Haftalık Bültenler

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Şoförü (Seviye 3) Ulusal Meslek Standardı'nda Yapılan Düzenlemeler25 Eylül 2022 tarihli ve 31964 sayılı Resmi Gazete'de "Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2014/7)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022/20)" yayınlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile tebliğin Ek-1'inde yer alan Tehlikeli Madde Taşımacılığı Şoförü (Seviye 3) Ulusal Meslek Standardı'nda düzenlemeler yapılmıştır.
Faaliyet ve Yazışmalarda Türkiye İbaresinin KullanımıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "TÜRKİYE İbaresinin Kullanılması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda "Türkiye" markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında başta diğer devletler, uluslararası kurum ve kuruluşlarla resmi ilişkiler, her türlü faaliyet ve yazışmalarda "Turkey", "Turkei", "Turquie" vb. ibareler yerine "Türkiye" ibaresinin kullanımı yönünde hassasiyet gösterilmesinin istendiği belirtilmiş ve kullanıma yönelik bilgi verilmiştir.
Japonya'ya İhraç Edilen Ürünlerin Gıda Analiz Raporlarını Düzenlemeye Yetkili Kayıtlı Laboratuvar ListeleriDoğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından "2022/232 Gıda Laboratuvarları Japonya" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye'den Japonya'ya ihraç edilen çeşitli gıda mamullerinin ithalat ve gümrük işlemleri aşamasında aranan gıda analiz raporlarını düzenlemeye yetkili kayıtlı laboratuvar listelerinin T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından gerekli kontroller tamamlandıktan sonra güncellenerek MHLW nezdinde akreditasyonu yapılmak üzere Tokyo Ticaret Müşavirliği'ne iletildiği ve yeni laboratuvar listesinin Bakanlığın genel ağ sayfasında yayınlanarak yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.
Bahreyn'de Faaliyet Gösteren Dolandırıcılık OluşumuİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Bahreyn'de Faaliyet Gösteren Dolandırıcılık Oluşumu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bahreyn'de faaliyet gösteren bir dolandırıcılık oluşumunun "Najibi Investment Company" ismini kullanarak yabancı şirketlerle iş akitleri ve ticari anlaşmalar imzaladığı belirtilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 23 Eylül 2022 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülteni No.29UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 29 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Ticaret Müşavirleri ile HİB Söyleşileri Ekim Programı
Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından "Ticaret Müşavirlerimiz ile HİB Söyleşileri Ekim Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda hizmet ihracatçısı firmaların yurt dışı pazarlar hakkında güncel olarak bilgilendirilmelerini sağlamak, yeni pazarlar keşfederek ihracatlarını arttırmak ve yurt dışı pazarlarındaki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin firmaları bilgilendirmek amacıyla Ekim ayı içerisinde planlanan webinarlara ilişkin detaylar paylaşılmıştır.
Avrupa Birliği, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) Ortaklarıyla Dış Ticareti Eğitim ProgramıT.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından "AB Sertifika Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 18 Ekim-24 Kasım 2022 tarihleri arasında online olarak "Avrupa Birliği, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) Ortaklarıyla Dış Ticareti Eğitim Programı"nın gerçekleştirileceği bildirilmiş olup ders programı paylaşılmıştır.

Ücretli olarak düzenlenecek eğitime ilişkin detaylı bilgi için ATAUM Öğrenci İşleri Bürosu'ndan Vedat Solmaz ile aşağıdaki telefon numaraları üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Vedat Solmaz
Telefon: 0 (312) 320 49 36 - 0 (312) 3631011 / Dahili: 2614-2615
Tacikistan ile Bölgedeki Ülkeler Arasında Taşımacılığın Geliştirilmesinde Lojistik ve Lojistik Fırsatlar KonferansıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda 18-19 Ekim 2022 tarihlerinde Duşanbe'de "Tacikistan ile Bölgedeki Ülkeler Arasında Taşımacılığın Geliştirilmesinde Lojistik ve Lojistik Fırsatlar" konulu bir konferans düzenleneceği belirtilmiştir.

Konferansa katılım sağlamak isteyen üyelerin koordinatör Sayfullo Kodirov ile +992 900 16 24 42 numaralı telefon üzerinden veya s.qodiry@mail.ru e-posta adresi üzerinden iletişime geçmeleri gerekmektedir.
17. ICC Türkiye Tahkim GünüICC Türkiye Milli Komitesi ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğinde TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde 21 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da Fairmont Quasar Otel’de "17. ICC Türkiye Tahkim Günü" düzenlenecektir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr