulamasına geçilmesi konusunda ulusal makamların ve uluslararası taşımacılık zincirinin hazırlıklarına ilişkin hazırlık durumu konusunda bilgi toplamak amacıyla bir anket hazırlandığı belirtilmiştir.
Geçmişe Dönük 14 Yapraklı TIR Karnesi SiparişleriTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) TIR İşlemleri Müdürlüğü tarafından "Geçmişe Dönük 14 Yapraklı TIR Karnesi Siparişleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda tedavülden kalkmış olan 14 yapraklı TIR karnelerinin stoklarının tamamen tükendiği belirtilmiş olup 14 yapraklı TIR karnesi siparişi olan ancak ilgili Odasından siparişini teslim almayan karne hamillerinin, TIREPD sistemi üzerinden, oluşturdukları siparişlerin iadelerini talep etmeleri gerektiği bildirilmiştir.
Suriye ile Ticarette Verilecek Gümrük HizmetleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "2021/12 Sayılı Genelge'de Değişiklik" konulu Genelge (2023/11) yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile 2021/12 sayılı ve "Suriye İle Ticarette Verilecek Gümrük Hizmetleri" konulu Genelgenin, "Transit İşlemlerinde Uygulanacak Özel Hükümler" başlıklı 10. maddesinde yapılan değişik ile, eşyanın denizyolu, havayolu ya da demiryolu ile 3. ülkelere veya Suriye'ye sevk edilecek olması halinde eşyanın liman/havalimanı/demiryolu sahasında bulunan geçici depolama yerlerinin yanı sıra bu yerlerin bağlı olduğu gümrük müdürlüklerinin denetimi altındaki antrepolara da konulabilmesine yönelik düzenleme yapılmıştır.
Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatına İlişkin Tebliğ13 Eylül 2023 tarihli ve 32308 sayılı Resmi Gazete'de "Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatına İlişkin Tebliğ (İthalat: 2023/9)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yayınlanmıştır.
Antrepodaki Eşyanın Satış Yoluyla Devredilmesi Halinde Kıymet TespitiT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Antrepodaki Eşyanın Satış Yoluyla Devredilmesi Halinde Kıymet Tespiti" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda eşyanın potansiyel vergi kimlik numaralı firmalarca ülkeye getirilerek antrepoya konulduktan sonra satışının gerçekleştirildiği durumlarda, eşyanın antrepoya alınması sırasında Türkiye’ye ithal edilmek üzere doğrudan doğruya yapılan bir satış söz konusu olmadığından, gümrük kıymetinin tespitinde, eşyanın ithal edilmek üzere antrepoda yapılan satışına ilişkin kıymetin dikkate alınması gerektiği bildirilmiştir.
CNR Mersin Lojistik ve Taşımacılık FuarıUTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "CNR Mersin Lojistik ve Taşımacılık Fuarı", 30 Kasım-2 Aralık 2023 tarihleri arasında CNR Expo Mersin Yenişehir Fuar Merkezi'nde düzenlenecektir.

Sektörün lider firmalarını, üreticilerini, perakendecilerini, acentelerini ve distribütörlerini bir araya getirecek fuara katılacak firmalar, en yeni ürün ve hizmetlerini binlerce ziyaretçi için sergileyebilecek olup fuarda sektöre dair son gelişmeleri takip etmek ve iş bağlantıları kurmak için etkinlikler, seminerler, paneller ve iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Söz konusu fuara ilişkin UTİKAD üyelerine özel indirim ve erken kayıt avantajı sağlanacaktır.
Tacikistan 2023 - Uluslararası Sergi ve FuarTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyuruda 26-29 Ekim 2023 tarihlerinde Duşanbe'de "Tacikistan 2023 - Uluslararası Sergi ve Fuarı"nın gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

Fuarın bilişim, lojistik ve bankacılık hizmetleri sektörlerine açık olduğu bildirilmiştir.
Dünya Türk İş Konseyi 10. KurultayıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyuruda 15-16 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde "Dünya Türk İş Konseyi 10. Kurultayı"nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 12 Eylül 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.25UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT'ın (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) 25 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr