Haftalık Bültenler

Irak/Şirket Tescil İşlemlerinin Elektronik Ortamda YapılmasıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Irak/Şirket Tescil İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Irak'ta faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin tescil işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasına imkan veren bir platformun oluşturulduğu, bu kapsamda yerli ve yabancı şirketlerin fiziksel başvuruda bulunmaksızın https://business.mot.gov.iq/ adr internet sitesi üzerinden tüm belgelerini ileterek şirket tescil işlemlerini tamamlayabileceği belirtilmiştir.
ATF – Asya TV Forum ve Market Dizi, Film, İçerik, TV ve Yapım Fuarı İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "ATF – Asya Tv Forum ve Market Dizi, Film, İçerik, Tv ve Yapım Fuarı 2023 Singapur Cumhuriyeti 6–8 Aralık 2023 Türkiye Katılımı İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Havayolu, Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 6 – 8 Aralık 2023 tarihleri arasında Singapur’da düzenlenecek ATF – Asya TV Forum ve Market Dizi, Film, İçerik, TV ve Yapım Fuarı kapsamında havayolu ile parsiyel taşıma, lojistik ve gümrükleme işlemlerinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı bildirilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde en geç 22 Haziran 2023 tarihi saat 16.30'a kadar İTO İdari İşler ve Satın Alma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü, İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
A.TR Dolaşım Belgelerinde Türkiye İbaresinin Kullanımına İlişkin BilgilendirmeAnkara Ticaret Odası tarafından "Dolaşım ve Menşe İspat Belgelerinin Basımı ve Türkiye İbaresinin Kullanımı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda A.TR Dolaşım Belgesi ile basitleştirilmiş usulde düzenlenen A.TR Dolaşım Belgesinin ön yüzünde yer alan "Turkey" ibarelerinin kullanımı hakkında bilgi verilmiş olup TOBB, Odalar, ihracatçı firmalar ve gümrük müşavirlerinin halihazırda stoklarında yer alan A.TR Dolaşım Belgelerinin zayi olmaması amacıyla A.TR Dolaşım Belgeleri üzerinde yapılacak mezkur değişiklikler için 1 Ocak 2024 tarihine kadar bir geçiş sürecinin öngörüldüğü ve bu tarihten sonra Avrupa Birliği'ne (AB) yapılan ihracatlarda yalnızca duyuruda izah edilen değişikliklerin tatbik edildiği A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanılmasının gerektiği bildirilmiştir.
Ambargolar Konulu EğitimUTİKAD ve WISTA Türkiye (Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği) iş birliği kapsamındaki eğitimlerin altıncısı 21 Haziran 2023 Çarşamba günü Zoom Platformu üzerinden ücretsiz olarak düzenlenecektir.
İhracat ve E-İhracatta Dijitalleşme Süreçleriİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yapılan duyuruda 22 Haziran 2023 Perşembe günü 14.00-17.30 saatleri arasında "İhracat ve E-İhracatta Dijitalleşme Süreçleri" konulu ücretsiz bir webinar düzenleneceği bildirilmiştir.
9. Uluslararası Dünya Serbest Bölgeler Yıllık Konferansı (AICE 2023)TOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Dairesi TIR İşlemleri Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda 21-23 Haziran 2023 tarihlerinde çevrimiçi olarak "9. Uluslararası Dünya Serbest Bölgeler Yıllık Konferansı (AICE 2023)"nın düzenleneceği bildirilmiştir.
TransLogistica Romania 2023Romanya Taşıma İşleri Organizatörleri Derneği (USER) tarafından derneğimize 19-21 Eylül 2023 tarihlerinde Bükreş’te "TransLogistica Romania 2023" uluslararası fuarı düzenleneceği bilgisi iletilmiştir.

Fuar Romanya ve Balkan bölgesinde taşımacılık ve lojistik sektöründeki profesyonelleri bir araya getirecektir.
Çin Uluslararası Tedarik Zinciri FuarıT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda 28 Kasım-2 Aralık 2023 tarihleri arasında Pekin’de "Çin Uluslararası Tedarik Zinciri Fuarı"nın düzenleneceği belirtilmiştir.