Haftalık Bültenler

2023 Yılı UBAK İzin Belgesi BaşvurularıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "2023 Yılı UBAK İzin Belgeleri Dağıtımı Başvuruları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2023 yılı UBAK İzin Belgesi müracaatlarının 1 Ekim-31 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiş ve başvuru süreçleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.
Dolaşım ve Menşe Belgelerinin Sonradan Kontrolü İçin Yazışma Adresleri
T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından "Dolaşım ve Menşe Belgeleri Sonradan Kontrol Yazışma Adresleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Nepal ve Bangladeş menşe ispat ve dolaşım belgelerinin sonradan kontrolünden sorumlu yetkili makamların güncel ve resmi iletişim bilgilerinin T.C. Ticaret Bakanlığı portalında "Yurtdışı Gümrük İdareleri İletişim Bilgileri" bölümüne eklendiği belirtilmiştir.
Mısır ACID Sisteminin Hava Kargolarına Uygulanmasına İlişkin Ek SüreTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Mısır ACID Sisteminin Hava Kargolarına Uygulanmasına İlişkin Ek Süre" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Mısır'da 2021 Ekim ayından itibaren uygulanmaya başlanan Gönderi Ön Bilgilendirme Sistemi'nin (ACID) hava kargolarını kapsamasına ilişkin firmalardan gelen sisteme uyum taleplerine istinaden hava kargolarında ACID uygulamasına yönelik test süresinin uzatıldığı bildirilmiş olup deneme süresinin 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığı ve sistemin 1 Ocak 2023 itibarıyla zorunlu olacağı belirtilmiştir.
İtalya Ödül Geçiş Belgelerinin Tahsis Edildiği Firmalar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "İtalya Ödül Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İtalya Ulaştırma Bakanlığı'ndan römork çektirme karşılığı temin edilen 2022 yılı Ocak-Şubat-Mart dönemine ait ödül geçiş belgelerinin ekli listede belirtilen firmalara tahsisinin uygun görüldüğü belirtilmiştir.
KEİ Geçiş BelgeleriT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "KEİ Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2022 yılı için ülkemize tahsis edilen 3.000 adet KEİ geçiş belgesinin Arnavutluk, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Moldova ve Sırbistan'a yönelik yapılacak taşımalar için genel kullanıma açılmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir.
TAREKS Marka ve Model Düzeltme Yetkisi
T.C. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından "TAREKS Marka ve Model Düzeltme Yetkisi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda bir başvuruda marka ve/veya modelin sehven yanlış girilmiş olması durumunda, denetmen ilgili başvuruya ait "İşlem" butonuna tıkladıktan sonra, "Denetleme İşlemleri" başlıklı alanda "Düzeltme Yapılabilir" butonuna tıklayarak firmaya o başvuruya ait girilen marka ve model alanlarını değiştirme yetkisi sağlanacağı belirtilmiş olup marka ve/veya model bilgisi firma tarafından sehven yanlış girilmiş başvuruların iptal edilerek firmadan tekrar başvuru yapması istenmesi yerine, ilgili özelliğin kullanılması gerektiği bildirilmiştir.
KOSGEB Tarafından Verilen Destek Tutarına İlişkin BilgilendirmeİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "KOSGEB Destek Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda KOSGEB'e gelen talepler doğrultusunda Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'na yapılan başvuru sayısı, dış kaynaklardan sağlanan bütçe kısıtı ve ekonomik gelişmeler göz önünde bulundurularak programın 4. dönem başvuruları için yeni istihdam edilecek personel başına verilen destek tutarının 125.000 TL'ye çıkarıldığı bildirilmiştir.
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Proje DesteğiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "5973 Sayılı Karara İlişkin Genelge Duyurusu (UR-GE)" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 5973 Sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar kapsamında Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Proje Desteğine İlişkin Genelge'nin ve eklerinin Bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandığı belirtilmiştir.
İklim ve Çevre PortalıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "İklim Web Sitesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Avrupa Yeşil Mutabakatı, iklim krizi ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik proje, çalışma ve dokümanların yer aldığı İklim ve Çevre Portalı'nın TOBB bünyesinde kurularak erişime açıldığı belirtilmiştir.
Lojistik Performans Endeksi Anketi 2022
Dünya Bankası tarafından yapılan "Lojistik Performans Endeksi (LPI) Anketi" ülkelerin lojistik performanslarının belirlenmesi açısından önemli ve geniş katılımla gerçekleşen bir ankettir. İlgili anket ülkelerin küresel lojistik hizmetlerdeki gelişimi ile taşımacılık, altyapı ve gümrük süreçlerini değerlendirerek, lojistik hizmet performanslarını ortaya koyacaktır.

Anketi yanıtlarken bildiğiniz soruları cevaplamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 20 dakikada tamamlanabilecek ankette soruları cevaplayabilmeniz için şirketinizin özel bilgilerini paylaşmanıza, detaylı araştırma ve gözlem yapmanıza gerek yoktur.

Anket 3 Ekim 2022 tarihine kadar yanıtlanabilecek olup herhangi bir teknik yardıma ihtiyacınız olması durumunda veya her türlü sorunuz için lpi@worldbank.org adresi ile irtibata geçebilirsiniz.
Türkiye Milli İştiraki Organizasyonları Karayolu/Havayolu/Denizyolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesiİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "İstanbul Ticaret Odası Ocak-Temmuz 2023 Fuarları Türkiye Milli İştiraki Organizasyonları Karayolu/Havayolu/Denizyolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2023 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında düzenlenmesi planlanan yurt dışı fuar organizasyonlarında Türkiye Milli Standlarında teşhir edilecek katılımcı firmalara ait ürünlerin, İTO’ya ait ikramlık gıda maddeleri, çeşitli doküman ve malzemeler ile bunlar dışında ilgili fuar konusu bağlamında taşınması gerekli görülen diğer ürün ve gereçlerin gidiş dönüş güzergahında karayolu/havayolu/denizyolu ile komple taşıma ve/veya parsiyel taşıma, lojistik ve gümrükleme hizmeti işini gerçekleştirecek firmaların tespiti için duyuruda yer alan şartnameler ile kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı belirtilmiştir.

İhaleye katılmak isteyen firmaların tekliflerini kapalı zarf içerisinde 30 Ekim 2022 tarihi saat 16.30’a kadar İTO İdari İşler ve Satınalma Müdürlüğü Evrak Kayıt bölümüne elden teslim etmeleri gerektiği bildirilmiştir.
CLECAT E-Bülteni No.28UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 28 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Dış Ticaret Bilgilendirme SeminerleriT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri 28-29 Eylül 2022" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı, TOBB, TİM ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) koordinasyonunda Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ev sahipliğinde Denizli, Denizli OSB ve Uşak’ta yerleşik iş çevrelerine yönelik olarak 28-29 Eylül 2022 tarihlerinde Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenleneceği belirtilmiş ve seminer konuları hakkında bilgi verilmiştir.
Uluslararası Denizcilik FuarıİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Uluslararası Denizcilik Fuarı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Pakistan Deniz Kuvvetleri, Pakistan Denizcilik Bakanlığı ve Badar Fuar Hizmetleri iş birliği ile 10-12 Şubat 2023 tarihleri arasında Karaçi'de uluslararası nitelikte bir Denizcilik Fuarı düzenleneceği belirtilmiştir.

Fuarda denizcilik sektörünün sürdürülebilir ekonomisi, liman-şehir entegrasyonu, deniz güvenliği gibi konularda bilgilendirmeler yapılacaktır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr