Haftalık Bültenler

Türkmenistan'a Giriş Yapan Taşımacılara Uygulanacak Ücret ve Harçlar
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Türkmenistan'a Giriş Yapan Taşımacılara Uygulanacak Ücret ve Harçlar" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 15 Kasım 2021 tarihinden 15 Kasım 2022 tarihine kadar, yurt dışından Türkmenistan'a gelen ve Türkmenistan'dan transit geçiş yapan römork ve yarı römork sahiplerinden ücret ve harç alınmasına ilişkin düzenleme yapıldığı bildirilmiştir.

Ayrıca İran, Umman, Türkmenistan ve Özbekistan Hükümetleri arasında imzalanan Aşkabat Anlaşması'na veya Lapis Lazuli Transit ve Ulaştırma İşbirliği Anlaşması'na taraf ülkelerin ve bu ülkeler üzerinden gelen üçüncü ülkelerin römorkları ve yarı römorkları için ekteki ücret ve harç tablosunun "Türkmenawtoulagları Ajansı" tarafından uygulanacağı belirtilmiştir.
Slovenya Transit Geçiş Belgelerinin Kullanıma Açılması
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Slovenya Transit Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda mevcudu bulunan kotalar dahilindeki Slovenya transit geçiş belgelerinin tamamının 9 Aralık 2021 tarihi itibarıyla genel kullanıma açıldığı bildirilmiştir.
Gudauri-Kobi Yolunun Kar Nedeniyle Kapanması
TOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Daire Başkanlığı TIR İşlemleri Müdürlüğü tarafından "Gudauri-Kobi Yolunun Kar Nedeniyle Kapanması" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Gudauri-Kobi bölümünün, kar ve buzlanma sebebiyle trafiğe kapatıldığı, Gudauri-Kobi, Akhalkalaki-Kartsakhi bölümlerinde yük taşıtları için trafiğe kapanan yollarda temizlik çalışmaları sonucunda belirtilen güzergahların 2 Aralık 2021 tarihinde açıldığı ve özellikle kış ayları boyunca bölgedeki yol ve hava şartları konusunun takip edilerek dikkatli olunmasının faydalı olacağı belirtilmiştir.
Gümrük İdarelerinde Fazla Mesai İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yürütülebilmesi
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Fazla Mesai Programı - Pilot Uygulamaya Geçiş" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda gümrük idarelerinde fazla mesai işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla hazırlanan elektronik sistemin, ihracat ve bağlantılı transit işlemleri için 5 Haziran 2018 tarihi itibarıyla Ankara Gümrük Müdürlüğü'nde, 13 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nde pilot olarak devreye alındığı, sistemde birtakım yeni düzenlemeler ile iyileştirmeler yapıldığı ve pilot uygulamanın Ankara ve Erenköy Gümrük Müdürlüklerinde 13 Aralık 2021 tarihi itibarıyla devreye alınmasının öngörüldüğü bildirilmiştir.
Gümrük Genel Tebliğ (Gümrük İşlemleri)'lerinde Yapılan Değişiklikler4 Aralık 2021 tarihli ve 31679 sayılı Resmi Gazete ile "Gümrük Genel Tebliğ (Gümrük İşlemleri)"lerinde değişiklikler yapılmıştır.

Yapılan değişiklikler ile Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 90), (Seri No: 92), (Seri No: 93), (Seri No: 96), (Seri No: 97), (Seri No: 102), (Seri No: 105), (Seri No: 164) ve (Seri No: 166) kapsamında düzenlemeler yapılmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasına Ek "Menşeli Ürünler" Kavramının Tanımı ve İdari İş Birliği Yöntemlerine İlişkin Karar
10 Aralık 2021 tarihli ve 31685 sayılı Resmi Gazete'de "Bazı Anlaşmaların Yürürlüğe Girdiği Tarihlerin Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4917)" yayınlanmıştır.

Yayınlanan karar ile "Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Anlaşması ile Kurulan Ortak Komitenin Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasına Ek ‘Menşeli Ürünler’ Kavramının Tanımı ve İdari İş Birliği Yöntemlerine İlişkin Protokol II’yi Değiştiren 1/2020 Sayılı Karar"ın 3 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Denizcilik Anlaşmasının Onaylanması9 Aralık 2021 tarihli ve 31684 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Denizcilik Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4889)" yayınlanmıştır.
Sera Gazı Emisyonlarının Azaltılmasına Yönelik ICS Raporu
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "ISWG-GHG 10 Toplantısı Hakkındaki ICS Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuru ile Uluslararası Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan Sera Gazı Emisyonlarının Azaltılmasına Yönelik Oturumlararası Çalışma Grubu'nun 10. oturumu hakkındaki özet rapor paylaşılmıştır.
Uluslararası Denizcilik Örgütü Deniz Çevresini Koruma Komitesi 77. Dönem Toplantısı Sonuçları
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "MEPC 77’nci Dönem Toplantısı Sonuçları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuru ile Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün Deniz Çevresini Koruma Komitesi 77. Dönem Toplantısı'na ilişkin özet bilgiler paylaşılmıştır.
TCDD Yurtiçi Eşya Tarifesi - GüncelTCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Yük Dairesi Başkanlığı tarafından 3 Aralık 2021 tarihi itibarıyla geçerli olan güncel "Yurtiçi Eşya Tarifesi" yayınlanmıştır.
4 Adet Sanayi ve Depolama Alanı ile 6 Adet Depolama Alanına İlişkin Arsa Müzayedesi
Emlak Yönetim Hizmetleri ve Tic. A.Ş. tarafından "TOKİ 22 - 23 Aralık 2021 Arsa Müzayedesi Bilgilendirme Talebi" konulu bir yazı Derneğimize iletilmiştir.

İletilen yazıda 22 - 23 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak olan 29 ilde 307 muhtelif arsa satışı müzayedesi kapsamında 4 adet sanayi ve depolama alanı ile 6 adet depolama alanının satışa sunulacağı belirtilmiştir.

22 - 23 Aralık 2021 tarihlerinde saat 10.30'da teklif alınmaya başlanacak olup açık artırmaya salonlar veya https://emlakmuzayede.com.tr/ adresi üzerinden katılım sağlanabilecektir.
CLECAT E-Bülten No.44UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 44 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 30 Kasım 2021 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72