Haftalık Bültenler

Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ26 Ocak 2023 tarihli ve 32085 sayılı Resmi Gazete'de "Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2023/5)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğ ile firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Merkez Bankası'na satılması ile Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülmesi halinde firmalara sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.
Şirketlere KKM'de Uygulanan Vergi İstisnası26 Ocak 2023 tarihli ve 32085 sayılı Resmi Gazete'de "5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun Geçici 14. Maddesinin Dördüncü Fıkrasında Yer Alan İstisnanın, Kurumların 31/12/2022 Tarihli Bilançolarında Yer Alan Yabancı Paralar İtibarıyla da Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6728)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile şirketlerin TL cinsi kur korumalı mevduatlarına (KKM) uygulanan kurumlar vergisi istisnası 2022 yıl sonunu kapsayacak şekilde genişletilmiştir.
BEAC Ülkelerinden Döviz Çıkışında Yaşanan ProblemTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "BEAC Kararları Kapsamında BEAC Ülkelerinden Döviz Çıkışında Yaşanan Problem" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda BEAC (Bank of Central African States) ülkeleri ile ticaret yapan firmaların banka aracılığı ile para transfer süreçlerinde gecikmeler yaşayabileceği, ithalatçıdan ve ihracatçıdan para transferi için bazı evrakların talep edilebileceği, mümkünse yapılacak olan ticaretten önce ithalatçı firma hakkında gerekli araştırmanın yapılmasını teminen Younde Ticaret Müşavirliği'nden yardım talep edilebileceği belirtilmiştir.
2023 Yılı Performans ProgramıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından "2023 Yılı Performans Programı" yayınlanmıştır.
Helal Belgesi Düzenleyen Kuruluşlara HAK Tarafından Akredite Olma Zorunluluğu GetirilmesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Helal Akreditasyon" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ithalat da dahil olmak üzere iç piyasaya arz edilecek tüm ürün ve hizmetlere yönelik helal belgesi düzenleyen kuruluşlara HAK tarafından akredite olma zorunluluğu getirildiği, uygulamanın 1 (bir) yıllık geçiş sürecinin ardından başlayacağı, geçiş sürecinin ardından akredite olmaksızın helal belgesi düzenlediği tespit edilen kuruluşlara HAK tarafından 1 (bir) milyon TL'ye kadar idari para cezası uygulanacağı bildirilmiştir.
2023 Yılı KOSGEB Destek KataloğuİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "2023 KOSGEB Destek Kataloğu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda KOBİ'lerin KOSGEB desteklerinden faydalanmaları için hazırlanmış olan "2023 Yılı KOSGEB Destek Kataloğu" paylaşılmıştır.
Basımı ve Dağıtımı Yapılan Belgelerin Güncel ÜcretleriT.C. Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri, Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından "Basılı Belge Ücretleri" konulu Genelge (2023/1) yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede basımı ve dağıtımı yapılan bedelli ve bedelsiz belgeler ile bedelli belgelerin güncellenen ücretleri paylaşılmıştır.
Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol HaritasıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın resmi internet adresinde yayınlanan "Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası" ile ülkemizin dünyada birçok sektörde yaygınlaşma süreci içerisinde olan hidrojeni kısa, orta ve uzun vadede hem üretme hem de teknoloji geliştiricisi olma potansiyeline sahip olduğu ve ülkemizde hidrojen teknolojilerinin geliştirilebilmesi için gerekli ihtiyaçların tespit edilerek teknolojik/destekleyici çözümlerin belirlenmiş olduğu ve ülkemiz için vizyon ve politika önerilerinin hazırlandığı belirtilmiştir.
Abu Dabi-Birleşik Arap Emirlikleri 22-28 Mayıs 2023 Türkiye Katılımı İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Abu Dabi-Birleşik Arap Emirlikleri 22-28 Mayıs 2023 Türkiye Katılımı İstanbul Ticaret Odası Organizasyonu Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de 22-28 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Abu Dabi Kitap Fuarı’nda teşhir edilecek yayınevlerine ait yayınların, İTO’ya ait çeşitli doküman ve malzemeler ile bunlar dışında ilgili fuar konusu bağlamında taşınması gerekli görülen diğer ürün ile çeşitli yayınların ve gereçlerin gidiş dönüş güzergahında havayolu ile komple taşıma ve/veya parsiyel taşıma, lojistik ve gümrükleme hizmeti işinin temini için kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı ve ihaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini sözleşmedeki usullere uygun olarak kapalı zarf içerisinde en geç 6 Şubat 2023 tarihinde saat 16.30’a kadar İTO İdari İşler ve Satınalma Müdürlüğü Evrak Kayıt bölümüne elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.02UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 2 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 20 Ocak 2023 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Dış Ticaret Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli’nin tanıtımı amacıyla 8 Şubat 2023 tarihinde saat 13.30’da çevrimiçi ve ücretsiz olarak "Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Dış Ticaret Eğitim Programı"nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Multimodal Corridor Development in Latin-AmericaUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) tarafından 14 Şubat 2023 Salı günü Türkiye saati ile 19.00-21.15 saatleri arasında "Latin Amerika Bölgesi'nde Çok Modlu Koridor Gelişimi" konulu bir webinar düzenlenecektir.
Uluslararası Finans, Ticaret, Lojistik ve Bilişim Kariyer FuarıT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Uluslararası Finans, Ticaret, Lojistik ve Bilişim Kariyer Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak Bakanlık faaliyetleri ile ilgili konularda gençleri bilgilendirmek amacı ile 27-28 Şubat 2023 tarihlerinde İstanbul'da "Uluslararası Finans, Ticaret, Lojistik ve Bilişim Kariyer Fuarı"nın düzenleneceği bildirilmiştir.
Libya Bingazi Türk İhraç Ürünleri FuarıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyuruda 29 Mayıs-1 Haziran 2023 tarihleri arasında Bingazi/Libya'da "Libya Bingazi Türk İhraç Ürünleri Fuarı"nın düzenleneceği bildirilmiştir.
Helal Ticaret, Lojistik ve İmalat FuarıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan duyuruda 9-11 Kasım 2023 tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti/Johannesburg'da (Sandton Convention Center fuar merkezinde) "Helal Ticaret, Lojistik ve İmalat Fuarı"nın düzenleneceği bildirilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr