Haftalık Bültenler

Güncel UBAK İzin Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "UBAK İzin Belgeleri Dağıtım Esasları Yönergesi " konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2023 yılı UBAK İzin Belgesi dağıtımı başvurularının 1 Ekim - 31 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacağı, faaliyet dönemi olarak 2021 yılının tümünün ve 2022 yılının ilk dokuz ayında UBAK İzin Belgeleri ile yapılan 3. ülke taşımalarına ilişkin evrakın 7 Ekim 2022 tarihine kadar Bakanlığa gönderilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmetleri
Kuruluşları İçin Süre Tanınması
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından, 18 Haziran 2022 tarihli ve 31870 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hizmetleri Hakkında Yönetmelik"e ilişkin "Geçici Madde Hükümleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları (TMGDK)'nın durumlarını Geçici Madde’de belirtilen süre (30 gün) içerisinde uygun hale getirmeleri gerektiği bildirilmiştir.
Demiryolu Araçları Tip Onay Yönetmeliği'nde
Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
18 Haziran 2022 tarihli ve 31870 sayılı Resmi Gazete'de "Demiryolu Araçları Tip Onay Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmeliğe "Yurt İçinde Üretimi Yapılan Demiryolu Araçlarının Tip Onay Belgesi Ücreti" başlıklı Geçici Madde 3 eklenmiş, yönetmeliğin ücret tablosunda değişiklikler yapılmıştır.
Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği'nde
Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
18 Haziran 2022 tarihli ve 31870 sayılı Resmi Gazete'de "Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik ile 2022 yılı ücret tablosunda değişiklikler yapılmıştır.
Yalova-İspanya Güzergahı Hakkında BilgilendirmeT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Yalova/İspanya Güzergahı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Yalova Liman'ından İspanya varışlı Ro-Ro hattını kullanmak üzere İspanya'ya ve İspanya üzerinden transit geçerek taşıma yapacak taşıtlara, Alsancak çıkışlı ve İspanya varışlı Ro-Ro güzergahları doğrultusunda geçiş belgesi tahsis edilmesinin uygun görüldüğü bildirilmiştir.
Gürcistan'ın Transit ve Re-Eksport Taşımacılıkta Aldığı Ücretlerde Artış
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "Gürcistan'ın Transit ve Re-Eksport Taşımacılıkta Aldığı Ücretlerde Artış" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Gürcistan'da yaşanan transit yoğunluğu sebebiyle 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren TIR parklarının günlük ücretinin 30 GEL'den 80 GEL'e, 20 Haziran 2022 tarihinden itibaren ise Gürcistan güzergahını transit ve re-eksport taşımacılık için kullanacak taşıtlardan alınan ücretin 200 GEL'den 350 GEL'e yükseltildiği bildirilmiştir.
Moğolistan Kalkınma Projeleri
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından (DEİK) "Moğolistan Kalkınma Projeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yatırımcılar için fırsatlar sunan Moğolistan tarafından 94 adet devlet kalkınma projesinin gerçekleştirileceği bildirilerek bahsi geçen yatırımların sınır limanlarının iyileştirilmesi, enerji ve endüstriyel geri kazanım, kentsel-kırsal iyileşme ve yeşil büyüme üzerine projeler içerdiği belirtilmiştir.
TÜRKLİM Liman Akademisi Eğitimleri
TÜRKLİM Liman Akademisi tarafından Liman Hizmetleri Pazarlaması, Liman Hukuku, Liman İşletmeciliği ve benzeri konularda eğitimler düzenlenmektedir.

Eğitimler ile emniyet ve güvenliğe önem veren, bilgi odaklı, deneyime, değişime ve gelişime açık, çevreye ve toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, çok daha fazla sayıda mavi ve beyaz yakalı kadın istihdamını destekleyen, ekosistemin dengesini gözeten ve gelecek kuşaklarda yeşil ekonomik dönüşümü içselleştirmiş çalışanlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.
Online Export Akademi
İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "Online Export Akademi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ihracat potansiyeli taşıyan kadın ve genç girişimciler başta olmak üzere tüm KOBİ'lere yönelik olarak 30 Haziran 2022 Perşembe günü saat 09.30'da Zoom platformu üzerinden "Online Export Akademi Programı"nın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
FIATA Dünya Kongresi 2022UTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu) tarafından 11-16 Eylül 2022 tarihleri arasında Güney Kore'de FIATA Dünya Kongresi 2022 gerçekleştirilecektir.

Kongreye çevrimiçi katılım göstermek isteyenler için erken ödeme avantajı sunulmamakla birlikte katılım ücreti 200 Dolar olarak belirtilmiş, fiziken katılım sağlamak isteyenler için ise 30 Haziran 2022 tarihine kadar kayıt yaptırmaları durumunda katılım ücreti 700 Dolar, 1 Temmuz 2022 tarihinden sonra ise 900 Dolar olarak belirlenmiştir.
Mediterranean Freight Forum 2022
UTİKAD’ın destekçileri arasında olduğu "Mediterranean Freight Forum 2022" RDL Group tarafından 20 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’da Elite World Asia Hotel’de düzenlenecektir.

Forumda armatör, ithalatçı, ihracatçı ve lojistik şirketi mensupları, liman temsilcileri, terminal operatörleri, teknoloji şirketleri, dernek ve kamu temsilcilerinin katılımları ile Akdeniz’deki denizcilik faaliyetlerinin son durumu ele alınacaktır.

Foruma katılım için 1 Temmuz 2022 Cuma gününe kadar yapılan başvurularda erken kayıt avantajı sağlanacak olup Türk firmaları için %30 indirim uygulanacaktır.
Black and Caspian Freight Forum 2022
UTİKAD’ın destekçileri arasında olduğu "Black and Caspian Freight Forum 2022" RDL Group tarafından 21 Eylül 2022 tarihinde İstanbul’da Elite World Asia Hotel’de düzenlenecektir.

Forumda uluslararası üreticiler, ithalatçı ve ihracatçılar, deniz taşımacılığı yapan firmalar, demiryolu operatörleri, lojistik firmaları, teknoloji şirketleri, bankalar, dernek ve kamu temsilcilerinin katılımları ile Karadeniz ve Hazar Denizi’ndeki lojistik pazarı değerlendirilecek olup günümüz jeopolitik koşulları, bölgedeki yaptırımlar, altyapıların geliştirilmesi, gümrükleme ve ticaretin dijitalleştirilmesi gibi konular ele alınacaktır.

Foruma katılım için 1 Temmuz 2022 Cuma gününe kadar yapılan başvurularda erken kayıt avantajı sağlanacak olup Türk firmaları için %30 indirim uygulanacaktır.
Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı
UTİKAD'ın destekçileri arasında bulunduğu "Logistech Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı" İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından 29 Eylül–1 Ekim 2022 tarihlerinde 10.00–18.00 saatleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenecektir.

Lojistik, depolama, bilgi ve otomasyon, e-ticaret, banka, sigorta, gümrükleme firmaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan fuarda lojistik sektörünün tüm tedarik ve ihtiyaç zincirlerinin bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

UTİKAD üyelerine özel, fuar için 7 Temmuz 2022 tarihine kadar %25 erken kayıt indirim avantajı sağlanacaktır. 7 Temmuz 2022 tarihinden sonra gerçekleştirilecek kayıtlar için ise UTİKAD üyelerine %15 indirim sunulacaktır.

Fuar hakkında detaylı bilgi ve katılım için iletişim bilgileri:

Gözde Marangoz
Fuarlar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 79 / 0531 250 64 41
E-Posta: gozde.marangoz@izmirfair.com.tr

Sercan Açıkgöz
Fuar Proje Sorumlusu
Tel: 0232 497 11 23 / 0531 250 64 17
II. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi
UTİKAD'ın da destekçileri arasında olduğu ve konuşmacı olarak katılım sağlanan I. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi–DLSS, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) destekleriyle, Türkiye’de ilk defa 7-8 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara’da 64 stant ve 1367 ziyaretçi ile tamamlanmıştır.

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’nin ikincisi ise yeniden UTİKAD’ın desteği ile 4-5 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn Hotel’de düzenlenecek olup Ankara Sanayi Odası (ASO) önderliğinde gerçekleştirilecektir. İlgili kamu kurum ve şirketleri ve yurt dışı davetleri ASO tarafından koordine edilecektir.

Söz konusu zirveye katılım sağlamak isteyen üyelerimiz DLSS organizasyon komitesi ile aşağıda yer alan bilgiler üzerinden iletişime geçebilirler.

İletişim:
Tel: 0312 219 59 20
7. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı UTİKAD'ın destekçileri arasında olduğu "7. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı" Oltis Group tarafından 5-7 Ekim 2022 tarihlerinde Clarion Congress Hotel Prague'da gerçekleştirilecektir.

"Birlikte Yeni Nesil Demiryolları İnşa Edelim" sloganı ile gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında beş oturum düzenlenecek olup oturumlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında demiryolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığında standardizasyon, Avrupa Birliği araştırmaları ve inovasyonlar vb. konular değerlendirilecektir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr