Haftalık Bültenler

Ticaret Bakanlığı Taşra Teşkilatı Hakkında Yönetmelik11 Ocak 2022 tarihli ve 31716 sayılı Resmi Gazete’de "Ticaret Bakanlığı Taşra Teşkilatı Hakkında Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik ile Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatının kuruluş ve görevleri belirlenmiştir.
Yurt Dışı Yatırım Endeksi 2021DEİK tarafından "Yurt Dışı Yatırım Endeksi 2021" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda DEİK Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi ve Bain & Company iş birliği ile Yurt Dışı Yatırım Endeksi hazırlandığı belirtilmiştir.
YTB Uluslararası Öğrenci Staj ProgramıDEİK tarafından "YTB Uluslararası Öğrenci Staj Programı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) bünyesinde yükseköğretim düzeyinde uluslararası öğrencilere sağlanan ve kamu kaynaklı olan "Türkiye Bursları Programı"nın oluşturulduğu, DEİK ve YTB arasında imzalanan protokol vesilesiyle ilgili öğrencilerin eğitim süreçlerine katkı sağlandığı belirtilmiş olup uluslararası öğrencilerin ülkemizde daha geniş staj imkanlarına sahip olmaları adına Mart 2022’de başlayacak başvurularla yaz döneminde 6 hafta boyunca staj imkanı sağlamak isteyen üyelerin staj@turkiyeburslari.gov.tr adresi ile iletişime geçmeleri gerektiği bildirilmiştir.
2022 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi
UTİKAD tarafından "2022 Yılı Lojistik Sektörü Etkinlik Takvimi" hazırlanmıştır.

Söz konusu takvimde 2022 yılı içerisindeki lojistik sektörüyle ilgili dünyada düzenlenecek olan etkinliklere yer verilmiştir.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 13 Ocak 2022 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
CLECAT E-Bülten No.01UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 01 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA Diploma Eğitimi'nin Yeni Dönem Kayıtları Devam Ediyor
Türkiye'de sadece UTİKAD tarafından İTÜSEM iş birliği ile başarıyla sürdürülen ve Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği'ne göre taşıma işleri faaliyetlerinde bulunacak firmalarda mesleki yeterlilik şartı olarak aranan ÜDY Belgesi'nden muafiyet sağlayan FIATA Diploma Eğitimi'nin yeni dönem kayıtları devam ediyor.

Eğitim COVID-19 salgını sebebiyle çevrimiçi düzenlenecek olup Türkiye'nin her yerinden katılım sağlanabilecektir.

Çok modlu taşımacılık dahil olmak üzere tüm taşıma modları, dış ticaret, depolama ve dağıtım, gümrük süreçleri, sigorta, tehlikeli maddeler, güvenlik ve emniyet, lojistik sektöründe bilişim teknolojilerinin kullanımı konuları, mevzuat ile operasyonel bilgiler eşliğinde sektörün ve akademik dünyanın deneyimli temsilcileri tarafından katılımcılara aktarılacaktır. Eğitim dili Türkçe olan FIATA Diploma Eğitimi dersleri 18 Ocak 2022 – 3 Eylül 2022 tarihleri arasında Salı, Perşembe günleri 18.00-21.00 ve Cumartesi günü 10.00-13.00 saatleri arasında, çevrimiçi platform üzerinden yapılacaktır. %70 oranında devam zorunluluğunun ve sınavlarda başarı şartının olduğu eğitime, hizmet yelpazesini genişletmek isteyen lojistik işletmesi sahibi girişimcilerle mesleki bilgi birikimlerini dünya standartlarına taşımak isteyen herkes katılabilecektir.

Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar TİO Yönetmeliği kapsamındaki ÜDY muafiyeti haricinde, 150 ülkede geçerliliği bulunan ve FIATA tarafından verilecek olan FIATA Diploması ve FIATA Hava Kargo Sertifikası'nın yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından verilen Lojistik Uzmanlık Sertifikası'nı da almaya hak kazanacaktır.

Eğitim ücreti 12.000 TL + KDV olup World Kart sahiplerine 9 taksit imkanı bulunmaktadır.

Türkiye'de yalnızca UTİKAD tarafından verilen hem ulusal hem de uluslararası alanda kalitesini ve geçerliliğini kanıtlamış bu eğitime kayıt olmak ve bilgi almak isteyenlerin UTİKAD ile iletişime geçmelerini rica ederiz.

İletişim Bilgileri:

UTİKAD Sektörel İlişkiler Departmanı
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72