Haftalık Bültenler

İhracat Genelgesinde Yapılan Güncellemeİhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen İhracat Genelgesinin, İndirim ve Mahsup İşlemleri başlıklı 21. maddesinin 7. fıkrasında değişiklik yapılmıştır.
E-ihracat Destekleri Rehberi ve E-ihracat Beyan KılavuzuT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "E-ihracat Destekleri Rehberi" ve "E-ihracat Beyan Kılavuzu" yayınlanmıştır.

Yayınlanan belgeler 5986 sayılı E-İhracat Destekleri Hakkında Karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak isteyen ihracatçıları başvuru süreçleri hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
29. Tiran Uluslararası Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "29. Tiran Uluslararası Fuarı Karayolu / Havayolu Nakliye, Lojistik Ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 6-9 Aralık 2023 tarihleri arasında Arnavutluk'un Tiran kentinde düzenlenecek olan 29. Tiran Uluslararası Fuarı kapsamında ürün ve gereçlerin gidiş güzergahında karayolu ile parsiyel TIR ile taşıma ve/veya havayolu ile parsiyel taşıma, dönüş güzergahında karayolu ile parsiyel TIR ile taşıma lojistik ve gümrükleme hizmetinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 31 Ağustos 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri Ulusal Seçim SüreciT.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından "Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri Ulusal Seçim Süreci" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ulusal koordinasyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yürütülen Dijital Avrupa Programına katılım sürecinde son aşamaya gelindiği, program kapsamında başta KOBİ’ler olmak üzere tüm paydaşların dijital dönüşümlerini destekleyecek Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri (ADİM)'nin ülkemizde de kurulduğu bildirilmiştir.

ADİM olmak isteyen adayların 18 Ağustos 2023 – 8 Eylül 2023 tarihleri arasında başvuru yapabilecekleri belirtilmiştir.
Light+Intelligent Building Middle East 2024 ve Intersec 2024 Fuarları İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Light+Intelligent Building Middle East 2024 ve Intersec 2024 Fuarları Denizyolu / Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 16-18 Ocak 2024 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenecek olan Light+Intelligent Building Middle East 2024 ve Intersec 2024 Fuarları kapsamında ürün ve gereçlerin gidiş güzergahında denizyolu ile komple taşıma ve/veya havayolu ile parsiyel taşıma, dönüş güzergahında denizyolu ile komple taşıma lojistik ve gümrükleme hizmeti işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 29 Ağustos 2023 saat 16.30'a kadar İstanbul Ticaret Odası İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
MIP - TOKI Saha İç Dolum Operasyonlarının Ter6’ya AktarılmasıMersin International Port (MIP) tarafından "TOKI Saha İç Dolum Operasyonlarının Ter6'ya Aktarılması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği tarafından depremden bu yana limanda yaşanan kapasite sıkıntılarını azaltmak, CFS operasyonlarını daha verimli şekilde sürdürebilmek için alınan tedbirler ve devam eden Kapılar Projesi'nin planlamasına uygun olarak hali hazırda TOKI (MIP Kara Terminali) sahasında gerçekleştirilen mermer, maden ve türevi yük cinslerinin konteyner iç dolum operasyonlarının 21 Ağustos 2023 itibarıyla ekte açık adresi ve görseli bulunan TER-6 sahasında GDA statüsünde olmayan işaretli alanda gerçekleştirilmeye başlandığı bildirilmiştir.

Konteyner İç Dolum Talep (ARF05) Oluşturma süreçlerine ilişkin olarak MIP Müşteri Hizmetleri departmanından veya ekte yer alan bağlantı linkinden detaylı bilgi alınabileceği belirtilmiştir.
MIP Bildirim Değişikliği UygulamasıMersin International Port (MIP) tarafından "Bildirim Değişikliği Uygulaması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 21 Ağustos 2023 tarihinden itibaren "Bildirim Değişikliği" uygulamasının limana dolu kapı giriş yapan, iç dolum operasyonuna konu olan, tekrar sevk rejimine tabi gemiden tahliye edilen konteynerlerin "Ağırlık Sınıfı", "Yükleme Gemisi/Seferi" ve "Tahliye Limanı" bilgilerinde değişiklik yapılması olarak değerlendirileceği belirtilmiştir.
Gambiya Liman İhalesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Gambiya Liman İhalesi Duyurusu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Gambiya Liman İdaresi'nin Banjul Limanı 4. Genişletme Projesine ilişkin ihale gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti İle Birleşik Arap Emirlikleri Menşe İspat Belgesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "TR-BAE Menşe İspat Belgesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 23 Temmuz 2023 tarihli ve 32257 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması çerçevesindeki Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Menşe İspat Belgesi'nin 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla onay ve vize işlemlerinin elektronik ortamda MEDOS üzerinden düzenleneceği bildirilmiştir.
Macaristan'da Menşe Şahadetnamesi ve Ticari Dokümanların Elektronik OnayıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Macaristan'da Menşe Şahadetnamesi ve Ticari Dokümanların Elektronik Onayı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Macaristan'daki Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından menşe şahadetnamelerinin elektronik olarak (eCO'lar) onay işlemine ve diğer ticari belgelerin çevrimiçi olarak sertifikalandırılmasına başlandığı bildirilmiştir.
Moritanya (Nuakşot) - Senegal (Dakar) Ticaret HeyetiTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Moritanya (Nuakşot) - Senegal (Dakar) Ticaret Heyeti" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 3-8 Aralık 2023 tarihleri arasında Moritanya ve Senegal'e yönelik tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli bir Genel Ticaret Heyeti gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Black and Caspian Freight Forum 2023UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "Black and Caspian Freight Forum 2023" RDL Group tarafından 20-21 Eylül 2023 tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilecektir.

Forumda uluslararası üreticiler, ithalatçı ve ihracatçılar, deniz taşımacılığı yapan firmalar, demiryolu operatörleri, lojistik firmaları, teknoloji şirketleri, bankalar, dernek ve kamu temsilcilerinin katılımları ile Karadeniz ve Hazar Denizi'ndeki lojistik pazarı değerlendirilecek olup özellikle altyapıların geliştirilmesi, kargolar ve ticaret koridorları gibi konular ele alınacaktır.

Foruma katılım göstermek isteyen UTİKAD üyeleri için "UTİKAD23" kodu ile %10 indirim uygulanacaktır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 21 Ağustos 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr