Haftalık Bültenler

TIR Karnesi Kapsamında BAE - Türkiye Arası Yapılan Taşımalar
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Birleşik Arap Emirlikleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yakın geçmişte TIR Sözleşmesini uygulamaya başladığı, bu sayede TIR Karnesi kapsamında BAE hareket ve varışlı taşımalar yapılması imkanı sağlandığı ve BAE'den Türkiye'ye TIR Karnesi kapsamında ilk taşımanın gerçekleştirildiği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda zaman ve maliyet açısından büyük faydalar sağlandığı, Marmara Bölgesi'nden Basra Körfezi'ne ortalama 20 ile 26 gün süren denizyolu seferlerine kıyasen 7 günlük sürede intikal edildiği ve böylece dünya genelinde yaşanan konteyner kısıtlılığı sebebiyle bütün paydaşların maruz kaldığı maliyet artışı ve eşya tesliminde gecikme gibi sorunlardan kaçınıldığı ve ciddi oranda tasarruf edildiği bildirilmiştir.
Bulgaristan İkili Geçiş Belgeleri
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Bulgaristan İkili Geçiş Belgeleri" ile ilgili iki duyuru yapılmıştır.

Yapılan birinci duyuruda Bulgaristan tarafı ile yapılan görüşmeler neticesinde, 2.000 adet ilave ikili geçiş belgesi konusunda mutabakat sağlandığı, belgelerin ülkemize ulaştırıldıktan sonra ilgili sınır kapılarında dağıtıma açılacağı, ayrıca kotalar dahilinde Bulgaristan’dan temin edilen 32.000 adet ikili geçiş belgesinin 2021 yılında taşımalarda yaşanan artış ile ilk defa tükendiği ve dağıtılacak Bulgaristan ikili geçiş belgelerinin iade kapsamına alındığı belirtilmiştir.

Yapılan ikinci duyuruda Bulgaristan ikili geçiş belgelerinin ülkemize ulaştığı ve Kapıkule Sınır Kapısı'nda dağıtım işlemlerine başlandığı bildirilmiştir.
Rusya İlave İkili Geçiş BelgeleriT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Rusya'dan Temin Edilen 1.000 Adet İlave İkili Geçiş Belgeleri Ülkemize Ulaştı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Rusya’dan temin edilen 1.000 adet ilave ikili geçiş belgelerinin ülkemize ulaştığı, belgelerin Vherniy-Lars (Rusya-Gürcistan), Yarag-Kazmalyar (Rusya-Azerbaycan) sınır kapılarındaki tadilat çalışmaları sebebiyle yoğunluğa mahal vermemek amacıyla Rusya tarafınca bu güzergahlar hariç hazırlandığı, alınan bu ilave belgelerin batı sınır kapılarında ve Ro-Ro güzergahlarında, mevcut ikili geçiş belgelerinin ise doğu sınır kapılarında dağıtılacağı belirtilmiştir.

Bu doğrultuda 1.000 adet ilave geçiş belgesinin yanı sıra Aralık ayı için kullanıma açılacak 750 adet belgenin tamamının kesintisiz bir taşımacılık için 22 Kasım 2021 tarihi itibarıyla genel kullanıma açıldığı bildirilmiştir.
Türkmenistan'a Gelen/Transit Geçiş Yapan Römork ve Yarı Römorklara Uygulanacak Ücret - Harçlar
TOBB Taşıma ve Lojistik Sistemler Daire Başkanlığı Uluslararası Geçiş Belgesi Müdürlüğü tarafından "Türkmenistan Ücretler" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Türkmenistan'ın 2020 yılının Mart ayında pandemi gerekçesiyle sınırlarını kapatmış olması sebebiyle, bu ülkeye yönelik ikili ve transit taşımalarda önemli sorunlar yaşandığı, kısıtlamaların halen sürmekte olduğu belirtilerek, 15 Kasım 2021 - 15 Kasım 2022 tarihleri arasında Türkmenistan'a gelen ve transit geçiş yapan römork ve yarı römorklara uygulanacak ücret ve harçlar hakkında bilgi verilmiştir.
2022 Yılı UBAK İzin Belgesi Tahsis ve Ödeme Numaralarını Gösterir Liste
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Takas İşlemlerini Müteakip 2022 Yılı UBAK İzin Belgesi Tahsis ve Ödeme Numaralarını Gösterir Liste Yayımlanmıştır" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2022 yılına ait UBAK İzin Belgesini almaya hak kazanan firmaların listedeki belge numaralarının karşısında belirtilen ödeme numaraları ile Ziraat Bankası şubelerinden, internet bankacılığı işlemlerinden ve ATM’lerinden veya Vakıflar Bankası şubelerinden 6 Aralık 2021 tarihine kadar ücretlerini yatırmaları halinde belgelerini teslim alabilecekleri bildirilmiştir.

Belgelerini teslim almaya gelecek firmaların "Teslim Tutanağı"nı doldurarak geçerli vekalet belgeleri ya da imza sirkülerleri ile birlikte Bakanlıkça oluşturulacak randevu listelerine göre (Ödeme bitiş tarihinden sonra yayınlanacaktır.) belgeleri almaya gelmelerinin işlemlerin hızlandırılması açısından önem arz edeceği, belge almaya hak kazanıp 6 Aralık 2021 tarihine kadar UBAK İzin Belgelerine ilişkin ücretleri yatırmayan firmaların haklarını kaybetmiş sayılacağı belirtilmiştir.
Geri Verme veya Kaldırma Talep Yönetimi Sistemi'ne E-Devlet Şifresi ile Erişim
T.C. Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından "Geri Verme veya Kaldırma Talep Yönetim Sistemine E-Devlet Şifresi ile Erişim" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Geri Verme veya Kaldırma Talep Yönetimi Sistemi'ne BİLGE Sistemi kullanıcı adı ve şifresinin yanı sıra e-Devlet şifresi kullanılarak da erişim sağlanabilmesi yönünde düzenleme yapıldığı bildirilmiştir.
COVID-19 Tedbirleri Kapsamında Dış Ticaretin Olumsuz Etkilenmemesi
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı No:60" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 4 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızda uygulanacak ülkeye giriş tedbirlerinin belirlenmiş olduğu ve uygulanması gereken yeni tedbirlerin 15 Kasım 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde yeniden düzenlendiği belirtilmiştir.

Ayrıca dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak-gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve TIR şoförlerinin SARS-CoV-2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacağı bildirilmiştir.
COVID-19'un Denizcilik Sektörüne Etkileri Raporu
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı (EMSA) COVID-19'un Denizcilik Sektörüne Etkileri Raporu" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı (European Maritime Safety Agency-EMSA) tarafından COVID-19'un Denizcilik Sektörüne Etkileri (COVID-19 Impact on Shipping) Raporu'nun yayınlandığı ve raporda COVID-19'un, Avrupa Birliği (AB) limanlarına uğrak yapan gemilere, AB üye ülkelerinin bayrağını taşıyan gemilere, AB-Çin ve AB-ABD deniz ticaretine etkileri hakkındaki bilgilere yer verildiği belirtilmiştir.
IMO Denizcilik Araştırma Fonu Hakkında ICS Basın Bülteniİstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "IMRF'in Hükümetler Tarafından Kabul Edilmesine Yönelik ICS Basın Bülteni" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda denizcilik sektörü tarafından kullanılması planlanan sıfır emisyonlu teknolojilerin Ar-Ge sürecini hızlandırmaya yönelik 5 Milyar ABD Doları tutarında bir fon olan IMO Denizcilik Araştırma Fonu (IMO Maritime Research Fund-IMRF) ile ilgili bilgileri içeren Uluslararası Deniz Ticaret Odası basın bülteni paylaşılmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Guatemala Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanması24 Kasım 2021 tarihli ve 31669 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Guatemala Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4859)" yayınlanmıştır.
FIATA E-BülteniUTİKAD'ın üyesi olduğu ve UTİKAD üyesi firmaların da üye olabileceği FIATA (Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu)'nın 19 Kasım 2021 tarihli e-bülteni yayınlanmıştır.
15. Sanayi Kongresiİstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "15. Sanayi Kongresi/Başka Türlü Mümkün: Sürdürülebilir Gelecek için Dönüşümü Birlikte Tasarlamak" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda İstanbul Sanayi Odası tarafından 7 Aralık 2021 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde "Başka Türlü Mümkün: Sürdürülebilir Gelecek için Dönüşümü Birlikte Tasarlamak" başlığı ile 15. Sanayi Kongresi'nin gerçekleştirileceği bildirilmiştir.
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72