Haftalık Bültenler

Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği'nde Yapılan
Değişikliklere İlişkin Bilgilendirme
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği'nde Yapılan Değişikliklere İlişkin Bilgilendirme" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 27 Ağustos 2022 tarihli ve 31936 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği'' ile 14 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere TİO yetki belgesi ücretinde indirim yapıldığı, bu indirimden yararlanarak TİO yetki belgesini almak isteyen taşımacıların Genel Müdürlüğün internet sitesinde bulunan bilgi ve belgelerle birlikte Bakanlık Bölge Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiği bildirilmiştir.
TPS-OIC Menşe İspat Belgesi'nin Elektronik Ortamda DüzenlenmesiT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "TPS-OIC Menşe İspat Belgesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuru ile TPS-OIC Menşe Kuralları Anlaşması'nın 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla uygulanmaya başladığı, anlaşma kapsamında kullanılması öngörülen TPS-OIC Menşe İspat Belgesi’nin elektronik ortamda düzenlenmesine ilişkin teknik çalışmaların tamamlandığı ve 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren belgenin onay ve vize işlemlerinin yalnızca elektronik ortamda yürütüleceği bildirilmiştir.
Gürcistan Plakalı Taşıtlardan Alınacak Geçiş ÜcretleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Gürcistan Plakalı Taşıtlardan Alınacak Geçiş Ücretleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren Türkiye üzerinden transit taşıma yapacak Gürcistan plakalı taşıtlardan alınacak geçiş ücretinin 130 ABD Dolarına yükseltilmesi ve Gürcistan plakalı taşıtların ülkemizden Gürcistan'a veya üçüncü bir ülkeye yaptıkları taşımalarda transit (serbest dolaşımda olmayan) yük taşınması durumunda bu taşımalardan da iç gümrüklerde 130 ABD Doları geçiş ücretinin tahsil edilmesinin uygun görüldüğü ve bu hususta Bakanlıkların U-Net otomasyon sisteminde gerekli düzenlemeleri yaptıkları belirtilmiştir.
UKCA İşareti KullanımıT.C. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından "UKCA İşareti Kullanımı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Birleşik Krallık tarafından 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren CE işaretinin yerini alacak olan UKCA işaretinin uygulamasına dair kolaylaştırıcı uygulamaların açıklanmış olduğu, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile yapılan temaslar sonucunda AB uygunluk değerlendirme kuruluşları ve CE işaretlemesine ilişkin hususların, AB tarafından tanınan ülkemiz uygunluk değerlendirme kuruluşları ve CE işaretleme uygulamaları açısından da geçerli olduğunun teyit edildiği bildirilmiştir.
Rusya Menşeili Belirli Kişi, Banka ve Kurumlara Yönelik ABD YaptırımlarıDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "ABD Hazine Bakanlığı Tarafından İletilen Yazı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ABD tarafından Rusya menşeili belirli kişi, banka ve kurumların yaptırımlar altında olduğu, yaptırım altında olan kurumlar ve kişiler ile iş yapılması halinde ABD yaptırımlarına muhatap olunabileceği, konu hakkında daha detaylı ve güncel bilgilendirmelere ABD Hazine Bakanlığı’nın internet sitesinden erişilebileceği belirtilmiştir.
Yurtiçi Eşya Tarifesi'nde Yapılan DeğişikliklerTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından tarife düzenlemesine ilişkin "Genelge E/28" yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelge ile yurtiçi tam vagon işlemli yük taşıma ücretleri ile ek hizmet ücretlerinin 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendiği bildirilmiştir.
T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı Müşavirlikleri tarafından hazırlanan, ülkelerle ilgili önemli ekonomik ve ticari gelişmeleri, mevzuat değişikliklerini, sorun, öneri ve fırsatları içeren blog yazılarının T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu'na eklendiği bildirilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 25 Ağustos 2022 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Alman Tedarik Zinciri Kanunu'nun Almanya'nın Türkiye'deki Tedarikçilere Etkileri Konulu Bilgilendirme Semineri
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde 13 Eylül 2022 Salı günü saat 10.30'da çevrimiçi ortamda "Alman Tedarik Zinciri Kanunu'nun Almanya'nın Türkiye'deki Tedarikçilere Etkileri Bilgilendirme Semineri" gerçekleştirilecektir.

Seminerde Almanya'da kabul edilen yeni Tedarik Zinciri Kanunu, bu kanunun Türkiye'deki şirketler, tedarikçiler ile dünya çapındaki tedarik zincirleri için etkileri ve gereklilikleri anlatılacak, beklenen değişikliklere hazırlıklar hakkında bilgi verilecek ve seminer sonunda katılımcıların soruları cevaplandırılacaktır.
HİB 2021 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları Başvuruları Süre Uzatımı
Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği tarafından "HİB 2021 Yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından 2021 yılı "Hizmet İhracatı Şampiyonları"nı belirlemeye yönelik firma başvuruları alınacağı bildirilmiş olup katılım için Birlik üyesi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yeminli Mali Müşavir onaylı belge ile ihracat beyan usulüne göre yürütülecek olan başvuru ve değerlendirme sürecinde hizmet sektörlerinde ihracat gerçekleştiren firmaların 2021 yılındaki hizmet ihracatı ile sıralanarak kamuoyunun bilgisine sunulacağı belirtilmiştir.

Liman İşletmeciliği Hizmetleri, Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri, Danışmanlık, Müşavirlik ve Destek Hizmetleri, Yazılım ve Bilişim Hizmetleri ile Yer Hizmetleri kategorilerinde de başvuruların alınacağı etkinliğe başvuru süresi 16 Eylül 2022 Cuma günü saat 17.00'ye kadar uzatılmıştır.
Texworld Paris 2023 Fuarlarıİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından "Texworld Paris 2023 Spring/Texworld Paris 2023 Autumn Fuarları Paris, Fransa 6-8 Şubat 2023/Temmuz 2023 Türkiye Milli İştirak Organizasyonları Karayolu/Havayolu Nakliye, Lojistik ve Gümrük İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi İhalesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 6-8 Şubat 2023 tarihleri arasında Texworld Paris 2023 Spring Fuarı'nın ve Temmuz 2023’te Texworld Paris 2023 Autumn Fuarı'nın düzenleneceği bildirilmiştir.

Fuarlarda Türkiye milli stantlarında teşhir edilecek katılımcı firmalara ait stant içinde kullanılacak ürünlerin, İTO’ya ait çeşitli doküman ve ürünler ile bunlar dışında ilgili fuar konusu bağlamında taşınması gerekli görülen diğer ürün ve gereçlerin gidiş güzergahında karayolu ile komple TIR ile taşıma ve havayolu ile parsiyel taşıma, dönüş güzergahında karayolu ile komple TIR ile taşıma, lojistik ve gümrükleme hizmeti temini için ekli şartname doğrultusunda kapalı zarf usulü ile ihale yapılacağı belirtilmiştir.

Bu kapsamda teklif verecek firmaların tekliflerini 9 Eylül 2022 Cuma günü saat 16.00’ya kadar İTO İdari İşler ve Satınalma Müdürlüğü Evrak Kayıt birimine (Reşadiye Cad. 34112 Eminönü İstanbul) elden teslim etmeleri gerektiği bildirilmiştir.
Expomaritt Exposhipping İstanbul (17. Uluslararası Denizcilik Fuarı)İMEAK Deniz Ticaret Odası adına Informa Markets fuar organizasyon firması tarafından 2-5 Mayıs 2023 tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla'da "Expomaritt Exposhipping İstanbul, 17'nci Uluslararası Denizcilik Fuarı" gerçekleştirilecektir.

Fuar 35 ülkeden 700'ün üzerinde katılımcı marka ve 65 ülkeden 9.000'in üzerinde yerli ve yabancı sektör liderini bir çatı altında toplayarak, ulusal ve uluslararası güçlü iş birliklerine zemin hazırlayacak ve Türkiye'nin en önemli ihracat sektörleri arasında yer alan gemi inşa sektörü ile denizcilik alanında gelişen teknoloji, ürün ve hizmetlerin tanıtılması fırsatını sunacaktır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr