Haftalık Bültenler

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmelikte Yapılan Değişiklik1 Haziran 2023 tarihli ve 32208 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.
MIP - İthalat Dolu Konteyner Kapı Çıkışları Uygulaması GüncellemeMIP tarafından "İthalat Dolu Konteyner Kapı Çıkışları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda limandan karayoluyla çıkacak dolu ithalat konteynerlerine liman ardiyesinin ilk 7 gününde kapı çıkış yapmaları halinde konteyner başına 25$ erken çıkış teşviği sağlanacağı, ilk 7 günden sonra kapı çıkış yapan konteynerlere de konteyner başına 40$ geç çıkış ek ücreti uygulanacağı ve limitli süreli söz konusu uygulamanın liman ardiye başlangıç tarihi 1 Haziran 2023 olan konteyner ile başlayıp ardiye başlangıç tarihi 30 Haziran 2023 olan konteynerler ile son bulacağı bildirilmiştir.
Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nın Net Sıfır Emisyon ÇağrısıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nın Net Sıfır Emisyon Çağrısı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ICS'in, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (International Maritime Organization-IMO) müzakerelerinin bir sonraki turuna detaylı öneriler sunduğu, önerilerin denizcilik yakıtlarının Sera Gazı (Green House Gases-GHG) yoğunluğunu azaltmak için teknik bir önlem olarak Küresel Yakıt Standardının geliştirilmesini desteklediği belirtilmiştir.
SABER Elektronik Platformu Onay Süreçleriİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Saso/Saber Onay" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda GTİP kodları belirtilen bazı ürünlerin ithalatı aşamasında, SABER elektronik platformuna sevkiyat sertifikaları yüklenirken anılan ürünlere ilişkin Suudi Arabistan Krallığı Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı'ndan 10 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla ayrı bir onay alınmaya başlandığı bildirilmiştir.
Azerbaycan Alat Serbest Ekonomik Bölgesi Tanıtım ToplantısıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyurularda Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Azerbaycan Büyükelçiliği iş birliğinde 7 Haziran 2023 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında ASO Zafer Çağlayan Meclis Salonu'nda, 8 Haziran 2023 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında ise Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Sn. Reşad Memmedov ve Azerbaycan'ın ALAT Serbest Ekonomik Bölgesi'nin (AFEZ) Başkanı Sn. Valeh Alesgerov'un katılımıyla İstanbul Sanayi Odası'nda "Azerbaycan Alat Serbest Ekonomik Bölgesi Tanıtım Toplantısı"nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Serbest bölgede faaliyet gösterecek olan yatırımcılara KDV, stopaj, kurumlar vergisi ve kişisel gelir vergisi muafiyeti, kar transferinin serbest bırakılması gibi avantajlar sağlanacağı belirtilmiştir.
10. World Ecommerce Forum FuarıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyuruda 8-10 Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde "10. World Ecommerce Forum Fuarı"nın gerçekleştirileceği belirtilmiştir.

E-ticaret ve e-ihracat paydaşlarını bir araya getirmesi planlanan fuarda, B2B ve iş birliği toplantılarının düzenleneceği ve e-ticaretin bugünü ile yarını hakkında değerlendirmeler yapılacağı bildirilmiştir.
Suudi Arabistan SABER Portalı Bilgilendirme ToplantısıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyuruda Türk Standartları Enstitüsü yetkililerinin katılımıyla SABER Portalı'nda alınması gereken uygunluk sertifikaları ile alakalı üretici yükümlülükleri, Suudi ithalatçı yükümlülükleri ve süreç işleyişi hakkında 22 Haziran 2023 Perşembe günü saat 10.00'da Dış Ticaret Kompleksi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda "SABER Portalı Bilgilendirme Toplantısı"nın gerçekleştirileceği belirtilmiştir.
2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik TakvimiUTİKAD tarafından "2023 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Hazırlanan takvimde 2023 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 30 Mayıs 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.17UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 17 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr