Haftalık Bültenler

Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nde Yaşanan Araç Yoğunluğu
Hakkında Bilgilendirme
T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nde Yaşanan Araç Yoğunluğu Hakkında Bilgilendirme" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda devam etmekte olan Rusya - Ukrayna krizi ve Ramazan Bayramı tatili sebebi ile Erenköy Gümrük Müdürlüğü sahasında son zamanlarda artmaya devam eden ve saha dışına taşan araç yoğunluğunun yaşandığı ve bu yoğunluğun giderilmesi amacı ile bölgedeki gümrük personellerinin tam kapasite çalıştığı bildirilmiştir.

Ayrıca yoğunluk sebebi ile ithalat, ihracat ve transite ilişkin mesai taleplerinin karşılanmakta olduğu ve Erenköy Gümrük Sahası'na gelen özellikle ihracat yükü taşıması yapan araçlara ilişkin gümrük belgelerinin araçlar gümrük sahasına gelmeden önce hazırlanmasının süreci hızlandırmak adına büyük önem arz ettiği ifade edilmiştir.
Bulgaristan Sınır Kapısı'ndan Geçişler Hakkında BilgilendirmeT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Bulgaristan Sınır Kapısı'ndan Geçişler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Kapıkule Gümrük Kapısı'nın karşısında yer alan Bulgaristan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki gıda laboratuvarları ile ilgili Bulgaristan makamlarının planlamalarının olduğu, bu sebeple Türkiye taşımacılık sektörünün kısa dönemde bu durumun farkında olarak planlama yapmasının faydalı olabileceği bildirilmiştir.
Rusya'da TIR İçin Yeni Sınır Geçiş Noktalarının AçılmasıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından "Rusya'da TIR İçin Yeni Sınır Geçiş Noktalarının Açılması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Rusya Maliye Bakanlığı'nın Rusya'da Kafkas, Temrük ve Novoroski Limanlarını TIR Karnesi işlemlerine açtığına dair emir yayımladığı bildirilmiş olup Türkiye ile Rusya'yı birbirine bağlayan yeni TIR intermodal güzergahlarının son derece sıkışık olan Rusya-Gürcistan ve Rusya-Azerbaycan sınırlarına alternatif olabileceği belirtilmiştir.
Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Sonradan KontrolüT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Sonradan Kontrolü-Teminat" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda gerek tercihli gerekse tercihli olmayan ticaret kapsamındaki cari ithalat işlemlerine ilişkin olarak gümrük idarelerine ibraz edilen menşe ispat ve dolaşım belgelerinin sonradan kontrole gönderilmesi durumunda yapılacak olan kontrol talepleri çerçevesinde teminat alınmaksızın eşyanın teslim edilmemesi gerektiği bildirilmiştir.
Hava Ulaştırmacılığında Kullanılan Eşya Listesinde DeğişiklikT.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından "2014/17 Sayılı Genelge'de Değişiklik - GTİP Güncelleme" konulu Genelge (2022/10) yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede 2022-10 Sayılı Genelge ile 18.07.2014 tarihli ve 2014/17 sayılı Genelge'nin "EK-1: Hava Ulaştırmacılığında Kullanılan Eşya (Donatım ve İşletme Malzemesi)" başlıklı listesinden 2903.39.26.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunun çıkarıldığı, aynı listeye 2903.45.00.00.00 (tek kullanımlık basınçlı kaplar içerisinde olanlar hariç), 2903.59.00.00.00, 9402.90.00.00.19 ve 9402.90.00.00.21 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarının eklendiği bildirilmiştir.
Rize-Artvin Havalimanı'nın Uluslararası Giriş ve Çıkışlara Açık Daimi Hava Hudut Kapısı Olarak Tespit Edilmesi Hakkında Karar11 Mayıs 2022 tarihli ve 31832 sayılı Resmi Gazete'de "Rize-Artvin Havalimanının Uluslararası Giriş ve Çıkışlara Açık Daimi Hava Hudut Kapısı Olarak Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5540)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan kararda Rize-Artvin Havalimanı'nın uluslararası giriş ve çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespit edilmesine karar verildiği bildirilmiştir.
Mısır - İhracatta ACID Sistemi
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından "Mısır - İhracatta ACID Sistemi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Mısır Arap Cumhuriyeti'nin 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla denizyolu taşımaları için başlattığı "Gönderi Ön Bilgilendirme-Advanced Cargo Information (ACI-ACID)" numarası uygulamasının 15 Mayıs 2022-1 Ekim 2022 tarihleri arasında test aşaması olarak havayolu kargoları için de uygulanmaya başlayacağı belirtilmiştir.
FIATA E-BültenleriUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 6 Mayıs ve 13 Mayıs 2022 tarihli e-bültenleri yayınlanmıştır.
Türkiye - Cezayir İş Yatırımı Forumu
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "Türkiye - Cezayir İş Yatırımı Forumu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın ve ilgili Bakanlıkların katılımıyla 17 Mayıs 2022 Salı günü saat 13.30 - 17.30 arasında Four Seasons İstanbul at the Bosphorus Hotel'de Türkiye - Cezayir İş Yatırımı Forumu düzenleneceği bildirilmiştir.

Söz konusu foruma katılım sağlayacakların 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü saat 12.00'ye kadar ekte yer alan formu doldurmaları gerekmektedir.
İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu
Uluslararası Ticaret, Taşıma Hukuku ve Nakliyat Sigortaları Eğitimi
İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu tarafından 23-24-25 ve 26 Mayıs 2022 tarihlerinde 15.00 - 19.00 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden "Uluslararası Ticaret, Taşıma Hukuku ve Nakliyat Sigortaları Eğitimi" düzenlenecektir.

Eğitimde, uluslararası ticari sözleşmelerin hazırlanması ve uyuşmazlıkların çözüm yolları, taşıma hukukuna giriş ve taşımacılık mevzuatı, taşıma sözleşmesi ve taşıma senetleri, taşıyıcının sorumluluğu, taşıma sorumluluk sigortaları, emtia nakliyat sigortaları ve sigorta rücu davaları konularına yer verilecektir.
Kanada'da Yatırım ve Ticaret Fırsatları Bilgilendirme Semineri
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından "Kanada'da Yatırım ve Ticaret Fırsatları Bilgilendirme Semineri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Green and Speigel LLP Hukuk Bürosu ve Gowling WLG LLP Hukuk Bürosu'ndan konuşmacıların katılımı ile 24 Mayıs 2022 Salı günü 18.00 - 20.00 saatleri arasında DEİK’te yapılacak olan, Kanada'nın çalışma ve vize imkanları, Kanada'da yatırım ve ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken hukuki ve vergisel hususların ele alınacağı seminerin soru-cevap bölümü ile tamamlanacağı bildirilmiştir.
100 Yıllık İşletmeler ProjesiİMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından "100 Yıllık İşletmeler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) iş birliğinde gerçekleştirilecek olan "100 Yıllık İşletmeler - Türk İş Dünyasının Çınarları" projesi kapsamında Türkiye'nin farklı bölgelerinde faaliyet göstermeye devam eden uzun ömürlü şirketlerin tarihsel birikimlerini ortaya koymak ve Cumhuriyetin ilanının 100. yılı yaklaşırken bu şirketlerin kazanımlarını ve Türkiye'de özel sektörün zengin tarihini, Cumhuriyetin ilanına tanıklık etmiş işletmelerin gözünden belgelemenin amaçlandığı belirtilmiştir.

Söz konusu proje kapsamında resmi kuruluşu 1923 ve öncesine dayanan ve hala faaliyetine devam eden işletmelerin envanterini oluşturmak için "100 Yıllık İşletmeler Bildirim Formu" oluşturulduğu ve projede yer alması istenen işletmeler için bu formun doldurulabileceği bildirilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı
Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6
Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72