Haftalık Bültenler

CE Sertifikasının Birleşik Krallık'ta Kullanımının Süresiz Olarak UzatılmasıT.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından "CE Sertifikasının BK'da Kullanımı Süresiz Olarak Uzatılmıştır" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasını takiben Aralık 2024’e kadar uzatılan CE sertifikasının kullanımının, BK İşletme ve Ticaret Bakanlığı (DBT) duyurusu doğrultusunda süresiz olarak uzatıldığı ve ürünlerin mevzuata uygunluğu hususunda UKCA sertifikasına ek olarak CE sertifikasının da kabul edileceği bildirilmiştir.
Kahramanmaraş Merkezli Depremler Nedeniyle Bölgesel Kriz Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması29 Temmuz 2023 tarihli ve 32263 sayılı Resmi Gazete'de "Kahramanmaraş Merkezli Depremler Nedeniyle Bölgesel Kriz Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7410)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile 8 Mayıs 2023 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi işverenlerin başvurmaları koşulu ile 7 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.
E-İhracatın Genel İhracat İçindeki Payının %10’a Çıkarılması HedefiT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "E-İhracata Desteklerimizle Birlikte Genel İhracat İçindeki Payının %10’a Çıkarılması Öncelikli Hedeflerimizdendir" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda dijital dönüşüm ve küresel ticarette değişen ihtiyaçlar doğrultusunda e-ihracat destek paketleriyle ihracatçıların dönüşüme hızlı adapte olmalarının amaçlandığı belirtilmiştir.

Oluşturulan destek paketleri ile e-ihracatın genel ihracat içerisindeki %1,5 oranındaki payının %10’a çıkarılmasının hedeflendiği belirtilmiştir.
Tanker Güvenlik Rehberi YayınıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Tanker Güvenlik Rehberi Yayını" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Tanker Güvenlik Rehberi (Sıvılaştırılmış Gaz)'nin 4. baskısının yayınlandığı bildirilmiş olup rehberin gemideki güverte ve teknik zabitler, sıvılaştırılmış gaz taşımacılığı konusunda eğitim alan veya eğitim verenler ile denizyoluyla sıvılaştırılmış gaz taşımacılığı yapanlar için hazırlandığı belirtilmiştir.
Psikoaktif Maddeleri İçeren Büyük Miktarda İlaç Ürünlerinin Türkmenistan'a GirişiT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Türkmenistan/Tramadol İsimli İlacın Türkmenistan'a Girişi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkmenistan Ceza Kanunu'nda sınırları belirlenen psikotrop maddeler ve bunun öncü maddeleri ya da bu maddeleri hazırlamak için kullanılabilecek aletler ile Tramadol ürünleri ve diğer psikoaktif maddeleri içeren büyük miktarda ilaç ürünlerinin Türkmenistan gümrüklerinden izinsiz geçirilmesinin üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı belirtilmiş olup Türkmenistan’a sokulması hapis cezası ile sonuçlanabilen ve taşımacıların sıklıkla transit geçiş güzergahı olarak kullandığı İran'da satışının serbest olduğu bilinen Tramadol adlı ilaç ve diğer psikoaktif madde içeren ilaçlara ilişkin firmaların bilgilendirilmesi talep edilmiştir.
EUROCONTROL Avrupa Havacılık Genel Bakış RaporuT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "EUROCONTROL Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda EUROCONTROL tarafından 24-30 Temmuz 2023 dönemi hava trafik istatistiklerini içeren Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu'nun yayınlandığı bildirilmiş ve istatistikler paylaşılmıştır.
Ticaret Müşavirleriyle HİB Söyleşileri Ağustos ProgramıHizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle HİB Söyleşileri Ağustos Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda hizmet ihracatçısı firmaların yurt dışı pazarlar hakkında güncel olarak bilgilendirilmelerini sağlamak, yeni pazarlar keşfederek ihracatlarını arttırmak ve yurt dışı pazarlarındaki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin firmaları bilgilendirmek amacıyla Ağustos ayı içerisinde planlanan webinarlara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.
77. Uluslararası Teknik FuarıFilibe Ticaret Ataşeliği tarafından "International Technical Fair 2023" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda küresel ekonomik trendler ve sektörel gelişmelere yönelik bilgilendirme yapılması amacıyla 14-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Bulgaristan'ın Filibe şehrinde "77. Uluslararası Teknik Fuarı"nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Kuşak Yol (BRI) ve Orta Koridor Üzerinde Yeni Pazarlar Kongresi ve FuarıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Kuşak Yol (BRI) ve Orta Koridor Üzerinde Yeni Pazarlar Kongresi ve Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 14-16 Eylül 2023 tarihlerinde Ankara ATO Congresium'da "Kuşak Yol (BRI) ve Orta Koridor Üzerinde Yeni Pazarlar Kongresi ve Fuarı"nın gerçekleştirileceği ve fuar kapsamında ihracatçılar ile yabancı katılımcılar arasında B2B, B2C ve B2G görüşmelerin yapılacağı belirtilmiştir.
Black and Caspian Freight Forum 2023UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "Black and Caspian Freight Forum 2023" RDL Group tarafından 20-21 Eylül 2023 tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilecektir.

Forumda uluslararası üreticiler, ithalatçı ve ihracatçılar, deniz taşımacılığı yapan firmalar, demiryolu operatörleri, lojistik firmaları, teknoloji şirketleri, bankalar, dernek ve kamu temsilcilerinin katılımları ile Karadeniz ve Hazar Denizi'ndeki lojistik pazarı değerlendirilecek olup özellikle altyapıların geliştirilmesi, kargolar ve ticaret koridorları gibi konular ele alınacaktır.

Foruma katılım göstermek isteyen UTİKAD üyeleri için "UTİKAD23" kodu ile %10 indirim uygulanacaktır.
2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik TakvimiUTİKAD tarafından "2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Hazırlanan takvimde 2023 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
Irak Merkez Bankası Kararı Hakkında Bilgilendirme İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Irak Merkez Bankası Kararı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Irak'taki 14 bankanın bankacılık hizmetlerinde 20 Temmuz 2023 tarihinden itibaren ABD Doları kullanılmadığı belirtilmiş olup bankalara ait bilgiler paylaşılmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr