Haftalık Bültenler

Türkiye Gümrük Bölgesi'ne Herhangi Bir Beyan Vermeden Giren Taşıtlar
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Türkiye Gümrük Bölgesi'ne Herhangi Bir Beyan Vermeden Giren Taşıtlar" konulu Genelge (2021/9) yayınlanmıştır.

Yayınlanan genelgede TIR Sözleşmesi ile Ortak Transit Sözleşmesi kapsamında yapılan taşımalar hariç olmak üzere, kara kapılarından Türkiye Gümrük Bölgesi'ne giriş yapan ve taşıdığı eşyaya ilişkin olarak sınırda başlatılacak bir transit işlemine ilişkin NCTS ön beyanı (LR) bulunmayan, dolayısıyla Türkiye Gümrük Bölgesi'ne herhangi bir beyan vermeden giriş yapan taşıtlar için uygulanacak prosedürler belirtilmiştir.
Bitki Sağlık Sertifikalarının İçeriğinde Bulunması Gereken Bilgiler
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Bitki Sağlık Sertifikaları Uygulamaları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu (IPPC)'nun Bitki Sağlığı Standartları'ndan olan ISPM 12 (Uluslararası Bitki Sağlığı Önlemleri-Bitki Sağlık Sertifikaları) çerçevesinde ülkemize girişi yapılacak bitki ve bitkisel ürünler için sevkiyata eşlik etmek üzere düzenlenen Bitki Sağlık Sertifikalarının içeriğinde bulunması gereken bilgilere ilişkin olarak T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmeye yer verilmiştir.
Antrepo Beyannameleri İşlemlerinin Elektronik Ortama Alınmasına İlişkin Pilot Uygulamanın Genişletilmesi
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Antrepoda Kağıtsız Beyanname" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Kağıtsız Gümrük İşlemleri Projesi kapsamında antrepo beyannameleri işlemlerinin elektronik ortama alınmasına ilişkin pilot uygulamanın genişletildiği bildirilmiş olup 29 Mart 2021 tarihi itibarıyla 71XX ve 72XX rejim kodlu antrepo beyannamelerine ilişkin yürütülecek işlemler belirtilmiştir.
İhtisas Gümrüğü Uygulamasında Menşe İspatı Zorunluluğunun BulunmamasıT.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "İhtisas Gümrüğü Uygulamasında Menşe İspatı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda A.TR Dolaşım Belgesi eşliğinde gelen ihtisas gümrüğü uygulamasına ilişkin muhtelif tebliğler kapsamında AB menşeli beyan edilen eşya için, tereddüt edilecek başkaca bir hususun olmaması durumunda, menşe şahadetnamesinin ibraz edilmesine gerek bulunmadığı bildirilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması Çerçevesindeki Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik19 Mart 2021 tarihli ve 31428 sayılı Resmi Gazete'de "Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması Çerçevesindeki Ticarette Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmelik" yayınlanmıştır.
Hatalı Üretilen Macaristan Takograf Kartlarının Değiştirilmesi
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Hatalı Üretilen Macaristan Takograf Kartları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Macaristan Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 7 Mart - 1 Kasım 2016 tarihleri arasında ve beş yıl süreyle geçerli olmak üzere üretilen Macaristan takograf kartlarında üretim hatası tespit edildiği ve hatalı kartların ücretsiz olarak değiştirilebileceği bildirilmiş olup Macar makamlarınca sağlanacak kolaylıklar hakkındaki bilgi notu iletilmiştir.
Macaristan Bireg Sistemindeki Sorunlara Yönelik Bilgilendirme
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Macaristan Bireg Sistemi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2021 yılı Şubat ayı itibarıyla Macaristan'da uygulanmaya başlayan Bireg Sistemi'ne ilişkin yaşanan sorunların Macaristan tarafına iletildiği ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'nın Notasında iletilen sorunlara yönelik bilgilere yer verildiği belirtilmiştir.
Kazakistan, Macaristan ve Çekya Geçiş Belgeleri
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Kazakistan, Macaristan ve Çekya Geçiş Belgeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Kazakistan tek-tip geçiş belgelerinden 200 adedinin transit taşımalar için (sadece gidiş) kullanıma açılmasının, UBAK İzin Belgeleri'nin Macaristan'da kullanılamaması sebebiyle Macaristan transit geçiş belgelerinin 10 ton altındaki taşıtlar için tahsis edilmesinin ve Çekya varışlı güzergahlara Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Macaristan-Slovakya-Çekya hattının eklenmesinin uygun görüldüğü bildirilmiştir.
İstanbul-Tahran-İslamabad Yük Treni
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) İstanbul-Tahran-İslamabad Yük Treni" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ITI Yük Treni'ne Türkiye ve Pakistan'da farklı noktalardan yük verilmesinin mümkün olacağı ve Türkiye-İran-Pakistan arasında toplam taşıma süresinin 14 gün olarak hesaplandığı belirtilmiştir.
Ülkelere Göre COVID-19 Seyahat Düzenlemeleri
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Ülkelere Göre COVID-19 Seyahat Düzenlemeleri" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yayınlanan ülkelere göre COVID-19 seyahat düzenlemeleri haritasına https://www.iatatravelcentre.com/world.php bağlantısı üzerinden erişim sağlanabildiği, DTO tarafından daha önce duyurusu yapılan pandemi kapsamında ülkelere göre güncel liman kısıtlamaları haritasına ise https://bit.ly/3f1na7x adresi üzerinden ulaşılabileceği belirtilmiştir.
İngiltere, Danimarka, Brezilya ve Güney Afrika Ülkelerinden Türkiye’ye Gelecek Kişilere PCR Testi Uygulanmasıİstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı No:22" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yeni varyant SARS-CoV-2 virüsünün görüldüğü İngiltere, Danimarka, Brezilya ve Güney Afrika ülkelerinden gelecek kişilere Türkiye'ye girişte PCR testi uygulanmasına ilişkin bilgilere yer verilmiştir.
TOBB Türkiye 100 Başvuruları
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "TOBB Türkiye 100" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 2021 yılında "TOBB Türkiye 100" programının düzenleneceği belirtilmiş olup başvuru şartları iletilmiş ve başvuruların en geç 31 Mart 2021 tarihine kadar https://turkiye100.tobb.org.tr adresi üzerinden yapılması gerektiği bildirilmiştir.
KOBİ'lere Yönelik Online Export Akademi Programı
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Online Export Akademi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından 25 Mart 2021 tarihinde saat 09.30'da KOBİ'lere yönelik olarak Online Export Akademi Programı düzenleneceği belirtilmiştir.
CLECAT E-Bülten No.10UTİKAD'ın üyesi olduğu CLECAT (Avrupa Taşıma İşleri Organizatörlüğü, Taşımacılık, Lojistik ve Gümrükleme Hizmetleri Derneği)'ın 12 Mart 2021 tarihli ve 10 no'lu e-bülteni yayınlanmıştır.
Türk Armatörler Birliği Tarafından Düzenlenecek Webinar
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından "Türk Armatörler Birliği Webinar" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda 25 Mart 2021 tarihinde 14.00-15.30 saatleri arasında "Türk Deniz Taşımacılığı Sektörünün Etik Kuralları ve Çalışma İlkeleri Neler Olmalıdır?" başlıklı bir webinar düzenleneceği belirtilmiştir.
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72