Haftalık Bültenler

Tehlikeli Yüklerin Denizyoluyla Taşınması ve Yükleme Emniyeti Hakkında Yönetmelik14 Kasım 2021 tarihli ve 31659 sayılı Resmi Gazete'de "Tehlikeli Yüklerin Denizyoluyla Taşınması ve Yükleme Emniyeti Hakkında Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik ile denizyoluyla yapılacak tehlikeli yük taşımacılığı faaliyetinin güvenli, ekonomik, seri, kaliteli, çevreye olumsuz etkisi en az ve diğer taşımacılık faaliyetleri ile uyumlu şekilde yapılması ve denizyoluyla taşınan yüklerin yükleme emniyetinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Ayrıca 3 Mart 2015 tarihli ve 29284 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Deniz Yoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.
Slovenya'da Yeni Trafik Düzenlemesi
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Slovenya Yeni Trafik Düzenlemesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuru ile Slovenya'daki otoyol ve karayolu dinlenme alanlarında araçların park edilmesini düzenleyen yeni Karayolu Trafik Kuralları Kanunu'na ilişkin bilgiler iletilmiştir.
Yunanistan'a Geçiş Belgesiz (Ücretli) TaşımaT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Yunanistan'a Geçiş Belgesiz (Ücretli) Taşıma" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Yunanistan tarafı ile yapılan görüşmeler sonucunda 5.000 taşıtın daha geçiş belgesiz olarak (ücretli) Yunanistan’a taşıma yapabilmesi konusunda mutabakat sağlandığı belirtilmiştir.
Macaristan ve Kazakistan Geçiş Belgeleri
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda,
  • Tahsisli (%60'lık kısım) Macaristan ikili geçiş belgeleri dahil olmak üzere kalan geçiş belgelerinin tamamının 15 Kasım 2021 tarihi itibarıyla genel kullanıma açılmasının,
  • Macaristan ikili geçiş belgelerinden 125'er adet geçiş belgesinin 1 Aralık ve 15 Aralık olmak üzere döneminde kullanıma açılmasının,
  • Tahsisli (%60'lık kısım) Macaristan ikili geçiş belgesi kontenjanı ayrılan tüm firmalara talep etmeleri halinde genel kullanıma açılan Macaristan ikili geçiş belgelerinden tahsis edilmesinin,
  • Kazakistan 3. ülke geçiş belgelerinden 150 adedinin ülkemizden transit geçme şartı aranmaksızın yapılacak taşımalar için kullanıma açılmasının
uygun bulunduğu bildirilmiştir.
Kış Mevsimi Koşulları ve Trafik Güvenliğine Yönelik Tedbirler
T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından "Kış Mevsimi Trafik Tedbirleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik diğer olumsuzluklar da dikkate alınarak belirlenen tedbirler bildirilmiştir.
Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Yapılan Değişiklikler18 Kasım 2021 tarihli ve 31663 sayılı Resmi Gazete'de "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2018-32/45)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2021-32/64)" ve 18 Kasım 2021 tarihli ve 31663 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de "Tebliğ (No: 2021-32/65)" yayınlanmıştır.
T.C. İstanbul Arel Üniversitesi - Doktora Tezi Anketi
T.C. İstanbul Arel Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü İşletme Anabilim dalı tarafından "Büyüme Stratejilerinin Örgüt Performansına Etkisinde Lojistik Stratejilerin Düzenleyici ve Örgüt Yapılarının Aracılık Etkisinin Havacılık Sektörü Bağlamında Araştırılması" konulu Doktora Tezi çalışması için akademik amaca yönelik bir anket hazırlanmıştır.

Hazırlanan ankete havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletme yöneticilerinin katılması talep edilmektedir.
CLECAT E-Bülten No.42UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 42 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Yeşil Ekonomiye Geçişte Türkiye-Birleşik Krallık İş Birliği WebinarıDEİK/Türkiye-Birleşik Krallık İş Konseyi tarafından 22 Kasım 2021 Pazartesi günü 15.00-16.30 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden "Yeşil Ekonomiye Geçişte Türkiye-Birleşik Krallık İş Birliği" konulu bir webinar düzenlenecektir.
Türkiye-Belçika Ticari İlişkileri, İş ve Yatırım Fırsatları WebinarıDEİK/Türkiye-Belçika İş Konseyi tarafından 24 Kasım 2021 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden "Türkiye-Belçika Ticari İlişkileri, İş ve Yatırım Fırsatları" konulu bir webinar düzenlenecektir.
Freight Forwarders Forum 2021
UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği) tarafından 25 Kasım 2021 tarihinde çevrimiçi olarak "Freight Forwarders Forum 2021" düzenlenecektir.

"Building Sustainable and Resilient Supply Chains" mottosuyla gerçekleşecek olan etkinlikte düzenlenecek 3 oturumda COVID sonrası denizyolu taşımacılığı tedarik zinciri, platformların rolü ve lojistik sektörünün bunlardan nasıl yararlanabileceği ve sıfır emisyonlu lojistiğe giden yol dahil olmak üzere taşıma işleri organizatörlüğü ve lojistik endüstrisi için öncelikli konular ele alınacaktır.
Eurasia Rail 2021 FuarıEurasia Rail 2021 Fuarı 25-27 Kasım 2021 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir.

Raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini bir araya getiren fuarda, konferanslar, teknik sunumlar, özel fuar turu, ulaşım sistem ve teknolojileri geliştiren start-uplar buluşması gibi farklı formatlarda etkinlikler düzenlenecektir.
Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi-DLSS
UTİKAD'ın da destekçileri arasında olduğu "Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi-DLSS" T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) destekleri ile Türkiye’de ilk defa 7-8 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara Hilton Garden Inn Gimat Otel'de düzenlenecektir.

Zirvenin teması "kara lojistiği" olarak belirlenmiş olup zirve NATO/NSPA başta olmak üzere ulusal ve uluslararası askeri lojistik otoritelerinin, üst düzey bürokratların ve kuvvet komutanlarının etkinlik alanında sektör profesyonelleri ile buluşacakları şekilde planlanmaktadır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın standlı katılım ve oturumlarda konuşmacı olarak yer alacağı zirve ile savunma sanayi sektörünün bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.

Zirveye katılım sağlamak isteyen üyelerimiz aşağıda iletişim bilgileri bulunan zirve organizasyon komitesi ile iletişime geçebilirler.

İletişim:
Meliha Taçgın: 0 (555) 762 87 92
Ebru Şahin: 0 (553) 535 84 54
Esra İkiz: 0 (530) 827 15 85
Oğuzhan Tarhan: 0 (533) 475 30 47
RAILTEX ve INFRARAIL Fuarları16. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Alt Yapı Teknolojileri fuarı RAILTEX ile 14. Uluslararası Demiryolu Alt Yapısı Fuarı INFRARAIL 10-12 Mayıs 2022 tarihlerinde Londra'da düzenlenecektir.

Eş zamanlı olarak düzenlenecek fuarlarda altyapı ve demiryolu sektöründe hizmet veren şirketlerin ürünlerini ve hizmetlerini sunmaları, yeni ve mevcut müşteriler ile görüşmeler gerçekleştirmeleri sağlanacaktır.
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72