Haftalık Bültenler

Slovakya'da Bazı Yolların ÜcretlendirilmesiT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Slovakya" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 1 Mart 2022 tarihinden itibaren ağırlığı 3.5 tonu geçen araçların Bratislava şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla bazı yollarda ücrete tabi tutulacağı belirtilmiştir.
Sınır Geçişlerinin Takografa Manuel Olarak KaydedilmesiTOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Daire Başkanlığı Sayısal Takograf Müdürlüğü tarafından "Sınır Geçişlerinin Takografa Manuel Olarak Kaydedilmesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda AB üyesi devletler arasında yapılan taşımacılık işlemleri sırasında sınır geçişlerinin kayıt altına alınmasını öngören sınır geçişlerinin takografa manuel olarak kaydedilmesi uygulamasının 2 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe girdiği, varış yapılan liman, tren istasyonu dışında veya sınırdan uzaktaki mola noktalarında ülke kodunun geç kaydedilmesi ya da hala kaydedilmemiş olması halinde 52 - 102 Euro arasında bir cezai işlemin uygulanmasının muhtemel olduğu belirtilmiş olup getirilen kuralın AB üye devletlerinde kayıtlı nakliyeci ve sürücülere ilişkin olsa da bu konuda herhangi bir cezai işleme maruz kalınması halinde mevcut bilgi ve belgeler ile staum@tobb.org.tr adresine bildirimde bulunulması halinde ilgili makamlar nezdinde girişimlerde bulunulacağı bildirilmiştir.
M2 Yetki Belgesi Eki Taşıt Belgesine Taşıt Kaydedilmesi TOBB Türkiye Sektör Meclisleri Müdürlüğü tarafından "M2 Belgesi Hakkında" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda M1 veya M2 Yetki Belgesi eki taşıt belgesine, eşya taşımaya mahsus ticari taşıtların yanı sıra ticari otomobiller ile ticari veya hususi motosiklet veya moped cinsi taşıtların kaydedilebilmesinin; herhangi bir taşıt cinsi ayrımına bakılmaksızın M2 Yetki Belgesi eki taşıt belgesine özmal taşıt sayısının 10 katını geçmemek kaydıyla, yurt içi taşımalarında kullanmak üzere özmal taşıt sayısının 10 katı, uluslararası taşımalarında kullanmak üzere de 2 özmal taşıtına karşılık 1 adet ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş sözleşmeli taşıtın yetki belgesi eki taşıt belgesine ilave edilmesinin Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde mümkün olduğu belirtilmiştir.
Mısır ACID Uygulama Güncellemeleriİstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "Mısır ACID Uygulama Güncellemeleri Hakkında" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ACID’in uygulama platformu olan Nafeza’dan yapılan açıklamada halihazırda Mısır’a ihracat gerçekleştirip Cargo-X'i aktif kayıtlı olarak kullanmayan firmalar yüzünden ihracatçıların ve Mısırlı ithalatçıların zarar ettiği belirtilmekte olup 15 Şubat 2022 tarihinden itibaren ACID kural ve uygulamalarıyla uyum göstermeyen ihracatçılar için Mısır Gümrük Otoritesince ACID numarası oluşturulmasının durdurulacağının beyan edildiği, konuyla ilgili olarak ihracatçılarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiği, ayrıca Cargo-X ve Nafeza platformlarındaki güncel bilgiler kısımlarının (updates/news and event vb.) takip edilmesinin, değişikliklerin hızlı ve bildirimsiz bir şekilde yapılıyor olmasından kaynaklı olarak faydalı olacağı değerlendirmesinde bulunulmuştur.
Tunus'a Yapılan İhracatta Düzenlenen EUR.1 BelgeleriOrta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından "EUR-1 Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Tunus Gümrük İdaresiyle Ticaret Bakanlığımız arasında EUR.1 Dolaşım Belgelerinin ıslak imzalı olarak düzenleneceğine dair herhangi bir mutabakat bulunmadığı, MEDOS üzerinden usulüne uygun olarak elektronik ortamda düzenlenen belgelerin Tunus tarafınca kabul edilmesi gerektiği ve Tunus gümrükleri tarafından 1 Mart 2022 tarihine kadar MEDOS üzerinden elektronik olarak düzenlenen belgelerin kabul edileceği bildirilmiştir.
İhracat Genelgesinde Yapılan Güncellemeİhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen İhracat Genelgesinin, Peşin döviz başlıklı 6. maddesinde değişiklikler yapılmıştır.
Reeskont Kredisi Kullanımı İçin Döviz Mevduatlarından TL'ye Dönüş ZorunluluğuTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı'nda değişiklik yapılmıştır.

Yapılan değişiklikle reeskont kredisi kullanımı için döviz mevduatlarından TL'ye dönüş zorunluluğu getirilmiş, yabancı para cinsinden reeskont kredisi kullanacak olan firmaların; 30 Nisan 2022 tarihine kadar gerçekleştirecekleri reeskont kredisi kullanımlarında döviz tevdiat hesapları ve katılma fonlarının en az yüzde 10’unu, Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına dönüştürmesi veya dönüşeceğine ilişkin taahhütte bulunması, 1 Mayıs 2022 tarihi ile 31 Temmuz 2022 tarihi arasında gerçekleştirecekleri reeskont kredisi kullanımlarında döviz tevdiat hesapları ve katılma fonlarının en az yüzde 20’sini, Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına dönüştürmesi veya dönüşeceğine ilişkin taahhütte bulunması, 1 Ağustos 2022 tarihi ve sonrasında gerçekleştirecekleri reeskont kredisi kullanımlarda ise döviz tevdiat hesapları ve katılma fonlarının en az yüzde 20’sini Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına dönüştürmesi zorunlu hale getirilmiştir.
AB E-Ticaret Gümrük Mevzuatının Güncellenmesi AnketiTicaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü E-İhracat, Dijital Pazarlama ve DKB, Yeni Nesil Teknolojiler Dairesi Başkanlığı tarafından "AB E-Ticaret Gümrük Mevzuatının Güncellenmesi - Kamu Danışma Süreci" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliğine (AB) yönelik üçüncü ülkeler kaynaklı e-ticaret işlemlerine ilişkin gümrük mevzuatının güncellenmesi çalışmalarına başlandığı ve çevrimiçi ortamda kamu danışma süreci yürütüldüğü bildirilmiş olup ekte yer alan anketin 25 Şubat 2022 tarihine kadar yanıtlanabileceği belirtilmiştir.
CLECAT E-Bülten No.05UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 05 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 3 Şubat 2022 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr