Haftalık Bültenler

Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin Süresinin Uzatılması27 Temmuz 2023 tarihli ve 32261 sayılı Resmi Gazete’de "6/2/2023 Tarihinde Kahramanmaraş İlinde Meydana Gelen Depremler Nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı İlçelerinde Devam Eden Mücbir Sebebe İstinaden, 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin?Kanunda Yer Alan Taksit Ödeme Sürelerinin Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7405)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan kararda Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki mükellefler için 31 Temmuz 2023 günü sonu itibarıyla sona erecek mücbir sebep halinin 30 Kasım 2023 Perşembe günü sonu itibarıyla sona ermesinin uygun bulunduğu bildirilmiştir.

Rakamlarla Bulgaristan 2023 BroşürüİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Rakamlarla Bulgaristan 2023" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve işlenen "Rakamlarla Bulgaristan 2023" broşürünün 14. baskısının hazırlandığı bildirilmiş olup, örneğinin ekte sunulduğu broşürde Bulgaristan'ın 2018-2022 dönemi için ülkenin temel makroekonomik göstergelerini yansıtan bilgilerinin olduğu vurgulanmış ve yabancı yatırımcılar için önemli bir referans kaynağı olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti İle Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik23 Temmuz 2023 tarihli ve 32257 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti İle Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Çerçevesindeki Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik ile Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın 7'inci Faslında düzenlenen "Menşeli Eşya" kavramının Tanımı ve İdari İşbirliği Yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemek amaçlanmıştır.
SIAL India 2023 Uluslararası Gıda Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "SIAL India 2023 Fuarı Yeni Delhi, Hindistan İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Türkiye Milli Standında Sergilenecek Ürünlerin İstanbul–Yeni Delhi Havayolu Gidiş Yeni Delhi-İstanbul Havayolu Dönüş Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 7-9 Aralık 2023 tarihleri arasında Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde düzenlenecek SIAL India 2023 Uluslararası Gıda Fuarı kapsamında nakliye, lojistik ve gümrük işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 7 Ağustos 2023 tarihi saat 16.30'a kadar İTO İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.

ISPS Kod Güvenlik SeviyesiT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından "Tahıl Koridoru Anlaşması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş nedeniyle, Ukrayna ve Rusya'nın Karadeniz limanlarına uğrak yapacak ve anılan limanların bulunduğu kıyıların açıklarında seyir yapacak Türk Bayraklı gemiler için "Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Kod) Uygulama Yönetmeliği" hükümleri doğrultusunda, "ISPS Kod Güvenlik Seviyesi"nin en yüksek güvenlik tedbirlerini içeren seviye 3 olarak belirlendiği bildirilmiştir.
Düşük Karbonlu Yakıtlara Yönelik GirişimUluslararası Deniz Ticaret Odası tarafından "Düşük Karbonlu Yakıtlara Yönelik Girişim" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Temiz Enerji Denizcilik Merkezleri Girişimi’nin, Hindistan’ın Goa kentinde düzenlenen bir zirvede Temiz Enerji Bakanları tarafından kabul edildiği, söz konusu Girişim ile enerji-denizcilik değer zinciri boyunca özel sektör ve ülkelerin bir araya getirilerek deniz taşımacılığı ve üretim merkezlerinin gelecekteki düşük karbonlu yakıtlar için dönüştürülmesinin amaçlandığı bildirilmiştir.
Yatırım Teşvik Belgeleri İptalleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Yatırım Teşvik Belgeleri İptalleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin iptal edilmesi ve Resmi Gazete'de yayımlanması durumunda ilgili gümrük idaresince yatırım teşvik belgesi kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin tespit edilebilmesi için "BİLGE E-Belge" modülüne "Evrak Kodu ile Sorgulama" sekmesi eklendiği bildirilmiştir.
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri FuarıUTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 27-29 Eylül 2023 tarihleri arasında Fuar İzmir'de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel %15 kayıt indirimi avantajı sağlanacaktır.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Koordinatörü
Tel: 0232 497 11 79
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr

Söz konusu fuara ilişkin yeni afişi, UTİKAD üyelerine uygulanacak indirim detaylarını ve fuar internet sayfasını ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA'nın (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) 26 Temmuz 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr