Haftalık Bültenler

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği Kapsamında Alınan COVID-19 Tedbirlerinin 1 Temmuz 2022 Tarihi İtibarıyla Yürürlükten Kaldırılması
TOBB TIR İşlemleri Müdürlüğü tarafından "Koronavirüs Tedbirleri (Geçici/Süreli Düzenlemeler)" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 21 Şubat 2021 tarih ve 54434 sayılı Bakanlık Oluru ile, COVID-19 salgını kapsamında virüs yayılımının önlenmesini ve taşımacılara etkisinin en aza indirgenmesini teminen 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında alınan geçici tedbirlerin 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılacağı bildirilmiştir.
Ukrayna-Rusya Krizi ile İlgili AB Kararları ve Krizin Taşıma İşleri Organizatörlüğü Faaliyetlerine Etkileri - Güncel
UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) tarafından "Ukrayna-Rusya Krizi ile İlgili AB Kararları ve Krizin Taşıma İşleri Organizatörlüğü Faaliyetlerine Etkileri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Ukrayna-Rusya krizi doğrultusunda Avrupa Birliği tarafından yaptırımlar uygulandığı ve bu yaptırımların tüm taşıma modlarını kapsayacak şekilde küresel bir etkiye sahip olacağı belirtilmiş olup taşıma modları bazında 1-3 Mart 2022 tarihleri arasında alınan Avrupa Birliği kararları paylaşılmıştır.
Süveyş Kanalından Geçiş Yapacak Gemilere Yönelik Ek Ücret Oranlarıİstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Süveyş Kanalından Geçiş Yapacak Gemilere Yönelik Ek Ücret Oranları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 1 Mart 2022'den itibaren kanaldan geçen gemilere yönelik %5 ila %47 oranlarında değişen ek ücret uygulamasına geçileceği bildirilmiştir.
Tunus'a Yönelik Olarak Düzenlenen EUR.1/EUR.MED Dolaşım Belgelerinin İmza SüreçleriT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Tunus-MEDOS Islak İmza" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ikinci bir talimata kadar Tunus'a yönelik olarak düzenlenen EUR.1/EUR.MED Dolaşım Belgelerinin gümrük vizesi kutusunun ilgili gümrük memurlarınca imzalanması gerektiği bildirilmiştir.
Varış Öncesi Gümrük İşlemlerine Eklenecek GTİP'ler ve Uygulamaya İlişkin KılavuzT.C. Ticaret Bakanlığı tarafından "Varış Öncesi Gümrük İşlemlerine Eklenecek GTİP'ler ve Uygulamaya İlişkin Kılavuz" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda varış öncesi gümrükleme uygulamasından yararlanacak eşya listesi ve uygulamayla ilgili kılavuz yayınlanmış olup güncellenen kılavuzda denizyolu ve havayolu taşımacılığına özel hususlar belirtilmekle birlikte bir taşıma senedine bağlı birden fazla gümrük beyannamesinin açılmasına imkan sağlandığı bildirilmiştir.
Kara Sınır Kapılarındaki Tescil Peronlarında POS Cihazı ile Yapılacak Tahsilat İşlemleri
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "POS Cihazı ile Tahsilat" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 15 Mart 2022 tarihi itibarıyla, kara sınır kapılarında tescil peronlarında kullanılmakta olan programlarda, plakaya bağlı olarak trafik cezası ve köprü/otoyol geçiş ücretine ilişkin sorgu yapılarak ödenmemiş ceza/ücret bulunması halinde, tahsilatların POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirileceği ve tahsilatlar gerçekleşmeden araçların gümrük sahasından çıkışına izin verilmeyeceği belirtilmiş olup tek ve maktu vergi, fazla mesai ücreti ve para cezalarının da peronlarda POS cihazı ile tahsil edilebileceği bildirilmiştir.
Ukrayna’dan Yapılacak Tarım Ürünleri İthalatında Uygulanacak Esaslar Hakkında Karar3 Mart 2022 tarihli ve 31767 sayılı Resmi Gazete'de "Ukrayna’dan Yapılacak Tarım Ürünleri İthalatında Uygulanacak Esaslar Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5251)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan kararda Ukrayna'dan yüklenen tarımsal ürünlerin ithalatında veya transit ticaretinde T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'na sunulması zorunlu olan resmi sertifika ve belgelerin, ülke yetkili otoriteleri tarafından yeniden düzenlenmeye başlayıncaya kadar resmi kontrollerde aranmayacağı bildirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Macaristan Hükümeti Arasında Yolcu ve Eşyanın Karayolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanması2 Mart 2022 tarihli ve 31766 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Macaristan Hükümeti Arasında Yolcu ve Eşyanın Karayolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Brezilya Federatif Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanması2 Mart 2022 tarihli ve 31766 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Brezilya Federatif Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayınlanmıştır.
Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler BloğuDEİK tarafından "Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler Bloğu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Ticaret Müşavirlikleri tarafından hazırlanan, ülkelerle ilgili önemli ekonomik ve ticari gelişmeleri, mevzuat değişikliklerini, sorun, öneri ve fırsatları içeren blog yazıları paylaşılmıştır.
Kredi Garanti Fonu Yeni Destek Paketleriİstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Kredi Garanti Fonu Yeni Destek Paketleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda toplam büyüklüğü 60 Milyar TL olan Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli "Yatırım Destek Paketi", "İhracat Destek Paketi" ve "İşletme Harcamaları Destek Paketi" başvurularının 22 Şubat 2022 tarihi itibarıyla başladığı belirtilmiş olup değişik sektörlerde kullanılmak üzere uygulamaya giren destek ve kefalet paketlerine ilişkin özet bilgilere yer verilmiştir.
CLECAT E-Bülten No.08UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 08 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
3. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri ZirvesiTürkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği (AUS Türkiye) tarafından 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ankara'da "3. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi" düzenlenecektir.

Zirvenin 9 Mart 2022 tarihli programının "Akıllı Lojistik" konulu oturumuna UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy konuşmacı olarak katılacak olup "Akıllı Lojistik ve Denizyolu Havayolu Uygulamaları" konulu sunum yapacaktır.

Zirveye katılım sağlamak isteyen üyelerimizin https://www.auszirvesi.org/ adresi üzerinden ön kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.
2022 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi
UTİKAD tarafından "2022 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Söz konusu takvimde 2022 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr